Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A Csehek miért hívják Pálenka-...

A Csehek miért hívják Pálenka-nak a rövid italokat?

Figyelt kérdés

Régen úgy tanultuk, hogy csak azt a szeszes italt lehet pálinkának nevezni aminek a gyümölcse magyarországon termett és ott is készítették el. Tegnap jártam Csehországban (Prágában) és egy étterem itallapján a röviditalok komplett úgy voltak írva, hogy "Pálenka".

És mindenféle volt ott, úgyértem keserü, whisky, becherowka. Szóval sima gyüjtö fogalomként volt írva.



2016. júl. 22. 14:00
 1/4 anonim ***** válasza:
Mert a pálinka szó nem magyar eredetü, hanem szláv szó, így a palenka jelenthet bármilyen alkoholos italt.
2016. júl. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A "palenka" szó jelentése szláv nyelveken "égetett", azaz "égetett szesz", bármiféle lepárolt szeszes ital. Ebből származik a magyar pálinka szó is.


A magyar kormány az i-betűs szóváltozatot védette le az EU-ban, a csehek és más szlávok nyugodtan hívhatják égetett szesznek az égetett szeszeket :)

2016. júl. 22. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Idézet A tizedes meg a többiek című filmből:


Tizedes és Albert: – Ital van a házban? – Van, uram. Mária Terézia Brandy, Zwack Unicum, Black And White, Courvoisier, Scotch, Altvater Gessler… – Pálinkaféle nincs? – Ez mind az, uram!


A régen úgy tanultuk olyan nagyon régen nem lehetett. És hol tanították a szeszipari iskolákon kívül?

2016. júl. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Háááááááááát az én infóim szerint a cseh és szlovák itallapokon nem pálenkának hívják sem a whiskyt sem egyéb mást sem, csak a pálinkát, egyébként jobb helyeken a 'destiláty' kifejezést szokják használni (vodka, becherovka, borovička, stroh stb.) A legjobb gyűjtőnév ezekre a 'chlast'.
2016. júl. 24. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!