Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az 1800-as évek csárdáiban...

Az 1800-as évek csárdáiban ivóiban, csak a mostani késdobálókhoz hasonló balhés társaság italozott, vagy lehetett kulturáltan alkoholt fogyasztani?

Figyelt kérdés
2017. aug. 4. 22:15
 1/5 anonim ***** válasza:
Én nagyon laikus vagyok ebben a témában, de nagyszüleim mesélték, hogy az ő fiatalkorukban (50-es 60-as évek) nagyon sok kocsmai verekedés volt. Szerintem a 19. században is.
2017. aug. 5. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Az elbeszélések alapján akkoriban több ilyen volt mint ma. A maiak szerintem ritkábbak, viszont durvábbak is. Régen inkább "csak" verekedés volt, vizont az sokkal több. (Persze régen is volt kocsmai balhé miatt bekövetkező haláleset.)
2017. aug. 5. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Phoney ***** válasza:

Akkor nemcsak a balhés társaság járt kocsmába, hanem minden átlagember. Eleve nem volt jellemző a boltban vásárolható alkohol (ekkor a palackozott ital még úri huncutság volt, vagy legalábbis nagyon „ünneplős” kategória), meg ugye tévé sem volt, ami előtt sörözni lehetett volna, szóval sokszor nem volt más szabadidős/társasági opció (a vendégségen kívül), mint kocsmába menni. Az inkább mai jelenség, hogy létezik külön „kocsmázós réteg”, bár nyilván akkoriban is léteztek emberek, akik nem jártak.


A városokban már nyilván differenciálódott a társaság a jobb és rosszabb helyek közt, de elsősorban ott sem balhéfaktor, hanem társadalmi osztályok szerint. Más kérdés, hogy ekkoriban az átlagemberek esetleg könnyebben verekedtek, mint ma.


Ebben a korszakban egyébként inni is sokkal többen és sokkal többet ittak, a 19. század folyamán a nyugati világ nagy részén (Magyarországon is) össznépi alkoholizmus bontakozott ki, főleg a filléres töményszesz elterjedése miatt.

2017. aug. 5. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem kedves első, ez nem igaz. Akkoriban más volt a verekedés, mint ma. Még a fogalma is.

Egy konkrét kocsmában bármi lehet. De egy ország összes kocsmájában nem. 100-200 év alatt rengeteget változik a szemlélet, viselkedés, szokás. Az 1800-as, de még az 1900-as években sem lehetett akkora verekedés, mint ma egyes diszkókban. Egyszerűen annyian össze se tudtak jönni, mások voltak a lehetőségek, stb.


Tehát maradjunk annyiban, minél régebbre megyünk vissza, annál nyersebb lehetett néhány érintkezési forma mai szemmel, de az akkorival normális. E téren nincs alapvető változás.

2017. aug. 5. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A magyar társadalom nem volt nagyon más, mint a mai sem száz, sem ötszáz éve. Ugyanazok az arcok, ugyanazok a reflexek, ugyanaz a mentalitás uralkodott. Semmivel nem voltak balhésabbak vagy kevésbé balhésak, mint ma. Ahogy ma is kitörhet verekedés egy országúti fogadóban, úgy akkoriban is.
2018. ápr. 22. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!