Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen volt a kopaszság...

Milyen volt a kopaszság társadalmi megítélése a történelmi korokban?

Figyelt kérdés

Egészen pontosan a borotvált fejre gondolok, férfiaknál. Az egyiptomi vallási jelentéseiről tudok, azok nem érdekelnek, elsősorban az európai kontinensen érdekelne a dolog.


Egyesek szerint a hosszú haj (férfiaknál) a magasabb társadalmi ranggal fügött össze, míg a borotvált fej a rabszolgákkal / rabszolgasággal (tetvesedés elkerülése). Illetve, minél alacsonyabb volt valakinek a társadalmi rangja, annál rövidebb volt a haja (így például egy rabszolga kopasz volt, de egy szabad paraszt rövid hajú, míg egy nemes hosszú-középhosszú hajú, etc.).


Hol tudnék ennek utána nézni? Már egyszer feltúrtam az internetet a témával kapcsolatban, és elolvastam mindent (igaz, csak angolul), de nem találtam meggyőző választ.



2017. jún. 11. 14:56
 1/2 csutak8 válasza:
Bár csak áttételes válaszom, de hovatovább már ez is történelem s ha levéltárba teszed, idővel kutatási eredmény is lehet: '60-as évek közepén, gyerekként megvicceltem szüleimet s leborotvált fejjel mentem haza - mondjuk úgy, hogy elfogadtak! '89-ben, a meleg miatt szintén borotvát látott fejem. Hazafelé kerékpározás közben kiszóltak egy kocsiból: "szervusz Testvér"! Lassan esett le akkor a tantusz. Mostanság meg már inkább divat, de mindenképp elfogadottnak érzem (bár néha még megmosolyogják). - egy budapesti vélemény e témában 2017-ből.
2017. jún. 11. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
De ne tévesszük össze a hosszú hajat abban a tekintetben, hogy az az illető sajátja vagy pedig paróka, mivel a nemesek is ugyanúgy tetvesedtek, és borotválták a fejüket, úgy viselték a hosszú, fehér parókát, amit ugye a pórnép nem hordott, tehát így igaz a hosszú hajjal járó rang kérdése.. Persze, jóval később, amikor már divatba jött a hajmosás (nagyrészt azért, mert volt már rá alkalmas szer), akkor változott a hajhosszal járó társadalmi rang és egyéb megítélése is, de ugyanúgy érdekes téma az arcszőrzet is a témában, talán az válthatta fel a hosszú haj rövidülését, és a szakállhosszra tevődött át a hangsúly. Bár utóbbi már csak spekuláció és hangos gondolkodás részemről, de valóban érdekes témát boncolgatsz, majd szólj, ha találtál valami jó szakirodalmat ezzel kapcsolatban. :D
2017. jún. 13. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!