Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A művészettörténészek szerint...

A művészettörténészek szerint mi tesz értékessé (divatos szóval: kvalitásossá) egy festményt (vagy egyéb képzőművészeti alkotást)?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, hogy az egyéni ízlés mellett (ami szubjektív) vannak-e objektív kritériumok, szempontok?

2023. jan. 12. 07:32
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

- a festmény készítője (mekkora jelentősége volt a munkájának művészettörténelemben, mennyire volt népszerű, milyen a megítélése napjainkban)

- a festmény eredetisége

- a festmény történeleme, "életútja" (kinek volt a birtokában, korábban hol volt kiállítva és hasonlók)

- a festmény állapota

- a festmény egyedisége (mennyire tekinthető téma és/vagy megvalósítás alapján különlegesnek és formabontónak?)

- a festmény témája

- a festmény kulturális és történelmi jelentősége

- a festmény látványossága (mennyire kelti fel az emberek figyelmét, ha fel van függesztve egy falra?)

Rengeteg mindentől függhet egy festmény értéke, illetve ahogy te is megemlítetted, vannak szubjektív szempontok, például a nemzetiségé (egy francia műkereskedő esélyesen jobban fog érdeklődni francia trendek alapján, aktuális társadalmi helyzeté és trendeké (például mostanság kifejezetten keresik a korábban "elfeledett" női művészek képeit), egyéni ízlésé és még lehetne sorolni ezeket a szempontokat is.

Üdv, egy művészettörténész hallgató.

2023. jan. 12. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, szuper választ írtál! A festmény témáját illetően megkérdezhetem, hogy mi az, ami menő és mi az, ami kevésbé? (pl.: zsánerképek, csendéletek, tájképek, vagy mondjuk gondolatok, érzések, hangulatok megjelenítése)
2023. jan. 12. 12:20
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

#2

Ezt kicsit nehezebb megválaszolni, ugyanis nagyon egyénfüggő, hogy ki mit szeret alkotni, illetve milyen alkotások érdeklik. Nem lehet általánosítani (ami szerintem egy jó dolog, az a jó, ha a művészet változatos) és minden témára van kereslet.

Ha választanom kéne, azt mondanám, hogy a tájképek a "legkelendőbbek", főleg, ha kicsit formabontóbban készültek (például kicsit absztrakt az egész), illetve mivel ma már kinyílt egy világ, a világ minden részéről lehet látni alkotásokat, amik különböző tájakat és különböző kultúrák mindennapjait mutatja be.

(Ezeket én is nagyon szeretem. Ha utazok, az egyetlen szuvenír, amihez ragaszkodok, az egy helyi festő - tudod, akik gyakran az utcán ülve alkotnak - műve a helyi tájról, életről. A barátommal is így ismerkedtem meg, ő volt festő. :D)

Gyorsan tud változni egyébként ez, például az orosz-ukrán háború kitörése óta megnőtt a kereslet a háborúval és Ukrajnával kapcsolatos művek felé (főleg, ha a készítő is ukrán).

Mostanában a készítési technikákról több a párbeszéd, például, hogy az AI generálta alkotások mennyire számítanak művészetnek (szerintem semennyire), szemétből lehet-e alkotni (lehet, és nagyon jókat: https://www.youtube.com/watch?v=TeFzpshBwwk), illetve ahogy korábban is utaltam rá, hogy olyan művészeket tegyenek a központba, akik korábban a nemük/rasszuk/szexualitásuk miatt nem kaphatták meg ezt (ennek van jó és rossz oldala is)

(#1)

2023. jan. 12. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!