Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Honnan származik eredetileg...

Honnan származik eredetileg az az ismert fejtörő, amikor a törpék sorban állnak?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 21. 16:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Lehet muveletlen vogyok de en ezt nem ismerem ^^"
2017. ápr. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nyugi, itt mindenki műveletlen. Heti szinten kerül fel hasonló jellegű kérdés, ami elvárja az adott feladat mély ismeretét. (Elég egy-kettőbe beleolvasni, egy dolog általában közös, a kérdezők lenézik azt aki a józan paraszti eszével próbálna segíteni, azaz megkérdezni hogy pontosan mire is gondol, majd valamilyen úton-módon felkutatni a választ. Nem csodálkoznék, ha ezek egy személytől származnának). De ne legyen igazam, és bár valószínűleg butaság, de felteszem a kérdést:


Pontosan mire gondolsz kérdező? Nem ártana elárulni, mert így a segíteni akaró emberek kb. 95%-a nem fog tudni...

2017. ápr. 21. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ugyanaz vagyok! És nem nézek le senkit. Csak direkt nem írom le a feladatot, mert az ront a helyes válasz esélyein, és teljesen fölösleges. Az ugyanis ront, hogy itt valaki hozzászól a feladathoz, mint valami fórum téma, mert mások esetleg már rá sem kattintanak a kérdésre, ha volt válasz, ha meg sok válasz volt, ami nem ide tartozik, akkor nem fogja végiggörgetni, hogy kiderüljön válaszolt-e már valaki az eredeti kérdésre. Aki ismeri, az pontosan tudja, miről van szó, és aki szereti a fejtörőket, vagy matek osztályba járt, annak valószínűleg közismert, de itt nem a jelzőn van a lényeg. Aki rákeres, az rögtön megtalálja több helyen:


[link]


De attól hogy megtalálod a neten, nem fogsz tudni válaszolni, ez nem az interneten fellelhető információ. Vagy egy matektanár találta ki valamikor, és a diákja tudni fogja, vagy egy régi könyvben jelent meg először, de az is esetleg átvette valahonnan, és ezek olyan infók, amik nem a neten megtalálhatók. Választ olyantól várhatok csak, aki ismeri, esetleg a forráshoz is közel állt.

2017. ápr. 21. 18:19
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Csak direkt nem írom le a feladatot, mert az ront a helyes válasz esélyein, és teljesen fölösleges. "


Értem. És ezért csak három szóban kell odalökni, hogy mit akarsz, mindennemű magyarázat nélkül, a sok hülye meg hadd rágódjon rajta, hogy mire is vagy kíváncsi tulajdonképpen, ugye? Mert nagyon így fest a helyzet.


Analógiaként hadd kérdezzek valamit: Melyik az a mese, amiben a királyfi megöli a sárkányt? Többet nem árulok el róla, mert az csak rontaná a helyes válasz esélyét, meg amúgy is felesleges.

2017. ápr. 21. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Főleg mert a széles körben ismert feladatban nincsenek törpék, ez egy magyar beütés hogy a [link] feladatot törpékkel mondják el. Ettől még az eredete nem tiszta, valószínűleg túl régi, hogy tudni lehessen.
2017. ápr. 22. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

"Értem. És ezért csak három szóban kell odalökni, hogy mit akarsz, mindennemű magyarázat nélkül, a sok hülye meg hadd rágódjon rajta, hogy mire is vagy kíváncsi tulajdonképpen, ugye? Mert nagyon így fest a helyzet."


Senkinek nem kellett volna rágódnia rajta, mert aki ismeri bármelyik verzióját, pontosan tudja, hogy miről van szó. Aki meg nem ismeri annak nem kell ide írni, mert ez nem egy beszélgetős fórum. Nem tudom hányszor kell elmondanom. De ha te ismersz másik feladatot törpékkel és sorbanállással, akkor kérlek írd meg, mert érdekel. Én még a sapkát sem írtam bele, mert anélkül is egyértelmű.

2017. ápr. 22. 08:19
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Rendben, tessék:


1.

Három törpe a kannibálok fogságába esik. A kannibálok egyetlen lehetőséget adnak nekik arra, hogy megmenekülhessenek. A törpéket magasság szerint sorba állítják. A leghátsó törpe látja a másik kettőt. A középső csak a legelöl állót látja. A legelső pedig senkit sem. A kannibálok elővesznek 5 sapkát: három feketét, és két fehéret. Bekötik a törpék szemét, és mindegyikük fejére adnak egy-egy sapkát, a maradék kettőt pedig eldugják. Ezután a törpékről leveszik a szemkötőket. A kannibálok mindegyik törpét elengedik, ha bármelyikük meg tudja mondani, hogy milyen színű sapka van a fején. A leghátsó törpe azt mondja, hogy sajnos nem tudja megmondani, hogy milyen színű sapka van a fején. Ezután a középsőt kérdezik, de sajnos ő sem tudja biztosra megmondani. Végül a legelsőt kérdezik, aki semmit sem lát, ő azonban megmondja milyen színű sapka van a fején. Honnan tudta, és milyen színű sapka volt rajta?


