Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Régen nem tudták, hogy a...

Régen nem tudták, hogy a dohányzás káros?

Figyelt kérdés

A 60-es, 70-es években készült filmekben folyton dohányoznak, a 30-es években meg úgy látom, a modernség, a menőség jele volt a cigizés. De a korabeli stúdióbeszélgetéseken, interjúkban is egyik cigarettára gyújtanak a másik után.


Még Tolnai Klári is folyton dohányzott egy régi portréfilmben, meg most is megy valami film a 70-es évekből, és abban is rengeteget dohányoztak.


Akkor senki nem tudta, hogy ez mennyire ártalmas?



2015. márc. 3. 21:46
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
21%

Dehogynem tudták. Most is dohányoznak, pedig mindenki tudja, hogy rákot okoz.


Annyi, hogy most tilos filmeken dohányozni, akkor meg szabadott.

2015. márc. 3. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
Akkoriban sokan ettől érezték igazán nagykorúnak magukat. Ez amolyan.. általános dolog volt. Persze mindenki tudta, hogy ártalmas, csak senki sem hitte el és senki nem foglalkozott vele. A katonai ellátmány része volt a füstszűrő nélküli cigaretta...
2015. márc. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
18%
Tudták, csak nem volt ekkora hiszti miatta. És nem is lett ettől több tüdőrákos.
2015. márc. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a dátumokat nem tudom, de volt egy hosszú időszak, amikor nem tudták, hogy a dohányzás káros. Az 50-es években a dohánygyárak hatalmas pénzeket öltek a dohányzás ártalmatlanságának bizonyítására.

Az, hogy mi káros, az nagyon változó. Egy háborúban a katonáknak a cigaretta gyakorlatilag nem káros, hiszen jelentősen nagyobb veszélyt jelent az ólom, meg a fertőzések, tehát annak az esélye, hogy cigaretta miatt haljanak meg minimális.

Egy idős orvos visszaemlékezése szerint valamikor a tüdőrák nagyon ritka betegség volt, aztán egyszer csak a tüdőosztályok megteltek dohányzó betegekkel... Ehhez kellett a cigaretta terjedése, illetve az orvostudomány fejlődése, hogy diagnosztizálni tudják (nem halt meg a beteg "valami nyavalyában", hanem elment orvoshoz).

A dohányzás terjedése, valamint az orvostudomány fejlődése miatt a svéd nőknél már a vezető halálok a tüdőrák.

2015. márc. 3. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
22%
A dohányzás,a dohány rendeltetészerűen használva nem káros.Persze az esztelen cigarettázás az más .
2015. márc. 3. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
Valóban nem a cigaretta miatt halt meg a katona. Ellenben míg addig nem dohányzott, a körülmények és a körülötte lévő emberek miatt sokan ott szoktak rá. (Tudok rá példát hozni.) És nem a háborús időszakról beszélek, csak a normál sorkatonaságról. Tehát a dohánygyárak részéről ez volt a beetetés így mikor leszerelt, folytatta...
2015. márc. 3. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
#5 A dohányosokra ritka esetben jellemző csak a mértéktartás. Aki rászokott az rendszeresen, minimum napi fél dobozzal szív mondván a "kávé mellé kell" vagy "mert most ideges vagyok".
2015. márc. 3. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a "dohányzás nem káros" mondatot többnyire olyan dohányosoktól hallom, akiknek túl gyenge az akarata ahhoz, hogy leszokjanak és ezzel akarják magukat meggyőzni, hogy igazából nem is kell, mert nincs semmi baj azzal amit csinálnak.
2015. márc. 3. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
24%
De tudták, csak akkor még nem kellett ezen hisztériázni.
2015. márc. 3. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Konkrét dátumot én sem tudok, de meglepően sokáig az orvosok ajánlották a cigarettázást a tüdő megerősítése céljából. De amúgy az aktuális Wikipédia szócikkben egész sok érdekesség van:


"Európai bevezetését követően, a dohányt hamarosan gyakori kritika érte az állami és vallási vezetők részéről. Ellenállást a világ más részein is lehetett tapasztalni. IV. Murád, az 1623–1640 között uralkodott oszmán szultán, elsőként kísérelt meg birodalmában dohányzási tilalmat bevezetni, arra hivatkozva, hogy a dohányzás veszélyezteti a közerkölcsöt és az egészségügyet."


"Németországban a dohányzásellenes csoportok, amelyek gyakran jártak kéz a kézben az alkoholellenes csoportokkal,[17] először 1912-ben a Der Tabakgegner (A dohánytermék ellenzői) című lapban jelentettek meg a dohánytermékek fogyasztása ellen korteskedő írást. A drezdai Fritz Lickint által 1929-ben megjelentetett jelentés volt a tüdőrák és a dohány kapcsolatának első hivatalos statisztikai bizonyítéka. "


"A Richard Doll által, 1950-ben, a „British Medical Journal”-ben publikált kutatás szoros összefüggést mutatott ki a dohányzás és a tüdőrák között.[22] Négy évvel később, 1954-ben, mintegy 40 ezer brit orvos által húsz éven át folytatott kutatás alapján készült és közzétett tanulmány megerősítette a feltevést. Erre alapozva a brit kormány által kiadott szakvélemény szerint a dohányzás és a tüdőrák aránya között szoros kapcsolat van.[4] 1964-ben az amerikai hadsereg egészségügyi alakulatainak főorvosa (US Surgeon General) által készített, A dohányzás és az egészség című jelentése hasonlóképpen a dohányzás és a rák közötti kapcsolatra utalt."

2015. márc. 3. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!