Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Fontos a pengető használata...

Fontos a pengető használata gitárhoz ?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


nem olyan rég elkezdtem gitározni, már elég szépen haladok ( magamtól tanulok otthon ) és már felvetődött bennem ez a kérdés. Márcsak azért is érdekelne, mert vannak a zenékben olyan részek, ahol egész gyorsan kell pengetni "le-fel" mozgással. Eddig még elég volt 1 ujjal fentről lefelé pengetnem, de már kezdenek olyan részek jönni, ahol ez kevés. Érzésem szerint ez "le-fel" mozgás ( ugyan azon a húron ) pengetővel könnyebben kivitelezhető, viszont mivel nem azzal kezdtem tanulni, ezért egy csomószor rossz húrt pengetek meg.

Szerintetek ha gyakorlom, akkor ujjal is kivitelezhető ez a fajta pengetésmód, több ujjal próbáljam meg, vagy inkább kezdjem tanulni pengetővel ? ( ha igen, milyen anyagból készült pengetők az ideálisak )


Köszi a válaszokat és bocsi a sok szóismétlésért, csak nem tudok szakszavakat



2020. aug. 17. 15:56
 1/8 Mojjo ***** válasza:
100%

Attól függ, milyen gitár és milyen stílus. Vannak stílusok, ahol kizárólag pengető nélkül lehet pengetni - gyorsaságtól függetlenül. Pl:

[link]


És vannak műfajok, ahol a pengető az alap, csak ritka esetekben használják az ujjaikat - illetve esetleg ujjal és pengetővel is pengetnek vegyesen.


Szóval a válasz a stílustól függ, amit játszol. Ha klasszikus, flamenco, vagy fingerstyle, akkor alap az ujjal pengetés. Minden más esetben a pengető használatának elsajátítása erősen ajánlott (bár nem kikerülhetetlen, lsd pl Mark Knopfler: [link] )

2020. aug. 17. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mojjo ***** válasza:
92%

Amúgy az az egy ujjal fentről lefelé pengetés rész már rosszul hangzik. Ha ujjal pengetsz is, csak a basszust (pontosabban az adott, pillanatnyi zenei kontextusban basszusként viselkedő hangokat) pengeti a hüvelykujjad fentről lefelé, minden mást a többi ujjad lentről felfelé.

Szerintem nagyon ajánlatos legalább pár órára elmenni egy tanárhoz, aki a helyes tartást és a helyes pengetés alapjait meg tudja mutatni.

2020. aug. 17. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat

Az elején vagyok, nem kizárt a tanár csak ezt szerettem volna tisztázni

2020. aug. 17. 20:05
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Több féle pengető van. Természetesen játszhatsz pengetővel, és ujjakkal is, a kérdés, hogy milyen gitár és mit szeretnél játszani.

Pengetőkről találsz összefoglalót az interneten, hogy melyik mihez jó.

2020. aug. 18. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
62%
TANÁR!!!!!!! 1 óra kábé 3000Ft. Legalább 2-3 hónapig jó lenne heti egy alkalommal eljárni, hogy rajta legyél az úton.
2020. aug. 18. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Ma már nagyából a NETről is meg lehet tanulni az alapokat.Ha tanárhoz mennél, kérdés milyen a tanár?Lehet, hogy fél év múlva sem tanulod meg pld. a gitár tartást.Itt kell eldöntened milyen stilusban szeretnél játszani.Sima tábortűzi gitározáshoz nem szükséges tanárhoz menni.az internet tele van jobbnál jobb anyaggal.Később, ha marad a lelkesedésed,jöhet a négy ujjas játék.Ezzel kapcsolatban it találsz tanulási anyagot.pld.you tube.Koncerteken, videókon lelehet lesni sok mindent.Rákell feküdni és kitartást sok türelem
2020. aug. 18. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem fontos a pengető.

De vannak esetek, amikor előnyös.

Elektromos gitár esetén (tehát hangszedő jelét erősítve hangszórókról megszólaltatva,jellemzően szűk nagy, közeli húrok, vékony fém húrok) jellemzően pengetős az elterjedtebb stílus... persze vannak egyedi kivételek, sajátos stílusok - más hangszínt eredményezve

rock, jazz, dallam és ritmusjáték esetén


többujjas pengetés: klasszikus akkusztikus gitár esetén, kíséret, harmoniák(akkordok) és dallam egyszerre játszva

2020. aug. 18. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

https://www.youtube.com/watch?v=U4GP9yXearA


https://www.youtube.com/watch?v=kPiJMrlEXUA


Majdnem meg lehet csinálni ujjal is mindent, sőt ujjal több dolgot lehet mint pengetővel, de attól függetlenül érdemes megtanulni pengetőt is használni.


Sokáig én is utáltam, de bele lehet jönni. 10 éve gitároztam mire elhatároztam h megtanulok pengetni.

2020. aug. 20. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!