Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek ez a mondat...

Szerintetek ez a mondat helyes? Áder János és felesége Kemény Dénes, valamint egy-egy pohár bor társaságában nézte a meccset.

Figyelt kérdés
A jelentése az kéne legyen, hogy Áder és a felsége nézte a meccset, poharak és Kemény Dénes társaságában.
2017. júl. 24. 22:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Áder János és felesége, valamint Kemény Dénes, egy-egy pohár bor társaságában nézte a meccset.


Így a helyes.

2017. júl. 24. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
* nézték
2017. júl. 24. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

ez nem pont az amit én szeretnék.

Áder és a felesége legye az aki nézi a meccset és a társaságot szolgáltassa Kemény Dénes valamint a poharak.


Amúgy ez egy cikk címe, csak számomra a mondat azt jelenti mintha Áder felesége lenne Kemény Dénes.

2017. júl. 24. 22:36
 4/13 Shai-Hulud ***** válasza:
Áder János és felesége egy-egy pohár bor, valamint Kemény Dénes társaságában nézte a meccset.
2017. júl. 24. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Shai-Hulud ***** válasza:

Áder meg a neje ott szurkolt, meg ott volt Kemény Dénes is, meg bort is vedeltek.


Így nem jó? :-o

2017. júl. 24. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Shai-Hulud ***** válasza:
73%

"számomra a mondat azt jelenti mintha Áder felesége lenne Kemény Dénes"


Szerintem nem. Akkor lenne ez az értelme, ha a "felesége" szó után vesszőt tennénk. Vagyis a vessző itt igencsak módosítja a mondat értelmét.


Én legalábbis így érzem. Próbáld elmondani (és persze megfelelően intonálni) az alábbi két mondatot:

"Áder János és felesége Kemény Dénes, valamint egy-egy pohár bor társaságában nézte a meccset."

"Áder János és felesége, Kemény Dénes, valamint egy-egy pohár bor társaságában nézte a meccset."

2017. júl. 24. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#6 a második verziónál miért raksz a Kemény Dénes után is vesszőt?


Áder János és felesége, Kemény Dénes valamint egy-egy pohár bor társaságában nézte a meccset.


esetleg


Áder János és felesége, Kemény Dénes valamint egy-egy pohár bor társaságában, nézte a meccset.


Szerintem ez lenne a jó. De pont azért kérdeztem, hogy hátha valaki jobban meg tudja indokolni, hogy hova kell az a vessző. De ahogy látom ti is a biztonság kedvéért inkább teljesen más szórendet használtok.

2017. júl. 24. 22:52
 8/13 anonim ***** válasza:
Áder János és felesége együtt nézték a meccset Kemény Dénes, valamint egy-egy pohár bor társaságában. Ezt tessék variálni tetszés szerint! :)
2017. júl. 24. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Shai-Hulud ***** válasza:

Lehet, hogy igazad van, és a Kemény Dénes után nem kellene a vessző. :-)


De valóban, a #8. után szabadon:

("A királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz ha mindnyájan beleegyeztek én nem ellenzem.")

Vegyük el az összes vesszőt, és mindenki úgy értelmezi a mondatot, ahogy neki tetszik. :-DD

2017. júl. 24. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
közben találtam egy olyan szabályt, hogy a valamint elé mindig kell vessző, szóval neked volt igazad amikor két vesszővel írtad a második lehetőséget.
2017. júl. 24. 23:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!