Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A klasszikus zenék (mint Bach...

A klasszikus zenék (mint Bach vagy Mozart darabjai) szerzői joggal védettek?

Figyelt kérdés
Facebookra kell kitenni egy videót zenével, de nem pontosan tudom it szabad és mit nem a szerzői jogok miatt

2023. máj. 26. 23:06
 1/8 anonim ***** válasza:
88%
Úgy tudom, 75 év után már nincs szerzői jog. Van azonban előadói jog is, tehát szerintem nem használhatsz fel klasszikus zenét sem, kivéve persze, ha te játszod.
2023. máj. 27. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
100%

70 év a szerzői jog, tehát az kipipálva.

A szomszédos jogi (a felvétel előadóját megillető) védelem 50 év.

2023. máj. 27. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 2*Sü ***** válasza:
100%

A darab maga nem védett. Ha te játszod el valamilyen hangszeren, akkor nincs gond. Viszont ha kottaképet raksz fel, akkor maga a kottakép egy szintén szerzői jogi védettséget élvez, hiszen valakinek meg kellett szerkesztenie a kottát. Ha zeneként rakod fel, akkor meg a hangfelvétel élvez szerzői jogi védettséget, valakinek azt a zenét meg kellett tanulni, el kellett játszani, valakinek maszterelni kellett a felvételt, egy csomó olyan munkát beletett, amitől ez innentől önálló szellemi termék.


És amúgy a komolyzenei kiadók elég jól védik is a tartalmukat, én belefutottam olyanba, hogy a Youtube simán elérhetetlenné tette egy egy órás, matematikáról szóló előadás felvételét, amiben volt demonstratív jelleggel egy 2 perces komolyzenei részlet, a matematika és a zene kapcsolatát demonstrálandó (kb. olyan hangminőségben, mintha egy krumpli lett volna a hangszóró, csoda, hogy kiszúrta az algoritmus). Persze sikeresen „fellebbeztünk” méltányos használatra hivatkozva.

2023. máj. 27. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Wow, hát ez durva...

Köszönöm szépen a válaszokat!

2023. máj. 27. 11:21
 5/8 2*Sü ***** válasza:
49%

Amúgy teljesen jogos a dolog. Van mondjuk egy vonósnégyes. Hónapokig tanulnak, gyakorolnak, hogy előadjanak egy darabot. Stúdiót bérelnek, fizetik a hangmérnököt, pénzt, időt ölnek a borító megalkotásába, a reklámba stb… Létrehoznak egy értéket, ami addig nem létezett, a képességeik, idejük, pénzük kárára. Nyilván abban a reményben teszik ezt, hogy valamiféle profitra tegyenek szert, vagy ha profitra esetleg nem is, de valamilyen hozzájárulást megköveteljenek. Jogosan határozhatják meg azt, hogy az általuk készített felvételt ki milyen célra, milyen feltételekkel használhatja.


Nyilván te is azért akarod felhasználni a hangfelvételt, mert az reményeid szerint növeli az általad létrehozott tatalom színvonalát, értékét. Értékesebbé teszel valamit, a többletérték nem a te munkád érdeme. Ha ellenszolgáltatás nélkül teszel szert valamilyen értékre azt – nem jogi értelemben – úgy hívják, hogy lopás. Főleg ha amúgy te meg valamiféle anyagi vagy nem anyagi előnyre is szert teszel ezáltal.


De van alternatíva:

- Nem használsz fel a videódhoz zenét.

- Te magad hozod létre a zenét.

- Megfizeted a zene felhasználásának a jogát.

- Keresel olyan zenét, amit mások a önfeláldozó módon szabadon felhasználhatóvá tettek. (Vannak ilyenek, nyilván korlátozottabb kínálattal.)

2023. máj. 27. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ja, nyilván jogos, nem azért írtam, hogy "durva". Csak, ha valaki nem ássa bele magát jobban a témába, akkor nem is sejtheti, hogy ilyenek vannak
2023. máj. 27. 15:15
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként, ha nem üzleti célból teszed ki, hanem mondjuk egy iskolai projektként, úgy a kutyát nem fogja érdekelni a dolog.
2023. máj. 28. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
2023. máj. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!