Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Olvastátok már Shakespeare, a...

Olvastátok már Shakespeare, a velencei kalmár című művét?

Figyelt kérdés

Ezt a művet Shakespeare egyik legproblematikusabb darabjának tartják, ezért kíváncsi vagyok hogy nektek mi a véleményetek róla, és feltennék néhány kérdést a művel kapcsolatban:


1. Szerintetek ez a mű belefér a vígjáték kategóriába?


2. Ki a kedvenc szereplőd belőle?


3. Mi a véleményed Shylock-ról (jelleme, viselkedése stb)?


4. Mi a véleményed Antonioról?


Fejtsétek ki a véleményeteket! A válaszokat előre is nagyon köszönöm! :)



2022. júl. 22. 11:21
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
65%

A Velencei kalmárnak van pre- és posztholokauszt értelmezése. (Nem vicc!) Mivel Shakespeare-t nem lehetett kitenni a kánonból antiszemitizmus miatt, ezért a kalmár szerepének értelmezése változott.


A pre-holokauszt értelmezés szerint a mű komédia, ahol a címszereplő mohósága és felsülése a humor forrása, és a kornak megfelelő, lenéző képet mutat a zsidókról.


A poszt-holokauszt értelmezés szerint a kalmár tragikus hős, akit emberi gyengeségei mellett a társadalom méltatlan lenzésése is sújt, és ez tereli őt a kíméletlen önzés felé. Ebben az értelmezésben a per és lányának elvesztése már nem komédiai elégtétel a "rossz ember" felett, hanem újabb sorscsapások.

2022. júl. 22. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a választ! :)

Igen, igazad van, az idők során nagyon sokat változott a mű megítélése. Viszont a kalmár nem Shylock hanem Antonio, bár Shylock a mű központi figurája.

2022. júl. 22. 11:51
 3/14 anonim ***** válasza:
53%
Még nem. Érdemes?
2022. aug. 2. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Szerintem egy nagyon érdekes mű, és ahogy írtam, Shakespeare legvitatottabb műve. Nagyon érdekesek a karakterábrázolások. Ha még nem tetted, olvasd el. Kíváncsi leszek a véleményedre! :)
2022. aug. 2. 19:05
 5/14 anonim ***** válasza:
64%

Nekem ez új.


Azt vágom, ha valaki arca nem tetszik ott az antiszemita kártya. De megvádolnak komoly még egy Shakespearet is?


Komoly.

2022. aug. 2. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Igen, sokan antiszemitának tartják (de ez végülis érthető mert Shakespeare a 16-ik században élt és akkoriban nagy volt az antiszemitizmus). Éppen ezért vagyok kíváncsi a véleményetekre! :)
2022. aug. 3. 14:08
 7/14 anonim ***** válasza:
0%

#6, kérdező!


És számít, hogy valaki az vagy nem?

Főleg századokra visszamenőleg?


Itt egyszerűen arról van szó, hogy mégha alapja is vannak egyes történelmi háttereknek, bírálni NEM szabad őket.


Maga az antiszemita szó is kamu. Mert a szemita nép nem csak a zsidók. Ez is ilyen orwelli újbeszél.

2022. aug. 3. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

#7


Azért írtam ki ezt a kérdést, hogy minél több ember véleményét tudjam meg a művel kapcsolatban. Nem mondtam, hogy nem jó a mű, nem mondtam hogy Shakespeare antiszemita volt (és azt se hogy nem volt az). Ez hozzátartozik a közvéleménykutatáshoz mert ez már évtizedek/századok óta egy komoly vita tárgya

2022. aug. 3. 18:29
 9/14 anonim válasza:
83%

A korban a "zsidó" nem rasszbéli kategória volt, hanem pusztán vallási. Márpedig minden vallás alaptétele, hogy a legnagyobb bűn más vallásban hinni. A katolikusok és protestánsok is éppen ölték egymást akkoriban.

A mű annyira antiszemita, amennyire "kell", amennyire a közönség igényelte. Shakespeare mindig pontosan tudta, mit akar a közönsége (lásd az Ahogy tetsziket, Macbeth-et, VIII. Henriket, Titus Andronicust, Két nemes rokont), akiktől a bevétel jön.

Ezért úgy szerkesztette a darabjait, hogy ami tragikum, az bizonyos szögből nézve komikum. Felületesen figyelve egy vígjátékot láthattak a nézők; a szerző pedig remélte, hogy néhány ember képes kicsit mélyebbre látni és megérti a lényeget, hogy az emberek egyformák:

"Nincsenek a zsidónak szemei? nincsenek a zsidónak kezei, életműszerei, tagaránya, érzékei, indulatai, szenvedélyei? Nem ugyan azon táppal él, ugyanazon fegyverekkel sebesíttetik, azon kóroknak alá vetve, azon óvszerektől gyógyulva, ugyanazon tél- s nyártól hűvítve-hevítve, mint a keresztény? Ha megszúrtok, nem vérzünk-e, ha csiklandotok, nem nevetünk-e? ha megmérgeztek, nem halunk-e meg? s ha bántotok, ne álljunk-e bosszút?"

Egy ember nem a vallása alapján lesz jó vagy rossz, hanem a tetteitől.

Ám ha ezt nyíltan leírja, a nézők nem jönnek, a színháza tönkremegy, és még annak a néhány embernek sem tud beszélni komoly dolgokról, akik fogékonyak lennének rá.

2022. aug. 4. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

#9

Köszönöm a választ neked is!

2022. aug. 4. 10:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!