Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan élnek a börtönökben a...

Hogyan élnek a börtönökben a valamilyen fogyatékossággal élők? Kapnak segítséget, vagy külön börtön van nekik?

Figyelt kérdés
Bántják-e őket a többiek? Lehet-e bajuk, ha pl vakok, vagy siketek, vagy tolószékesek? Netán értelmi fogyatékosok?

2015. aug. 26. 00:11
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
64%
Akiknek szellemi fogyatékosságuk van azok nem börtönbe kerülnek, hanem elmegyógyintézetbe. Nyilván ha bűncselekményt követ el, akkor az értelmi fogyatékosokat nem ítélhetik el, mert nem beszámíthatóak. Vak és süket elkövetőkről még nem hallottam. Ők nekik más az életértékrendjük, hogy hülyeséget csináljanak..
2015. aug. 26. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Kösz.

Esetleg később is megbetegedhet valaki, akkor mi történhet vajon.

Meg aztán vannak olyan elmaradott fejlődési szintes emberek, akik megértik a szabályokat, törvényeket, és mégsem követik.

2015. aug. 26. 02:37
 3/17 anonim ***** válasza:
78%

Siket, vak, végtaghiányos, rokkant és egyéb nem tudom, hogyan van, de egy szellemi/értelmi fogyatékos nem kerül börtönbe.

Ezt biztosra tudom, a bátyám, aki már 27 éves, 2 évesen került intézetbe, mert annyira kezelhetetlen, nemrég az intézetben szórakozásból egy vascsővel (amit akkor talált, mikor az épületben szereltek valami gázvezetéket) úgy fejbe vágott egy 8 éves kislányt, hogy ott belehalt, de nem indult ellene semmi eljárás, mivel nem beszámítható. De milyen is lenne, ha egy ilyen személy börtönt kapna? Az ilyen betegek azért vannak intézetben, mert szakembereknek kell megfelelő körülmények közt nevelnie, hogy legalább a meglevő állapota ne rosszabbodjon, ha börtönbe jutna, ott ezt nem kapná meg, csak még jobban tönkretenné.


De most képzeljünk el egy esetet: adott egy vak személy, este a sötétben, mikor már nincs a városban tömeg, egy kis utcában át akar menni a zebrán, de mivel nincs, aki segítse, csak a hangokra tud hagyatkozni. Történik, hogy szép csendben jön az egyik sávból 3 kocsi egymás után. A vak nem hall semmit, gondolja, akkor szabad az út, lemegy a járdáról. Az első meglátja a személyt, még hirtelen sikerül neki megállnia, de a hátrébb levő 2 már nem tud, így ők 3-an összeütköznek és esetleg az autókban utazók meg is halnak. Ilyenkor a személy elvileg felelősségre vonható, mivel közúti balesetet okozott, amiben többen meg is haltak. Nézve a körülményeket, nem tudom, hogy kapna-e büntetést, és ha igen, milyet, de ha kap valamit, az állapota miatt szerintem nem fog akkorát, mint egy egészséges ember. Egy büntetőjogász talán jobban ért ehhez, de én mint geofizikus hallgató nem igazán, csak spekulálni tudok.

2015. aug. 26. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Kösz.

Én nem ilyen súlyos értelmi fogyatékosságra gondoltam.

Hanem vannak, akik igen egyszerű, visszamaradottak, esetleg alkoholtól, vagy gyógyszer mellékhatástól. És képesek fölfogni, hogy pl. ne bántsanak másokat, ne lopjanak, stb. de mégis megteszik,annakk ellenére, hogy pontosan tudják,hogy nem lenne szabad. Mondjuk, mint egy 10 éves gyerek.


Hagyjuk is az értelmi fogyatékosokat, az tól bonyolult talán.


De egy vak vagy siket embert elítélhetnek csalásért, sikkasztásért, ami nem vitás. Akkor, ha börtönbe kerülnek, hogyan élnek ott?

Lehet, hogy a tolószékesnek a legegyszerűbb, földszintre rakják, és marad azon az egy szinten, mindent ott kell csinálnia. Lát is, hall is, talán neki a legkönnyebb.

