Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért hívjuk a lengyeleket, a...

Miért hívjuk a lengyeleket, a németeket és az olaszokat ezeken a neveken, ha tudtommal sem ők maguk, sem a többi nép nem hívja őket semmilyen hasonló néven? Mi az eredete ezeknek az elnevezéseknek?

Figyelt kérdés

2019. jan. 2. 12:41
 1/10 anonim ***** válasza:
52%
Ugyanazon okból, hogy pl. az 'asztalt' sem hívják asztalnak más nyelveken.
2019. jan. 2. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A németek a legegyszerűbb eset, őket ti. mások is illetik hasonló nevekkel, mi konkrétan a délszláv nyelvekből vettük át az elnevezést; etimológiailag a néma rokona, azt jelenti: `ember, aki érthetetlenül beszél`.

Az olasz egy generikus w-l-mássalhangzókeretű tőből jön, az oláh vagy a vallon mint szavak ugyaninnen származnak. Ez a tő egy késő ókori, nyelvében ellatinosodott kelta törzs (volcae) nevéből jön, és újlatin nyelvet beszélő népességre utal. Szintén délszláv közvetítéssel került a nyelvünkbe, és most már valóban nemigen használják másutt az olaszok megnevezésére, de ez nem volt éppen mindig így.

A lengyel trükkösek, valami obskurus óorosz szóból vettük át, ha minden igaz, még a honfoglalás előtt. Olyasmiről van szó, mint az olasz esetében: az első népcsoportok egyike, akiktől a lengyelekről hallottunk kb. így nevezte őket; ők aztán továbbléptek, mi maradtunk a lengyellel.

2019. jan. 2. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A harmadikhoz annyit, hogy anno Dél-Lengyelországban a lendján szláv törzzsel találkoztunk, akiket később az északi poljánok meghódítottak és belőlük lett Lenghyelország, de a korábbi nevet megtartottuk.
2019. jan. 2. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Más népektől vettük át az elnevezéseket. Mindegyik szláv eredetű, a lengyel név az oroszoktól van.
2019. jan. 2. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az asztalt még vagy ötven nyelven hívják asztalnak...
2019. jan. 3. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 chtt ***** válasza:
100%

Mivel nem ismertem az obskurus szót (persze kikerestem), ezért én is megnéztem, mi lehet a lengyel szó eredete (túl azon, hogy abszolút tetszett és elfogadtam a kettes-hármas választ), és nem kis meglepetésemre a Wikiben is benne van. Tótfalusi István Magyar etimológiai nagyszótárára hivatkozva (vagy onnan átvéve?) ezt írja:


"A magyar nyelvben használatos „lengyel” és „Lengyelország” szó eredete az óorosz lendo („irtásföld”, „szűzföld”) szó lendzsan származéka lehetett (azaz „irtásföldön élő ember”), amely az ómagyar nyelvben még lengyen alakban szerepelt."


Szóval nem orosz (Polsa, polják, pólka), hanem óorosz :) megint tanultam valamit.

2019. jan. 3. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Az olasz az italicus

népnévből ered

2019. febr. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Italicus népek -
2019. febr. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A franciák meg miért

nem gallok

2019. febr. 15. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
#9: A frankok törzséről nevezték el őket. A latinban pedig a francia Francogallus 3.
2019. febr. 16. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!