Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Október 23. vagy március 15?...

Október 23. vagy március 15? Neked melyik tetszik jobban, melyiket szereted jobban, miért?

Figyelt kérdés

2017. nov. 17. 12:50
 1/6 anonim ***** válasza:
65%

Más a kettő.


1848 régen volt, és már kialakult a saját romantikus "kultusza": Mindenkin kokárda, nagy bajuszos huszárok, rengeteg népdal és vers, Petőfi, Kossuth...


1956 viszont nem volt olyan régen, ma is élnek emberek akik ott harcoltak (egyik vagy másik oldalon). Aztán mivel még nem volt olyan régen, még nem "szépült meg", és még nincs akkora romantika körülötte. Pl. Szanyi Tibor kiposztolta hogy milyen csúnya dolog volt meglincselni egy ávost, de a Habsburgok elesett katonáit meg senki se sajnálja.


Engem viszont nem érdekel a romantika, meg hogy mi mennyire szépült meg, 1956 jóval közelebb volt, én is találkoztam még rengeteg emberrel aki részt vett benne, hozzám ez áll közelebb.

2017. nov. 17. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
71%

Egy tanárom beszámolója '56-ról:

X tanár úrral vállvetve harcoltunk. Belőlem hőst csináltak, belőle gazembert.


Sajnos (mivel minden hasonló esemény hatalmas felfordulással jár), utólag derül ki, hogy ki a hős és ki a gazember.

Kicsit alaposabb történelmi vizsgálat után valóban van némi hasonlóság a két esemény között, azonban, ha a romantikus mázat lemosod, minden ilyen esetben kiderül, hogy szegény emberek (parasztok, melósok) ölték egymást halomra mások érdekében

2017. nov. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
64%

Nem mondanám, hogy bármelyiket szeretem vagy tetszik. Évforduló és megemlékezés szomorú eseményekről, nem olyan dolog, aminek tetszeni kell. Persze, mikor még általános iskolában készültünk a sok kokárdával, a háromszínű szalagokkal, mindenki választhatott verset, tanultunk Petőfiről, órák helyett előadások voltak, szavalóversenyek, annak azért volt hangulata, de felnőttként ez már nincs. Biztos vannak sokan, akik minden évben rendesen "megünneplik", én nem. 1848 régen még érdekes volt számomra is, az '56-os forradalommal iskolában sem sokat foglalkoztunk, kötelező jelleggel megnézették velünk a "Szabadság, szerelem" című borzalmat, és kb. ennyi. Plusz arra emlékszem, mekkora balhé volt az évfordulón. Kocsigyújtogatások, verekedések, rongálások... ebből a szempontból nekem október 23 eléggé negatív töltetű.

De leginkább mind a kettő csak egy munkaszüneti nap, aminek örülök és pihenéssel töltöm. Ennyi.

2017. nov. 17. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
52%

Engem a felszín nem érdekel, viszont ha választanom kell magyar nemzeti ünnepek közül, akkor talán kizárólag ezt a kettőt választanám. Egyforma súllyal. Bár nem vagyok nacionalista, nem tűzök kokárdát, nem lobogtatok zászlót. Egyszerűen magyar vagyok, és mélyen megérint mind a 48-as szabadságharc, mind az aljas orosz fellépés 56-ban, a nem odavaló magyar kormánypártiakkal (már akik nem voltak odavalók).


(A népi ünnepek közül meg talán a tavaszvárás áll hozzám közel mint csillagászati ünnepkör, de a részleteit már csak távolról figyelem kvázi laikus "néprajzi szemmel", mint pl farsang. Ha viszont szükséges kötelező jelleggel részt vennem pl munkahelyen, akkor nem okoz gondot számomra a farsang. Bocs a kitérőért.)

2017. nov. 18. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
46%
Nekem 1956 "tetszik" jobban, mert az akkori fiataloknak köszönhetjük, hogy ma is úgy élhetünk ahogy, és nem kell az orosz, kommunista megszállástól félnünk (bár a mai politikai vezetést elnézve abszolút nem biztos, de ez most más kérdés :D) Teljes mértékben tisztelem azokat az időseket, akik megélték, és esetleg még harcoltak is. Csak sajnos a mai megemlékezés átment showműsorba. Ma már arról szól, ahogy a 70 éves mama, meg papa kimegy és üti veri egymást. Holott az a sok sok gyererek, meg fiatal, aki életét vesztette azért, hogy ma nekünk jó legyen, nem ezt érdemelné. Az ilyen emberektől felfordul a gyomorom. Ezért nem megyek ilyen helyekre. Ha engem megütne egy nyugdíjas, nem tudnám garantálni, hogy nem csapnám meg visszakézből :D :D
2017. nov. 19. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

1849-ben a csőlátású, alattomos germánok rájöttek, hogy

nem könnyű bírni a magyarokkal. Kivégezték az aradi vértanúkat, és ennyi. Tehetetlenek maradtak.


Rájöttek, hogy csak aljassággal, germán hazudozással lehet a magyarok ellen tenni valamicskét, de azt is csak beépüléssel, úgy -példának okáért-, hogy a Magyar "Tudományos" Akadémiában korrumpálnak

nem magyar lelkű (pl sváb, bajor stb) "rózsaszín lelkű" "tudósokat", hogy germán szájíz szerinti hazugságok és féligazságok kerüljenek a magyar iskolai tankönyvekbe Magyarországon, a hatásukra...

2017. nov. 21. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!