2015. aug. 26. 04:56
 5/17 anonim ***** válasza:
55%

Mivel nem jellemző, hogy egy vak vagy süket bűnt kövessen el, így nem is igazán beszélhetünk visszaeső bűnözőkről. De nem is olyan régen volt egy eset külföldön. Egy vak férfi besétált a bankba, és bankrablást kísérelt meg. A kiérkező rendőrök is csodálkoztak(mosolyogtak), hogy egy vak férfi játékfegyverrel és egy cetlivel bankrablást csinált. Mivel bűnt követett el bíróság elé került az ügye. De nem visszaesőként a bíróságon csak 2 év felfüggesztett kapott vagyis hazamehetett. Annyi volt még, hogy kötelezték X óra pszichiáteri foglalkozásra.

Viszont süket elkövető mondjuk erőszaktevő előfordulhat. Ők valószínű, hogy börtönbe mennek. De mivel hátrányos helyzetben van, így az ilyen fogyatékosságokkal élő embereket viszonylag gyenge börtönökbe helyezik el a sikkasztok, és egyéb "könnyebb" elkövetők közé. Vagyis nem az erőszaktevő vagy gyilkosok közé vetik.

Ha valaki a drogoktól vagy az alkoholtól lesz "elmebeteg" és így követi el a bűntettet, azt ugye kivizsgálják, és biztosra mondják, hogy az illető bár nem szellemi fogyatékos, de az alkohol vagy drog befolyása alatt állt. Ebben az esetben megkapja a méltó büntetését, és börtönbe kerül. A börtönben majd kap lehetőséget leszokni a drogokról, alkoholproblémájáról. Egy biztos. Nem fogják figyelembe venni, hogy drog hatása alatt állt és ezért nem volt épeszű.

A legtöbb bűncselekmény a drogok és alkohol miatt következnek be. Amerikában nem egy embert halálra is ítélnek, hiába védekezik, hogy nem volt magánál, mert drogos állapotban volt.

2015. aug. 26. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Még valamit. A börtönök között is jelentős különbségek vannak. Minél erőszakosabb elkövetők vannak egy börtönbe annál erőszakosabb az ott élés szabályai a rabok között. Vannak viszonylag enyhe börtönök (sikkasztok, és nem súlyos bűnelkövetők lakják) akik a saját érdekükben is tudnak alkalmazkodni, és normálisan együttműködni egymással. Ott nem olyan kemény az élet, és akár egy süket vagy vak is elvan úgy, hogy senki nem zaklatja őket.

Tolószékeseket nem hiszem, hogy börtönbe mennek, mert a börtönök nincsenek úgy kialakítva, hogy a tolószékes tudjon mozogni. (nincsenek közlekedési rámpák, liftek stb) Arról nem is beszélve, hogy a tolószék még ha műanyagból is van egy tárgy amit másra is felhasználható. (védekezési eszköznek..)

2015. aug. 26. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
51%
Hallottam olyanról, hogy siket börtönbe került, hogy miért, arra nem emlékszem. Joga van ott is akár az írásbeliséghez, akár a jelnyelvhez. A legnagyobb probléma a kézbilincs, mivel abban nem lehet jelelni. Így előfordult, hogy a tanút csukták le, a vádlott pedig kisétált.
2015. aug. 26. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

A minden nyelvtől elzártan felnőtt siket, mint tökéletes elkövető

[link]

2015. aug. 26. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Kösz, mindenkinek.


A cikk nagyon érdekes.


Nem furcsa, ha tolószékes tényleg nem kerül börtönbe? Azt gondolnám, hogy épp a bezártsága miatt talán jobban kötődik mondjuk a számítógéphez, jól ki is képezheti magát, hogy a számítógépen csinálhasson akár törvénytelen dolgokat is. Elméletileg, legalábbis.


Az is tényleg úgy lehet, hogy elsőre általában nem kerül börtönbe valaki, és a felfüggesztett jobban ébresztő kell, hogy legyen egy kiszolgáltatottabban élő embernek.


Arra nem is gondoltam, hogy szék is használható másra, ha elég találékonyak vagyunk; teljesen igaz.

2015. aug. 26. 15:26
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Olyan testi fogyatékos, aki képtelen önállóan ellátni magát (pl. vak vagy kerekes székes) nem kerülhet börtönbe, nekik házi őrizetben kell letölteni a büntetést.

(Ezt a régi BTK-ban olvastam, az újban nem találom, de nem hiszem, hogy változott volna, legfeljebb átkerült egy, a BV-ről szóló jogszabályba.)

2015. aug. 26. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!