Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Létezhetett hogy a '20as...

Létezhetett hogy a '20as években vidéken még az 1800as évek végi körülmények voltak? (írok példát)

Figyelt kérdés
szóval arra lennék kíváncsi létezhetett-e hogy vidéken az 1920as években is nagyon elmaradott 1800as évekre jellemző körülmények voltak? szóval ez a gondolat egy filmből eredt, az Indul a bakterházból. azonkívül hogy tényleg jó film, ha eltekintünk a humoros jellegétől sok dolgot mutat be. és itt nem stimmelnek a dolgok. én simán az 1800as évekre tippeltem volna, de bizonyos dolgokból pl csendőrség, pengő, (1927ben vezették be) lehet következtetni hogy hoppá ez bizony közelsem az a korszak, ez a 20-30as évek, és nem tudom hogy ez csak ennyire megrendezett, vagy valóban ennyire elmaradott volt a vidék akkoriban hogy még ilyen körülmények voltak....ilyen dolgok hogy a banya "városi zsiványozza" a kisfiút, mintha annyira elkülönülne ha valaki városi, vagy eleve hogy az anyja elszegődteti tehénpásztornak, nem jár iskolába, háznál tartják a "lagzit" (,ondjuk ez még nem is annyira, azt tudom később is divatban volt még) és annak örülnek hogy van bor és gombóc...és mikor megbetegedett a bakter sem az orvost hívták hanem a 'piócás embert' bízva abban hogy valami hókuszpókusszal meggyógyítja majd.. ilyen apró dolgokból venni észre hogy ennyire elmaradott lett volna a vidék vagy a filmben estek túlzásokba a régmúltat idézve? mert pl akkor ugyancsak egy filmmel idézzek egy másik példát, a Pál utcai fiúkban..1907ben írodott , a film is ezt az időszakot mutatja be, az akkori jelent ugye, és akkor a fiúk Pesten üveggolyókal játszottak, komoly iskolába jártak, kis egyleteket alapítottak és ugyancsak szép ruhájuk volt. a gondolkodásmód is teljesen más volt. és ezekhez képest ha még vidéken közel 20 évvel utána is mezítláb őrzött egy gyerek tehenet hát elég hihetetlen...
2010. febr. 17. 20:04
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A Pál utcai fiúk a fővárosban, az Indul a bakterház pedig vidéken játszódik. Két külön világ.
2010. febr. 17. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
értem én, csak fővárosban jobb 20 évvel előtte mint vidéken azután? ..:) kicist bizarr
2010. febr. 17. 20:17
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Vidéken még az 50-60-as években is voltak nagyon elmaradott faluk.Még voltak tanyasi iskolák,ahol egyetlen tanító tanította a 8 osztály anyagát.A gyerekek több kilóméterről gyalogoltak iskolába,télen-nyáron.A házakban nem volt villany,vizet a kútból nyertek,WC az udvaron stb.Még a kisebb városokban is.A gyerekeknek pedig kellett dolgozniuk otthon is.Pesten valamivel előbbre jártak,de ott sem volt mindenhol összkomfort.Sőt.Pesten valamikor a 60-as évek elején szűnt meg a Valéria-telep.A mai Népstadion helyén volt.Amikor vonattal mentem fel,mindig elszörnyedtem azon,hogy ott családok élnek.Biztosan láttál már a TV-ben olyant,ahol az erőkben lakó hontalanok "házait" mutatják.A Valéria-telep "lakásai ilyenek voltak.Fából,hullámlemezből,vastag papírból készült otthonokban,egymás hegyén-hátán több száz család élt.

A filmben látottak nem mesék voltak.

2010. febr. 17. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Erdély egyes vidékein tudtommal most is élnek úgy emberek mintha még 1900-at írnánk. víz a kútból, fűtés az erdőből, néhol villany sincs. Nem biztos, hogy rosszabb ez az életforma, az biztos, hogy bizonyos szempontból nem annyira kiszolgáltatott.
2010. febr. 17. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Most 2014-ben is van olyan hely,ahol a víz az udvarról van,a budi még mindig a jó öreg kinti pottyantós,fürdés pedig a lavórban melegített vízben és dézsában zajlik.

Ráadásul még csak nem is etnikum a család.

2014. jan. 5. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!