Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Nem számít rasszizmusnak,...

Nem számít rasszizmusnak, hogy az alapból fehér karaktereket fekete színészekkel játszatják el?

Figyelt kérdés
Például Ariel vagy a Kék tündér a Pinokkióból.
2022. szept. 12. 13:30
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/74 anonim ***** válasza:
3%

Kedves kérdező, az Arielről szóló mesét átírták. Miért ne lehetne színesbőrű?

Történelmi szereplőknél viszont nem érzem megfelelőnek, ha más a színész bőrszíne, mint a történelmi alaké. Függetlenül a színészi kvalitásoktól. Készítsenek afrikai történelmi filmeket, és ne európai történelmi alakokat játszassanak el színesbőrűekkel, hogyha tudjuk, hogy azok az alakok nem voltak színesbőrűek.

2022. szept. 12. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/74 anonim válasza:
78%

'89 óta Arielt mindenki úgy ismeri (és legtöbben ebből a meséből ismerik) hogy fehér bőre és vörös haja van. Egyszerűen 33 éve így ismerik az emberek. Van róla egy még régebbi festmény amin szőke. Na annak sem örülnék sem én, sem mások, hisz nem így ismertük meg.

De itt amúgysem csak róla van szó. Gyerekkorom egyik kedvenc meséje az Aladdin. Szerinted hányszor kérdeztem meg anno hogy miért más a bőrszínük? Hát soha, a gyerekeket ez nem érdekli. Meg se néztem volna pár éve amikor megfilmesítették ha beraktak volna egy fehér színészt.

Röviden: meg van hogy egy karaktert hogy ismer kb mindenki? - Hagyják is úgy akkor.

Egy új kitalált szereplőről van szó? - felőlem kék színű is lehet, csak a film legyen jó.

Ezzel a legtöbben így vannak amúgy szerintem.

Itt már csak az nem érti a lényeget aki nem akarja.

2022. szept. 12. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/74 anonim ***** válasza:
1%

#40

Hűha, és megnézted, hogy az egyes országok lakosságát, pl. Egyiptomban milyen bőrszínűek élnek, vagy Izraelben, Jordániában?

2022. szept. 12. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/74 A nagy Levin ***** válasza:
98%
Én konkrétan lesz@rom Ariel milyen színű, de múltkor láttam egy (már nem tudom melyik, de azt hiszem Netflixes) filmrészletet, amiben konkrétan két fekete bőrű orosz (!) arisztokrata (sőt azt hiszem herceg) is szerepelt. Na az azért egy csöppet furcsa.
2022. szept. 12. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/74 TappancsMancs ***** válasza:
100%
A linkelt cikkből :D [link] No komment :D
2022. szept. 12. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/74 anonim ***** válasza:
98%
#45: 👍👍👍😂😂😂
2022. szept. 12. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/74 anonim ***** válasza:
88%

Szerintem a mesehősök átfestésével is komoly problémák vannak.

Ahelyett, hogy fehér írók által megalkotott, vélhetően vagy deklaráltan kaukázusi származású hősöket (Ariel vagy Hófehérke) feketeként ábrázolunk, voltaképpen mit állítunk? Hát azt, hogy a feketéknek nincsenek saját történeteik, meséik és mítoszaik, ezért alapvetően európai narratívákat kell meghamisítani a kedvükért. És ennél rasszistább dolgot elképzelni nem tudok. Azt kell megérteni, hogy ez első sorban nem a fehéreket, hanem a feketéket sérti.


Én biztos vagyok benne, hogy a különböző afrikai törzseknek, sőt a nyugati világba hurcolt feketéknek is vannak olyan történeteik, meséik, olyan motívumaik, archetípusaik, toposzaik, amik elépesztően jó alapanyagul szolgálhatnak egy audiovizuális alkotás történetéhez, legyen az élőszereplős film vagy animáció. Szerintem ezeknek a filmeknek az elkészülését kellene támogatni. Én szeretnék látni egy elefántcsontparti népmesét. Én tökre kíváncsi vagyok rá, hogy Zimbabwéban milyen történeteken nőnek fel az emberek. Abszolút nyitott vagyok rá, hogy megismerjem a szomáliai hitvilágot, és basszus, biztos vannak érdekes szudáni mítoszok.

De a feketék társadalmi felszabadításának, a fekete kultúra elismerésének nem az a módja, hogy fehérek által írt könyvek leírásait, rosszabb esetben magát a történelmi valóságot semmibe vesszük.


Ugyanezt gondolom egyébként a meleg mesekönyvről. LEGYEN meleg mesekönyv. LEGYENEK feketékről szóló filmek, mesék, sorozatok, animációs filmek és könyvek, de ne már meglevő alkotásokat hamisítsunk meg, mert ennél a feketék is és a fehérek is jobbat érdemelnek.

2022. szept. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/74 A kérdező kommentje:

#47

Igen, nagyon jó amit írsz! 👍

2022. szept. 12. 19:16
 49/74 anonim ***** válasza:
79%

"Ahelyett, hogy fehér írók által megalkotott, vélhetően vagy deklaráltan kaukázusi származású hősöket (Ariel vagy Hófehérke) feketeként ábrázolunk, voltaképpen mit állítunk? Hát azt, hogy a feketéknek nincsenek saját történeteik, meséik és mítoszaik, ezért alapvetően európai narratívákat kell meghamisítani a kedvükért. És ennél rasszistább dolgot elképzelni nem tudok. Azt kell megérteni, hogy ez első sorban nem a fehéreket, hanem a feketéket sérti."



BINGÓ! :-)))

2022. szept. 12. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/74 anonim ***** válasza:
100%
Abszolút egyetértek a 47-essel! Ha már Disney, akkor a kínaiaknak ott van Mulán, a hawaiiknak Lilo és Stitch, a dél-amerikaiaknak az Eszeveszett Birodalom, de a fekete fôszereplôs A hercegnô és a béka is nagyon jól sikerült alkotás szerintem. Ha több feketebôrû szereplôt szeretnének, tényleg meríthetnének inkább az ottani mondavilágból. Sokkal érdekesebb is lenne.
2022. szept. 15. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!