Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ha a gyerekek túlnyomó többség...

Ha a gyerekek túlnyomó többsége az apa családnevét kapja, akkor nem lesz idővel egyre kevesebb családnév?

Figyelt kérdés
A nők általában nem viszik tovább a családnevüket. És mivel ez többször fordul elő, mint ahány új családnevet kitalálnak (már ha egyáltalán), elvileg egyre kevesebb családnévnek kellene lennie.

2019. febr. 19. 01:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
53%
Na már meg is fejtetted, mért akar mindenki fiúgyereket.... :D
2019. febr. 19. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
58%

"túlnyomó többsége" ezzel óvatosan fogalmaztál


Igen, csak annak a nőnek is lehet bátyja, aki meg tovább viszi a család nevét, és annak a férfinak is lehet nővére, aki meg nem, szóval a nevek arányán nem változtat ez a módszer.


Az egy másik kérdés, hogy elméletben egy fogyatkozó, megszűnő társadalomban a ritka nevek teljesen eltűnnek, ahogy majd a gyakoriak is, de az akkor is előbb-utóbb bekövetkezik, ha mindkét ágról menne a névadogatás.

2019. febr. 19. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
61%
A legtöbb családban can fiú és lánygyermek is, a lány esetében "elvész" a családnév, a fiú esetében azonban az "megy tovább"!
2019. febr. 19. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 kreténpali ***** válasza:
64%

Miért törölték a hozzászólásom?

Akkor mégegyszer.

1. Az anyakönyvezéskor előfordul, hogy elgépelik a vezetéknevet és a vezetéknévből egy új vezetéknév keletkezik. Ha a szülők ezt nem oldják meg, akkor az úgy marad. Nem egy ismerősöm van így, az egyiknél konkrétan tudom, hogy részeg volt az anyakönyv vezető éppen, nekem is olyan családnevem van, amit 4 generációval ezelőtt elgépeltek és már kb 8 fajtával találkoztam.

2. Azoknak az árváknak például, akiknek nem ismerik a szüleik vezetéknevét véletlenszerűen adnak, például arról, hogy milyne nap van, milyen évszak, hogy néz ki a gyerek, mibe van takarva, milyen nap névnap vagy ünnep van, vagy éppen mi jut eszébe a nővéreknek akik foglalkoznak vele.

3. Külföldről érkezők is felvehetnek állampolgársággal új vezetéknevet, a megint fantáziára van bízva, tehát nem kell aggódni, hogy elfogynak a vezetéknevek.

2019. febr. 19. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
89%
Amúgy ha érdekel a probléma matematikai háttere, akkor keress rá a Galton–Watson-folyamatokra! Francis Galton és Henry William Watson voltak azok, akik a 19. század végén először vizsgálták tudományos, matematikai módszerekkel az egyes családnevek túlélésének vagy kihalásának esélyét, úgyhogy az erre alkotott matematikai modellt azóta is Galton–Watson-folyamatnak vagy születési-halálozási folyamatnak nevezzük.
2019. febr. 19. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
89%
Én már gondolkodtam ezen, szerintem elképzelhető. Nálunk csak a 18. század óta vannak állandósult családnevek, de pl. Koreában, ahol sokkal régebb óta, mára a népesség nagy része ugyanazt a pár nevet viseli. Szerintem mi nem fogunk oda eljutni, mert egyre gyakoribb, hogy valaki ritkább nevet vesz fel vagy eleve a ritkább nevű szülőét kapja.
2019. febr. 19. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
29%

Roppant egyszerű a kérdés:

1: Keletkeznek új családnevek?

Nem igazán.

2: Tűnnek el családnevek?

Igen, amikor nincs fiúgyerek.

Más kérdés, hogy ehhez az kell, hogy MINDEN ág kipusztuljon.

Különben csak megritkul.


Ezek után...

2019. febr. 19. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Kései Sirató ***** válasza:
86%

Utolsó, tévedsz, keletkeznek is új családnevek.

1. Ha külföldi állampolgár megszerzi a magyar állampolgárságot, ezzel egyidejűleg jogában áll a családi nevét magyarra fordítani és a továbbiakban így használni, vagy magyarosítani.

2. Bárki kérelmezheti a születési nevének (családi bevének) megváltoztatását, (aminek 10.000,-Ft illetéke van) és megjelölheti az általa viselni kívánt családi nevet, ami lehet olyan név is, amely korábban nem létezett.

3. Viszonylag új jelenség a családi nevek összekötése kötőjellel, a házasságkötés során bárki felveheti a házastársa családi nevét úgy, hogy a sajátját is megtartja, ilyenkor kötőjel kerül a két családi név közé. (Pl. Bajcsy-Zsilinszky)

4. Külföldi családi nevekkel is bővülnek a nevek, amikor valaki úgy születik, hogy az anyja magyar, az apja külföldi állampolgár és a gyermek az apja családi nevét viseli, és itt él (ilyenkor a gyermek kettős állampolgár) és ha itt marad az országban, az ő gyereke is ezt a nevet kapja majd és így tovább az unoka is, stb.

2019. febr. 19. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
13%

"Keletkeznek új családnevek?"

Repülős Gizi :D

2019. febr. 19. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"4. Külföldi családi nevekkel is bővülnek a nevek"

Ez mitől bővülés?

Előtte is létezett.

A többi rendben van.

2019. febr. 19. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!