Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Pintér Béla miért nem emeli...

Pintér Béla miért nem emeli meg 10%-al inkább a jegyárakat?

Figyelt kérdés
Most hallom, hogy 10% hiányzik Pintér Béla társulatának a költségvetéséből és csinált egy videót, amiben azt mondja, hogy megalázó meg szégyen számára, de adományokat kér. Én nem értem, hogy miért nem emelei meg 10%-al inkább a jegyárakat, ha ennyire megalázó? Én úgy vettem észre, mintha a jegyárak csökkentek volna az utóbbi időben, sőt akciósan lehetett venni októberre.

2023. szept. 25. 18:36
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Talán mert a többség bérletet vesz, azokat meg már régi áron elkeltek.
2023. szept. 25. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Vagy nem biztos, hogy több lenne a bevétele. Lehet, hogy eddig az árig van fizetőképes kereslet.

Egyébként majdnem minden színház, zenekar kér és kap támogatást.

2023. szept. 26. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 2*Sü ***** válasza:

Most a kérdés konkrét tárgyától – A Pintér Béla társulatától – elvonatkoztatva, pusztán általános gazdasági szempontból a dolog nem ennyire egyszerű.


Tegyük fel, hogy arányaiban van 50 Ft bevételed mondjuk pályázatból, állami támogatásból, van 10 Ft bevételed adományokból, és a jegyeladásokból csak 40 Ft a bevételed. Ez összességében 50+10+40=100 Ft bevétel. Ehhez társul hozzá 110 Ft kiadás. (A számok irreálisan alacsonyak, de ez ne zavarjon, mert itt az arányokról van szó, nem a konkrét számokról. Írhatnék 100-szor ekkora számokat is, csak akkor belezavarodnánk a nullákba.)


Ha 10%-ot emelsz a jegyárakon, akkor 40*1,1=44 Ft lesz egy jegy. Így a teljes bevételed 50+10+44=104 Ft lesz. Továbbra is hiányzik 6 Ft. Ha pusztán a jegyárak emelésével akarod a teljes bevételedet 110 Ft-ra feltornázni – anélkül, hogy támogatások, adományokból befolyt összeg változna –, ahhoz 25%-ot kell emelni. 40*1,25=50 Ft. Így lesz a bevételed 50+10+50=110 Ft.


Viszont… Tegyük fel, hogy van 100 darab ülőhely. Tegyük fel eddig teltház volt, így egy előadásból 100*40=4000 Ft folyt be a jegyeladásból. Ha az áremelés után is teltház lenne, akkor 100*50=5000 Ft folyna be a jegyeladásból. De lehet, hogy a 25%-os áremelés után már néhányan nem engedhetik meg maguknak ezt a luxust, tegyük fel, hogy csak az ülőhelyek 90%-ára vesznek jegyet. Az úgy már mindjárt csak 90*50=4500 Ft bevétel, megint ott vagy, hogy a bevétel és kiadás különbözetének a fele végül nem jelent meg bevételként. Ha meg csak a jegyek 70%-át tudják eladni, akkor 70*50=3500 Ft bevétel lesz a jegyekből, ami kevesebb, mint az áremelést megelőzően.


Hogy most konkrétan Pintér Béla társulatának hogyan néz ki a költségvetése, azt nem tudom. Ahogy azt sem, hogy egy x%-os emelés után mennyire telne meg a nézőtér. De az biztos, hogy annál bonyolultabb a dolog, hogy x%-os hiányt x%-os áremeléssel kompenzálni lehessen.

2023. szept. 27. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy esetleg üzletileg nem működőképes. Az sajnálatos, de akkor az azt jelenti, hogy a nézők nem tudják fenntartani. Mégis a nézőktől kéri a pénzt valójában. Nem sokkal tisztább lenne, ha azok fizetnének, akik megveszik a jegyet, és annyit, amennyibe kerül valójában?
2023. szept. 27. 18:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!