Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nektek milyen hatékony tanulás...

Nektek milyen hatékony tanulási szokásaitok, technikáitok vannak? És tanulás gyorsító módszeretek, esetleg?

Figyelt kérdés
Lehet általatok kitalált, vagy máshonnan hallott, ismerőstől átvett, olvasott akármilyen módszer. Hogy lehet hatékonyan tanulni? És meggyorsítani a tanulást? Idegennyelv területén és matek területen érdekel leginkább. Kérlek segítsetek. Írjátok le azt is, hogy honnan van (ha tudjátok,de ha ne, azt sem baj). Köszi! (mindenki zöldet kap, aki nem troll.)

2016. aug. 9. 11:21
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Nyelvtanulás: ismétlés. De komolyan. Egyetem alatt tanultam meg tanulni, már végeztem, most egyéb céllal tanulok idegennyelvet. De egyetemen észrevettem, hogy sokszor előfordul az, hogy megtanulok valamit, de néhány nap alatt elfelejtem. Szerencsére erre hamar rájöttem, de most a nyelvtanulással sincsen másként. Én úgy csinálom, hogy mikor veszünk a tanárommal egy új nyelvtani szerkezetet, akkor a házi egy részét (mindig sok házit ad) megcsinálom még aznap, a többit fokozatosan a következő óráig. Ez még nem elegendő, mert ha hetekig nem foglalkozom vele, újra elfelejteném. Így vásároltam egy nyelvtankönyvet, amihez van megoldókulcs is, abban veszem szépen sorjában a nyelvtant, elcsúsztatva (hónapokkal!) ahhoz képest, hogy a tanárommal vettük.

A szavakat kártyákon tanulom elsősorban. Én nem tudok egy listát bemagolni, de ha tudnám se jutna eszembe használat közben, mert nem olyan környezetben tanultam meg. Így én kiírtam kártyákra, például az 1000 leggyakrabban használt szót, kifejezést (simán csak beírtam gugliba és kidobta a listát), mindig mikor van pár percem, előkapom és ha csak néhányat is, de átveszek. Ott lapulnak a táskámban, így bárhol bármikor elővehetők. Ha több időm van, példamondatokat is írok velük, bizonytalanság esetén felolvasom a tanáromnak, hogy jó-e így.

Sok youtube csatorna van, amelyek segítenek. Én olaszul tanulok, nekem a learn italian with Lukrezia vált be nagyon, szépen és tagoltan beszél, ami habár nem mondható el amúgy az olasz nyelvről, de kezdésnek örülök, ha felismerem egy-egy ige ragozott formáját és nem kell magamban végig kántálnom a teljes ragozást, hanem egyből tudom, hogy ez t.sz.2. személy feltételes módban. Sokat segít.

2019. nov. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
!!!
2019. dec. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

A legújabb kutatások szerint a leghatékonyabb nyelvtanulási (de bármely más ismeret megszerzése vonatkozásában is) nem az ismétlés, hanem a teszt. Nagyon sok teszt. Ez segíti elő a memorizálást (az agy elsősorban asszociatív), de ezen túl elsősorban a készséget.


A nyelvtanuláshoz meglehetősen jó internetes program áll rendelkezésre, az a Duolingo, igaz, magyarul beszélőknek csak angol van, de más nyelvet ismerők számára sokféle lehetőség van (például aki tud angolul, ennek közvetítésével tanulhat több mint 30 nyelvet - a fejlesztők angol nyelvűek).


A matematikával döntően az a probléma, hogy az emberek magolják, Ez nagyjából nulla hatékonyság. A matematika egymásra szorosan épülő tudomány (mint általában a természettudományok), ezért ha valami megértése elmarad, lehet, hogy akkor nem tűnik fel, de később visszaüt. Egyre nehezebb az előrehaladás, míg aztán egy ponton teljesen befuccsol a dolog.

A megértés megállapításához nyilván legjobb egy jó tanár (korrepetitor), de azért lehetséges egyedül is.

Egy tananyagot elolvasunk, megpróbáljuk megérteni a mondanivalóját. Teszteléshez elsőnek mondjuk vissza a saját szavainkkal (semmiképpen se a tanult szöveggel). Ha többféleképpen is sikerül, még jobb. Keressük meg a fő állítást. Kérdezzük meg magunktól, ez mit jelent, mi benne az új és mire jó. A tananyagban benne kell lenni ezekre a válasznak is. A problémamegoldáshoz használjunk példákat. Eleinte érdemes megnézni a megoldást, hogy lássunk a technikát is. De aki e téren aztán puskázik, nagyjából abba is hagyhatja, nem fogja megérteni. Szöveges feladatokat keressünk előbb, mert ott előbb a szöveget kell megérteni, aztán a tartalmat értelmezni, ebből ugrik be, miféle korábban tanult ismeret kell a megoldáshoz. Szép fokozatosan haladjunk, ne lépjünk tovább, amíg nem megy, amivel éppen foglalkozunk. Inkább tegyük el másnapra, a túlerőltetés megutáltatja, márpedig ide motiváció, kíváncsiság kell, különben csak megutáljuk és akkor nincs tovább.

Eleinte nehéz. Főleg, mert türelmetlenek vagyunk. Akkor kezd izgalmas lenni, ha elkezd sikerünk lenni. Minél több, annál könnyebb lesz. Ennek az a tudatalatti az oka, hogy a matekot sokan utálják, ezért különlegesnek érezzük magunkat, hogy mi nem, sőt értjük (éppen ezért nem utáljuk, mert értjük). Az első időszakban pont azért kell segítő (testvér, szülő is lehet, nem szakértő kell, hanem aki biztat, reményt ad, mikor már magunkat is utáljuk). Amint kezdődnek a sikerek, egyre kevesebb biztatás kell, míg egyszer azon kapjuk magunkat, már élvezetből csináljuk (azért ehhez kell némi idő).


Egyetlen dologban legyél abszolút biztos. Minden kezdet nehéz. Csak nagyon csekély számú tehetség van, akinek könnyen ment az elején is. A többség alaposan megizzad, míg a csúcsra jut. A legtöbb akadémikus is fáradsággal és izzadsággal kezdte. Csak soká bírta türelemmel és szorgalommal.

2020. máj. 23. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Idegennelv: Gyerekkönyvek olvasása, mesehallgatás, érdekes cikkek fordítása, meseírás, nekem ezek beváltak.
2020. jún. 19. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!