Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Krisztus előtt/után vs....

Krisztus előtt/után vs. Időszámításunk előtt/szerint. Mi értelme van?

Figyelt kérdés

Mármint azt senki nem mondja, vagy csak nagyon kevesen, hogy változtassuk meg az időszámításunk kezdetét. Tény, tehát, hogy az időszámításunk Krisztus születésének feltételezett időpontjától számítjuk. Akkor mi értelme van más kifejezést használni? A tény attól még tény marad.

Az angolban kicsit más, mert ott ugye a latin AD (Anno Domini) kifejezést használják/használták. Bár az is érdekes, de ott még érthető, ha helyette CE-t mondanak, mert nem akarnak az Úrra utalni vallásilag semleges környezetben. Mindazonáltal magyarban nincs ilyen implicit utalás, és leírni azt, hogy Krisztus, nem jelenti azt, hogy keresztények vagyunk.


Egyébként ironikus módon a többségében muszlim lakosságú arab országokban (kivéve Szaúd-Arábiát) is Krisztus születésére utalással határozzák meg az évszámokat, és „természetesen” A Gergely-naptárt használják. Miért utáljuk ennyire a gyökereinket?


2015. okt. 12. 01:12
 1/8 anonim ***** válasza:
70%

Annak se volt semmi értelme, hogy pont Krisztus születése az időszámítás kezdete.

Egyébként aki nem hisz Krisztusban, az pl. nem nagyon fogja azt mondani vagy írni, hogy Krisztus előtt/után.

2015. okt. 12. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Hol következik a fentiekből a gyökerek utálata?
2015. okt. 12. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
84%

Értelme: korábban népek/nemzetek más-más időponttól számolták az eltelt éveket. Lásd. kínai kultúra, maják, hinduk, stb. stb.

A kereszténység erőteljes spontán/erőszakos térhódításával szinte mindenütt a világon ettől az időtől kezdve számolják/számoljuk az időt.


Nagyon tévedsz, hogy azt írod/hiszed, hogy itt kizárólag csak a Kr.előtt/Kr.után jelölése van:

Európában leginkább az i.e./i.sz. jelölést használjuk, így ezt az ateisták is el tudják fogadni.

2015. okt. 12. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ennek a gyökerekhez semmi köze. Pontosabban, ez nem a "gyökerek".

Ne agitálj. Az idő számítása valóban attól az eseménytől történik. Ezt a módot átvette a világ, de ebből nem következik, hogy magát az eseményt elfogadja valósnak. Sok ember az i.e., i.u. jelölést használja (lám, erre van rövidítés), de nem zavarja (és megérti a jelentését is, a használatot is), ha mások a Krisztus előtti/utáni megjelölést alkalmazzák. Téged is, ha ezt teszed. És elvárják, hogy te is értsd és megértsd. Ennyi.

Egyébként az iszlám országok közül csak a szekularizált államok használják a Gergely naptárt. A többi az iszlám naptárt használja, legfeljebb - udvariasságból, néha kényszerből - a nem iszlámmal való kommunikációban használja a Gergely naptárat.

2015. okt. 12. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Régebben mindenki a Kr.e./.u. formulát használta, akár vallásos volt akár nem. A proletárdiktatúra keresztényellenes propagandájának volt az is a része, hogy ezt lecserélték az I. e./sz. formulára.


Mint ahogy a Mikulásból is Télapót csináltak, a Karácsonyt meg nagyon Fenyőünnepnek akarták átnevezni. A Karácsonyt nerm sikerült leváltaniuk, de az I.e./sz. elterjedt. Akik akkoriban jártak iskolába csak így hallhatták.


Ma meg mindenki használja úgy ahogy akarja, így is, úgy is megértjük.

2015. okt. 12. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

1) Akár van értelme, akár nincs, ez egy tény, hogy születésétől számítjuk az éveket.


2) Úgy, hogy megváltoztatjuk az elnevezéseket, miközben semmi nem indokolja, hacsak nem az, hogy le akarunk számolni a múltunkkal. Miért tudta a szörnyen elnyomó ókori/kora középkori egyház inkorporálni az olyan pogány elemeket, mint mondjuk a hónapok nevei (január, Janus isten nevéből), vagy a nyugati nyelvekben a napok elnevezése (pl. a csütörtök: Thursday, Donnerstag, Giovedì — mint Jupiter, illetve a neki megfelelő germán Thor/Donnar nevéből jön). Több mint 1000 évig gyakorlatilag senki nem hitt ezekben az istenekben, mégsem változtatták meg őket, nem sértette senki „érzékenységét”.


3) Senki nem kötelezi őket, hogy a Gergely-naptárat használják. Egyébként meg egy szóval sem mondtam, hogy csak ez az elnevezés van... Erről szól az egész kérdés; javaslom, olvasd át.


4) Ez érdekes. A (világi) történelemtudomány elfogadja, hogy Jézus létezett, valós személy volt. Ha valaki ezt sem fogadja el, akkor egyrészt önkényesen elkezd „mazsolázni” a tudományos megállapítások között, másrészt egy nemlétező eseménytől számolja az időt. Nagyon logikus! És én még azt hittem, hogy az ateisták magukat tartják a racionalitás letéteményeseinek.

Az arabok (kivéve, mint mondtam, Szaúd-Arábiát) nem vallási célokra kivétel nélkül a Gergely-naptárat használják, méghozzá ق.م és م rövidítéssel (قبل الميلاد — a születés előtt, illetve بعد الميلاد — a születés után).

„Ne agitálj.” — Szólásszabadság van, elvtárs. Azt mondok, amit akarok, még akkor is, ha sérti azt a nagyon toleráns lelkedet.

2015. okt. 12. 14:21
 7/8 anonim ***** válasza:
Az "időszámítás" kezdete egy csillagászati eseményhez fűződik, vagyis amikor a tavaszpont az ekliptikán a Kos és a Halak határára került. Hogy Krisztus ebben az időben született, az egy külön dolog. De egyébként a CE/BCE és az isz/ie ugyanazt a célt szolgálja: a vallásos terminológiát kiiktatni, "szekularizálni" az időszámítást. Az Iszlám szerint pedig Krisztus Allah profétája volt, a keresztényeket pedig ennélfogva nem "hitetleneknek" hanem csak "tévelygőknek" nevezik. Az Iszlám nem olyan vehemensen keresztény-ellenes, mint pont azok, akik annak próbálják beállítani...
2015. okt. 13. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 sammer100 válasza:
100%

A történelmi személy neve Jézus, a Krisztus jelzőt a hívők használják (Christ: megváltó, messiás).


Szóval nem tudom, miért kell ezt idekeverni

2019. dec. 26. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!