Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » József Attila "Piros történet"...

József Attila "Piros történet" című írását sikerült itt már valakinek értelmeznie?

Figyelt kérdés

Érdekelne, hogy ki mit gondol, miről szól, mert véleményeket sehol nem találtam eddig róla. Avantgárd törekvés lenne?


[link]



2022. júl. 9. 02:16
 1/5 anonim ***** válasza:
Én értelmeztem, de szerintem mindenkinek mást mondhat.
2022. júl. 10. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, a legtöbb dologgal ez így van, de azért szívesen olvasnám a te értelmezésed (+ minél több értelmezést, szóval senki ne érezze magát kizárva, aki bármikor idetéved a gondolataival :D).
2022. júl. 11. 10:25
 3/5 anonim ***** válasza:
sosem láttam ezt még tőle, és mivel nehezen látok meg ilyen rejtett mögöttes utalásokat filmeknél is, csak olyannak tűnik mintha bedrogozva írkált volna valamit. tudom hogy nem volt jellemző, csak ahhaoz hasonlítom. de neki volt valamikor egy ilyen elborultabb korszaka is, nem? még a halála is olyan ellentmondásos és váratlan, milyen lehetett életében a sok elutasítással áh
2022. júl. 13. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ez az írása, ha minden igaz 1925-ös, azaz 20 évesen írta. Itt talán még nem volt olyan elborult (félretéve a gyerekkori öngyilkos hajlamot, depresszióját), plusz az egy évvel későbbi, ez alatti írás jóval könnyebben értelmezhető. Vagy inkább mondjuk azt, hogy azt valamelyest értettem, a Piros történet viszont kifog rajtam 😂


A halálának körülményeiről sokat olvastam amúgy, páran tényleg ellentmondásosnak festik, pedig szerintem annyira nem az. Balatonszárszóra azután került a nővéreihez, miután (már nem is elsőre) szanatóriumba kényszerült az idegi állapota miatt és december 3-án, este lett öngyilkos, ami egyes feltevések szerint valójában baleset volt.


Szerintem viszont fontos részlet és nem kap elég hangsúlyt amikor József Attila haláláról beszélnek, hogy a következő nap (december 4.) az édesanyja születésnapja. Lehetséges, hogy csak belemagyarázom ezt, mindenesetre az, hogy az édesanyja halála az egész életére rányomta a bélyegét, hogy az utolsó verseiben és töredékeiben is megjelenik az alakja, az tény. Emellett még nekem is nehéz lenne elvonatkoztatni a dátumtól, egy olyan összetett gondolkozású ember esetében, amilyen ő volt, akkor gondolom pláne ott motoszkált. És ez eléggé az öngyilkosság mellett szól.


Csak egy példa idézet 1937 október-november tájékáról:


"Édesanyám, egyetlen, drága,

te szűzesség kinyilt virága

önnön fájdalmad boldogsága.


Istent alkotok (szivem szenved)

hogy élhess, hogy teremtsen mennyet,

hogy jó legyek s utánad menjek!"

2022. júl. 13. 23:43
 5/5 anonim ***** válasza:
Kicsit úgy tűnik nekem, mintha arról szólna, hogy az emberek mennyire nem értik meg egymást és szinte elbeszélnek egymás mellett.
2022. júl. 14. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!