Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen indokkal tilthat ki...

Milyen indokkal tilthat ki valakit a szervező egy nyilvános rendezvényről?

Figyelt kérdés

Van valaki aki ismeri a jogi helyzetet?

Olyan klubestekről van szó, ahol nyilvános program van (pl. interjúbeszélgetés), de az emberek a közösségért, egyszerűen beszélgetni is járnak, belépő is van.

Azt gondolom, ha valaki a rendezvény rendjét megzavarja, azt a szervező eltilthatja, amit gondolom hivatalosan írásban kell megtenni.


De ha arról van szó, hogy valaki összeveszik a szervezővel, és a erről beszélget a vendégekkel, ami a szervezőket zavarja, de végül is magánügy, esetleg udvariatlanság, de nem tűnik ebbe a kategóriába esőnek.


Tehát teljesen a szervezőre van bízva, hogy milyen indokkal, kit tilt el a rendezvényéről, vagy van ennek valamilyen jogi korlátja?

(Annyiban nem akadémiai a kérdés, hogy, ha ezt formailag korrekt formában teszi meg, a Rendőrség segítségét is kérheti az adott személy eltávolításában)


2017. jún. 18. 13:21
 1/5 2*Sü ***** válasza:
100%

> Milyen indokkal tilthat ki valakit a szervező egy nyilvános rendezvényről?


A rendezvény bizonyos szolgáltatásainak valószínűleg van valamilyen jogtulajdonosa. Sőt az adott hely is valakinek a tulajdonában van. Ugye itt a jogtulajdonos minden joggal rendelkezik, amelyeknek egy bizonyos részéről valamilyen keretek között lemond. De ettől még ez az átadott jog visszavonható. Mondjuk egy étteremnek van tulajdonosa. Neki joga van ahhoz, hogy a birtokán belül lévő személyt távozásra szólítsa fel, vagy adott esetben ehhez a hatóság segítségét kérje. Oké, egy étterem lemond ennek a jogának a gyakorlásáról, így beenged vendégeket. De ez nem „jár”, hanem kvázi ajándékként kaptad, persze annak okán, hogy ez a tulajdonos számára előnyös üzlethez vezet. (Normális esetben ez mindkettőtöknek előnyös.)


Tehát ha a szervező, tulajdonos valamiért úgy gondolja, hogy számára előnytelen a jelenléted, akkor nyugodtan kitilthat, és még igazán meg sem kell alaposan indokolnia.


Vannak azért kivételek. Például komplett társadalmi csoportokat nem lehet diszkriminálni, ha a szolgáltatás, üzlet jellege ezt nem indokolja. Például nem nyithatsz úgy egy éttermet, hogy cigányok/nők/szakállasok nem léphetnek be, hacsak ez a szolgáltatás jellege miatt nem indokot. (Például egy női öltözőből jogosan lehet kitiltani a férfiakat.)

2017. jún. 18. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Ezen az sem változtat, ha közhasznú civil szervezet (rendszeres) rendezvényéről van szó?

2017. jún. 18. 16:44
 3/5 A kérdező kommentje:
...nem saját, hanem használatra kapott területen. Bár nem hinném, hogy ez számít.
2017. jún. 18. 16:46
 4/5 2*Sü ***** válasza:
Szerintem mindkettő irreleváns.
2017. jún. 18. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Kiegészítő kérdést szabad föltenni? Rendszeres rendezvényről lévén szó, elég egyszer informálisan, szóban elmondani valakinek, hogy ne jöjjön, vagy valamilyen hivatalosabb (írásos) forma is kell ahhoz, hogy pl. rendőrrel távolítsák el a (szervező szerint) nemkívánatos személyt ?


Azt hiszem egy nonprofit szervezetre vonatkoznak bizonyos szabályok, néha szokott lenni SMS, amit be szokás tartani. De nem tudom, hogy annak létének vannak-e közjogi vonatkozásai.

2017. jún. 18. 21:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!