Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Tudnatok adni versirashoz...

Tudnatok adni versirashoz tippeket?

Figyelt kérdés
Most kezdtem el verseket irni, barmi johet:)

ápr. 15. 14:22
 1/6 anonim ***** válasza:
81%

Magától jön vagy

Sehogy. Csak így lehet.

Verset nem írtam.


Mondjuk ez épp egy haiku lett. Technikailag vers. Gyakorlatilag különösebb esztétikai értéket nem hordoz. Ha nincs ihlet, akkor ne akarj írni.

ápr. 15. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem tippeket írni nagyon nehéz, mert nem ismerlek.

Általános tippeket meg azért felesleges mert ha követni akarod őket, akkor erőltetett lesz amit csinálsz.

Persze gyakorlásnak kitűnű az is ha erőltetett, pl játszhatsz olyat hogy olyan verset írsz, amiben minden rím minimum 6 szótagú. Kezdőként valószínűleg csak a rímekre fogsz figyelni mindenáron, ami miatt nem lesz olyan jó a versed, de ha a rímfaragást begyakoroltad, akkor sokkal ösztönösebben fog menni és már foglalkozhatsz mással is, mert a tudatalattid magától keresi majd a rímeket.


Nyilván van ami inspirál téged, ami miatt megszeretted a költészetet és amire picit szeretnéd, hogy hasonlítson a te költészeted is. De ha már eljutottál arra a szintre, hogy nem szonettet írsz gyakorlásból, hanem ihletet kaptál és flowban vagy és alkotsz valami számodra szépet, akkor szarj le mindent, még azt is hogy az formailag vers e, szard le! Lehet teremtesz egy új műfajt. Biztos vagyok benne hogy a híres művészek amikor a nagy műveiket alkották éppen, akkor tettek arra, hogy a kortársaik, vagy majd 200 év múlva hova fogják besorolni a művüket.


Az a tanács hogy gondold át mit akarsz írni, írd le az első sort, utána keress egy válaszrímet, majd próbálj egy viszonylag értelmes szóláncot eléírni, és ezt folytasd amíg elég hosszú nem lesz a vers, az szerintem csak a tehetségtelen embereken segít egy picit. Az biztos hogy a tehetséges költők/rapperek nem így írnak. Persze nekik is van olyan amikor egy rímen, napokig is gondolkoznak, de hidd el, hogy 90%ban, amikor valakinek sikerül több soron keresztül egy nagyon jó ritmusú, többszótagú, belsőrímekkel, és költői képekkel teli mély filozófiai tartalmat leírnia, az valószínűleg egyszercsak eszébejutott és egy perc alatt leírta.

Rapperek és költők is sokszor egy-egy verset 10-15 perc alatt megírnak, persze ez nem azt jelentk hogy leülnek és egykét óra alatt kész egy album, vagy egy verseskötet. 10 perc alatt akkor írsz jó 16sorost ha tehetséges vagy ihletett állapotban.


Olvass verseket, hallgass rappet, hogy lásd, hogyan lehet játszani a szavakkal és akkor majd késztetést érzel rá, hogy te is próbàlj valami hasonlót. Már csak azért is mert bizonyítékot kapsz arra hogy igen, lehet ilyet is csinálni, ezáltal több motivációd lesz próbálkozni. Olyan ez mint a sakkpuzzleök amikor 7-8 lépésből kell mattot adni. Általában pár perc alatt megtalâlom a megoldást, de élesben tuti nem menne, mert nincs rá bizonyíték hogy meglehet oldani.

ápr. 15. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Másnapos Sárkány ***** válasza:

Írj érzésből. Mikor megírsz pár sort, olvasd el akár hangosan vagy magadban és érezd a ritmusát. No meg a rímet is. Érezni fogod, hogy kellemes-e, vagy csak egy katyvasz. Kísérletezgess bármivel. Próbálgathatsz belső rímeket, kevesebb vagy több soros versszakokat, vagy akár teljesen egyedi formát is.

Utána is olvashatsz a dolgoknak, meg is szerkesztheted tökéletesre mind a szótagszámot, a rímeket, a ritmust, de én jobb szeretem érzésből csinálni. :D Ha gondolod küldhetsz párat privátban.

Küldhetsz rosszat, küldhetsz jókat,

kis csónakot, nagy hajókat.

S megírni tán gyötrelem,

de elfér mind a tengeren.

ápr. 15. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Azt ugye tudod, hogy suliban alap volt, mint tananyag...
ápr. 18. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#4 Az elméleti része. De a gyakorlatot nem tanították. Legalábbis felénk nem.

Bár a szabadvers kategóriába mindent bele lehet taposni, de személy szerint nem vagyok vele megbékülve, a klasszikusabb formákat szeretem, ahhoz viszont, hogy az ember keze alól vállalható alkotás kerüljön ki, szükség van a gyakorlásra.

Kollégáim meg vannak lepődve, hogy én pár perc alatt megírok versbe szedve egy szülinapi köszöntőt, vagy a buszon összehozok egy verset, csak azt nem veszik figyelembe, hogy nekem közel két évtizednyi gyakorlás van benne.

ápr. 18. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Azt is tudni kell valakinek rááll az agya valakinek nem.


Nekem is csak úgy jönnek és szépen passzol a követelményekhez maguktól.


Ez olyan, hogy szépen rajzolok, a tanulás csak mégjobbá tette munkáim.

Akinek nincs érzéke az ugyan önmagához mérten tanulgathat rajzolni, de itt is valakinek sikerül valakinek nem.

Nos, ilyen a versek írása is.

ápr. 19. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!