Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Titeket is nagyon frusztrál,...

Megadeth18 kérdése:

Titeket is nagyon frusztrál, hogy ez a generáció nem tud helyesen írni?

Figyelt kérdés
A legidegesítőbb, ha valaki azt, hogy 'mondd el', egy d-vel írja: "Halod, mond már el". De láttam már olyat, hogy "létszives" , "gyóccertár" stb. Ez engem olyan mérhetetlenül frusztrál, hogy legszívesebben minden alkalommal bezúznék 4 db bolti kirakatot. Ti hogy vagytok vele?

2015. ápr. 25. 14:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
95%
Engem zavar! Főleg hogy beletartozom mert 15 éves vagyok...van hogy olyan cifrákat rövidítenek az osztálytársaim, hogy szégyenlem, de vissza kell kérdezzek.
2015. ápr. 25. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
96%

Nem frusztrál, mivel én tudom magamról, hogy jó a helyesírásom, ha ők rontanak, az miért engem frusztráljon?

Egyébként az általad írt hibák szerintem érthetők, hiszen kiejtés alapján írják le a szavakat. Azaz úgy, ahogy azok valójában hangzanak, nem pedig a szabály szerint. Nyelvészetet tanultam, és érdekes módon szinte mindenki egyetértett abban, hogy a magyar nyelv helyesírása feleslegesen bonyolult.

Inkább a stilisztikai hibák zavarnak, például a germanizmus. Amire egyébként egy jó példa a kérdés eleje ("A legidegesítőbb, ha valaki azt, hogy 'mondd el', egy d-vel írja...") - nem hiszem, hogy olyan nagy fáradság lenne kirakni egy névmást és magyar szórendet használni. Sajnos az utóbbi időben egyre gyakrabban találkozom hasonló hibákkal.

2015. ápr. 25. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
95%
itt nem helyesírásról van szó (na persze abban is akadnak nagy ászok), de inkább az a helyzet h ez a generáció teljesen rászokott az idióta okostelóra, és mindent a létező legegyszerűbben, legkevesebb karakterrel ír le, még akkor is, ha tudja, hogy teljesen zzar ahogy van. engem is idegesít sokszor, vagyis most már megszoktam, de sajnos ide jutottunk, hogy már nem egyszer megkaptam, hogy 2 sornál többet pl ne is írjak, mert azt úgyse olvassa el, így emailt se Írjak, marad ez a rövidítgetős fazbukos üzengetés. de meg lehet szokni, pár év kérdése. csak azt nem értem én se, hogy ezek a mai 16-18-asok hogy a frászba fognak majd diploma-munkát írni pl?
2015. ápr. 25. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Én is egy darabig azt hittem, hogy mi fiatalok írunk általában rossz helyesírással, de mióta elkezdtek az idősebbek is tömegesen facebookozni, azóta megfordult a véleményem. Ott ugye látszik a felhasználókról, hogy valójában mennyi idősek, nem tudnak egy nick mögé bújni (vagyis tudnának, csak nem teszik).

Egyszerűen hajmeresztő amit leművelnek. 10-ből 3 olyan 30 év alatti van, aki láthatóan nem tud normálisan írni, na de az idősebbek, pláne 50-60 után egyáltalán nem tudnak írni és fogalmazni. Alany-állítmány egyeztetés? Ugyan már! Írásjelek használata? Minek? Egyetlen egy helyesen leírt szó mondatonként? Nem! Ha nem hiszed el amit mondok, akkor nézd meg egy hírportál (Origo, Index, HVG) facebookos posztjai alatti kommenteket. Egyszerűen röhej. Vagy elfelejt az ember írni pár év alatt, miután kikerül az oktatásból és nem szellemi munkát végez, vagy a mi generációnk megfeszített erővel sem tudna hü..lyébb lenni az előzőnél.

2015. ápr. 25. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
18%

A helyesírás csak a fejben lévő gondolatok visszatükröződése. Dereng már, hogy miért tartunk itt a politikában s?

Mentségnek nem, de magyarázatnak: másutt se jobb a helyzet, ezt teszi a lezüllő iskolarendszer és a felfokozott, reklámok vezérelte világ.

Hogy a tömegek hogy írnak, hát istenem. No de a reklámkészítők mind diplomával dicsekednek. A lezüllött írás és fogalmazás gyökere ez. A példák zömét innen veszik. A gyilkoséval azonos mértékben büntetném az ilyen reklám"szakembert".

2015. ápr. 25. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
29%

"Neked lehet hogy fárasztó mivel nem azt tanultad az iskolában, de úgy látom nem nagyon értetted meg amit írtam de sebaj"


IGEN, NEM ÉRTETTEM! Ezt írtam, érthetetlen amit írsz, pedig én is csak 21 éves vagyok.

2015. ápr. 25. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
48%
Az idősebbek legalább ennyire nem tudnak, csak mivel az internetes felületeken még mindig többségben vannak a fiatalok (vagy legalábbis aktívabbak), ezért őket látod többször írni. Ahogy itt egy korábbi válaszoló is írta, egészen hajmeresztő, hogy a 40 fölöttiek milyen módon képesek fogalmazni, meg írni. A mondatvégi írásjelet például kizárólag nyomatékosító szereppel képesek alkalmazni, a magánhangzók hosszúsága se érdekli őket kifejezetten, vagy a kis- és nagybetűk viszonya.
2015. ápr. 25. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
97%

16:06-nak egyébként igaza van. Aki nem hiszi, menjen el könyvtárba és nézzen meg régi könyveket. Még az 50 évvel ezelőttiek oké, de alig száz éve olyan bonyolult módon fogalmaztak, hogy az ember nem is érti, miért kell öt sorban leírni azt a két szót. Vagy ha visszagondolunk az iskolában tanultakra, a barokk körmondat fogalma rémlik? Annak idején a legjobb barátnődnek is olyan gyönyörű körmondatokból szerkesztett leveleket küldtél volna, amihez képest a mai hivatalos levelezés is egy összehányt igénytelen semmiség. Egyébként a hivatalos levelezések, kérvények is hasonlóan néztek ki, akár a tisztviselő gyerekeit is felsorolta a kérvényező név szerint, hogy jó egészséget kíván nekik. Ehhez képest ma már egyre több helyen semmit nem is kell fogalmaznod, csak kitöltesz egy űrlapot az adatokkal.


Ja és persze a helyesírás is vicces mai szemmel nézve. Régebben például két s-t használtak, a másik hasonló volt az integrál jeléhez. Gondolom, máshogy is ejtették. Aztán kikopott. Ugyanaz, mint az ly, néhány évtizeddel ezelőtt még más hangot takart, ma már pont ugyanaz, mint a j. Valójában már csak megszokásból használjuk, funkciója nincs - csak idő kérdése, hogy mikor fog kikopni teljesen a nyelvből.

Ami nem is baj. A nyelv és a helyesírás nem múzeum, hanem egy használati eszköz. Ennyi erővel a lúdtollhoz és a pergamenhez is ragaszkodhatnánk a laptop helyett :)

2015. ápr. 26. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
91%

"A nyelv és a helyesírás nem múzeum, hanem egy használati eszköz. "


Ez így van, de azért a nagy nyelvújítási szándék ne menjen az érthetőség rovására... általában rámegy.

2015. ápr. 26. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
8%
A lényeg, hogy meg lehet érteni a lényeget, aztán felőlem lehet 3 d-vel is, ezen fennakadni...
2015. ápr. 26. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!