Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért változtattak sokan...

Miért változtattak sokan nevet a századelő környékén?

Figyelt kérdés

A mi családunk is. De hiába kérdeztem a Nagyapámat, mindig csak annyit mondott, hogy az ő apja azért változtatta meg, mert "ilyen" névvel nem tölthetett volna be vezető pozíciót. Ezért "magyarosítani" kellett... De miért? És mi az, hogy "ilyen" névvel? Nem tudom honnan ered az eredeti családi nevünk, de a hangzása németes... Ez miért volt baj?


Köszi a válaszokat!


2010. febr. 19. 20:15
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
Ja igen... 1928-ban lett Magyarosítva... ha ez számít.
2010. febr. 19. 20:16
 2/18 anonim ***** válasza:
10%

sváb név

kötelező volt

2010. febr. 19. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
64%
Akkor is divat volt a magyarkodás,mint most némelyeknél.Nem csak a személyneveket magyarosították,de a külföldi írók nevét is magyarul fordították. Pl.May Károly,Verne Gyula stb.
2010. febr. 19. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Kötelező? Ma is vannak sváb nevű emberek akik már akkor is itt éltek nem? Amúgy meg miért pont sváb? :D Nekem a Hirsch is németes hangzású de az meg állítólag zsidó név...
2010. febr. 19. 20:34
 5/18 A kérdező kommentje:
20.33 Szóval ez pusztán arról szólt, hogy "ciki" volt, ha valakinek nem Magyar hangzású a neve?
2010. febr. 19. 20:39
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Nézd mega "napfény ize" filmet, erről szól.

[link]


Főleg azoknak volt ez kötelező akik zsidó családnevük volt, ha hivatalba akartak kerülni.

2010. febr. 19. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
61%
A zsidók neve német.Lehet,hogy a svábok azért magyarosítottak,hogy ne nézzék őket zsidóknak.
2010. febr. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
Anyai és apai ágon is németes hangzású vezetéknevet viseltek a felmenőim, magyarosították. Előnyösebb volt úgy, ennyi.
2010. febr. 19. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

a német mellett a szlávos hangzású neveket is "illett" magyarosítani- így tett nagyapám is

nem úgy volt kötelező, h tv. írta volna elő, csak "ajánlották" a legtöbb állás betöltéséhez

2010. febr. 19. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
21.03 Napfényízét láttam, nagyon jó film köszi... Igen tényleg, Sonnenschein-ból (ha jól írtam) változtattak "Sors"-ra. Végül is az érdekelne, hogy mindenkinél rossz szemmel nézték ha "magyartalan" neve volt, vagy csak a zsidóknál? Végülis akkoriban még alig voltunk a monarchia után, rengeteg német név volt a köztudatban... Sőt felsőbb körökben mindenki beszélt németül.
2010. febr. 19. 21:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!