2.

A napkeleti bölcs sorba állít négy törpét. Azt mondja a bölcs, hogy van négy sapkája: egy piros, egy sárga, egy kék, és egy negyedik, aminek a színe megegyezik valamelyik előző színével. Ezeket a sapkákat felteszi a törpék fejére, de mindegyik törpe csak az előtte lévők fején lévő sapkákat látja, a sajátját és a mögötte állókét nem. A napkeleti bölcs hátulról kezdve megkérdi a törpéktől, hogy milyen színű sapka van a saját fejükön. Mindegyik törpe helyesen és pontosan meg tudja mondani, hogy milyen színű sapka van a fején. A kérdés az, hogy melyik két törpén lehetett azonos színű sapka?


3.

Egy börtönőr 100 törpét tart fogva. Egy nap eljön a kivégzés ideje. De a börtönőr ad egy esélyt a törpéknek. Minden törpe fejére tesz egy sapkát. A sapkák színe három féle lehet: piros, sárga vagy kék. A színeket a börtönőr választhatja meg tetszőlegesen. A törpék egy egyenes sorban állnak, így mindenki látja az előtte állókon lévő sapkákat, de a sajátját és a mögötte levőkét senki nem látja. A börtönőr egyesével megkéri a törpéket, hogy tippeljék meg a saját sapkájuk színét. Ha valaki eltalálja, akkor megmenekül, ha azonban téved, akkor meg fog halni. A tippelést az összes többi törpe is hallja, a tippelés sikerességét azonban csak akkor tudják meg, amikor már minden törpét végigkérdezett a börtönőr. A törpék a sapkák megkapása előtt megbeszélhetnek akármilyen stratégiát, még azt is ők dönthetik el, hogy a börtönőr milyen sorrendben kérdezze őket. Hány törpe tud megmenekülni? Egy kézenfekvő megoldás, hogy a sor végén álló törpe az előtte álló törpén lévő sapka színét tippeli, ezzel elárulva az előtte lévő a sapkájának a színét, és így tovább. Ezzel a módszerrel a törpék fele biztosan meg tud menekülni. Valójában azonban 99 törpe is meg tud menekülni teljes biztonsággal. Hogyan?


4. Egy börtönben van száz törpe, akik a király kegyessége (vagy épp kegyetlensége) miatt egy esélyt kaptak a szabadulásra, vagy a lassú halálra. Libasorba fogják őket állítani, majd a fejükre felhúznak egy fehér, vagy fekete sapkát. (A fehér és a fekete sapkák aránya előre nem tudható.) Így a leghátsó törpe láthatja mindenki sapkáját (a sajátján kívül persze), és a többi is láthatja az előtte lévőkét. Hátulról indulnak el, és mindenki csak egy szót mondhat: fekete vagy fehér. Ha eltalálta, milyen színű sapka van a saját fején, megmenekül. Ha valaki nem csak ezt a két szót mondja, vagy hangsúlyozásával, hanglejtésével információt próbál közölni a társaival, mindenki meghal. A törpéknek ezeket a szabályokat a tudtukra hozzák, majd kapnak egy rövid időt, hogy megbeszélhessenek valami taktikát. A legjobb taktikával a legrosszabb esetben hány törpe maradhat életben? És mi a helyzet 3, 4, 5, n különböző színű sapkánál?


Hirtelen csak ennyit találtam, de tuti hogy van még több féle is.

2017. ápr. 22. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"Senkinek nem kellett volna rágódnia rajta, mert aki ismeri bármelyik verzióját, pontosan tudja, hogy miről van szó."


Látod, én találtam négy verziót is hirtelenjében, mégsem tudom eldönteni, hogy melyikre gondoltál, vagy köztük van-e egyáltalán.


"ez nem egy beszélgetős fórum."


Pontosan ezért kellene minden lehetséges információt megadnod előre, hogy ne legyen találgatás, kérdezősködés, keveredés, egymás mellett elbeszélés kérdést illetően, hanem azonnal a konkrét megoldást lehessen írni.


"Én még a sapkát sem írtam bele, mert anélkül is egyértelmű."


Hát nagyon úgy néz ki, hogy mégsem.

2017. ápr. 22. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
nagyokos, pont azért írtam, hogy a törpés sorbanállós feladat, mert ezek mind ugyanannak a feladatnak a variánsai, én pont ezekre együtt értettem, valamelyik volt ezek közül az első, a többi utánna keletkezett, ha ezek közül bármelyikre meg tudnád adni az eredeti forrást, az is jó lenne nekem, pont azért nem konkretizáltam, mert ezek közül is bármelyiket sokféle képpen el lehet mondani, például a törpéket ki lehet cserélni bármi másra, és nem a pontos szöveg a lényeg
2017. ápr. 23. 01:49
 10/11 anonim ***** válasza:
89%
Kérdező mondta már neked valaki hogy tapló vagy? És nem, nem írom le miért gondolom ezt rólad, felesleges.
2017. szept. 21. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!