Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ha senki sem támogatja a...

Ha senki sem támogatja a rajzaimat, sem online, sem pedig a való életben, az azt jelenti, hogy zéró tehetségem van hozzá?

Figyelt kérdés

Az alkotás sokáig csak hobbiként volt jelen az életemben, sokáig főleg fanart-okat rajzoltam, az utóbbi időben kezdtem el egy saját karaktereket felvonultató történeten dolgozni, ennek kapcsán szoktam feltöltögetni rajzokat.


Továbbá a közelmúltban kezdtem el egy művészeti képzést, ami régi vágyam volt, de sosem mertem ezelőtt belevágni, tartva az esetleges kudarctól. Mostanra sajnos azt kell mondjam, hogy valamennyi félelmem beigazolódott.


Ugyan a sulis feladatok hatására fejlődtem és produktívabbá is váltam, viszont népszerűség terén egyelőre semmi foganatja a dolognak, sőt. Amióta saját sztorin dolgozok és főleg ennek kapcsán posztolok, stagnál, de inkább csökken a követőim száma. Létrehoztam új profilt is, direkt e projekt számára, viszont van kb. kemény 17 követőm, amit fél év alatt szereztem, úgy, hogy átlagban heti egyszer posztoltam. Vannak rajta kidolgozottabb képek, wip-rajzok, skiccek, digitális és tradicionális munkák egyaránt, mégsem érdekel senkit. Átlagban kapok a képeimre 2-3 like-ot, meg legfeljebb egy megosztást, de ez utóbbi gyakran elmaradt.


Azt hozzá kell tegyem, hogy tóba különböző platformon is fent vagyok, nyilvánosan megadott social media elérhetőségekkel.


Legutóbb is, egy ilyen oc (original character) megosztós poszt alá feltöltöttem kommentben pár képet a főbb karaktereimről és csupán egyetlen

ember lájkolta, maga a posztoló, teljesen nyilvánvalóan puszta udvariasságból. Holott a kommentem kapott kb . 100 megtekintést. A mihez tartás végett voltak olyan kommentek, melyeket kevesebben láttak, mégis több like vagy megosztás volt rajtuk, még akkor is, ha az adott alkotó objektívan nézve is kevésbé gyakorlott volt hozzám képest, ilyen tipik, túldizájnolt, tizenkettő-egy tucat “kezdő anime artist” stílusú oc-t osztott meg.


A való életben sincs senki, aki kicsit is biztatna vagy bátorítana: se szülő/testvér/rokon, se barát/haver, se a tanárok/oktatók, de még a szaktársak sem a suliban. Senki nem kommunikál velem érdemben, soha nem akarják látni a munkáimat vagy “szakmai” szempontból szóba elegyedni velem, jól lehet ők maguk dicsérik, bátorítják egymást.


Teljesen magamra vagyok utalva, holott, jóllehet, hogy bőven van még hová fejlődnöm, ugyanakkor már rég nem pálcikaember-szinten mozgok.


Szeretnék dolgozni a sztorimon, szakmailag fejlődni, folyamatosan gyakorlok, sulin túl is képzem magam digitális kurzusokon, tutorialokon és könyveken át, igyekszem

kutatni a témában, ám mindezidáig semmi gyakorlati hasznát nem látom a dolognak.


A sulis társaimon is azt látom, hogy egyeseknek a stílusuk menő, másoknak

a vonalvezetése, színhasználata, jó érzékük van a karaktertervezéshez, vagy éppen a kompozíciókhoz, stb. Mindenkinél van legalább egy terület, amiben kimagaslóak, és ezt a tanárok és a többiek is szóvá teszik. Az én munkáimra legfeljebb annyit mondanak (már ha kapok bárminemű visszajelzést, ami ritka), hogy “Tök jó.”, azt is nyilván puszta udvariasságból, ugyanis az sosem hangzik el, hogy pontosan mi a jó benne. (Gondolom

semmi.)


Miért nem támogat senki vagy ad használható visszajelzést? Tényleg ennyire tehetségtelen lennék?


Egyáltalán honnan deríthetem ki, hogy van-e bennem szakmai potenciál? Milyen jelekből lehet tudni, ha az alkotást jobb, ha meghagyom hobbinak?


Ha van valaki, aki hivatásos művészként dolgozik vagy hozzám hasonlóan annak tanul, esetleg oktató, akkor nagyon szívesen meghallgatom a tanácsát, még, ha általános jellegű is.


U.i.: Linket rajzokhoz max. privátban adok, mert nem szeretném, ha felismernének.



ápr. 24. 10:30
A kérdező szavazást indított:
Igen, valószínűleg tényleg max. középszerű lehetsz.
Nem feltétlenül. Legbelül olykor minden alkotó így érez.
Ezt ennyiből nem lehet megállapítani.
Egyéb (kommentben kifejtem)
10 szavazat
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
75%
Nézd meg nincs-e beállítva a kommentezés tiltása.
ápr. 24. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanolyan szintű fanarttal (vagy fanfictionnel) sokkal több embert lehet elérni, mint bármivel, amit te magad hozol létre. Sőt, ez akkor is állja a helyét, ha az még jobb is. A fanartot célzottan keresik az emberek, tudnak hozzá kapcsolódni, egy összekacsintás történik a művész és a másik rajongó között. A saját képeid esetében ez nem történik meg. Sokkal nehezebb valamit a nulláról felépíteni. De idővel sikerülhet. Akár hosszú évek munkája kellhet, hogy azt az elismerést kapd, amit érdekelsz.
ápr. 24. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Lemaradt, hogy az általános account-omon kb. 330 követőm van, ami zömében a fanart-éra alatt gyűlt össze.


Természetesen itt is meg szoktam osztani a saját karakteres szösszeneteket, viszont az itteni emberkék vélhetőleg főleg a fanartok/adott fandom miatt követtek anno be, mivel elenyésző azon követők száma, akik mindkét profilomon követnek, még úgy is, hogy

mostanában semmilyen fanartot nem rajzoltam, és a saját karakeres megosztásokkal van tele ez az oldal is.

ápr. 24. 10:40
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Vagy nem pörög az oldal.

Vagy a tagok nem foglalkoznak a lájkolással. Pláne nem azzal, hogy még írjanak is valamit, pláne nem valami hozzáértőt.

Vagy a tagság olyan, hogy valami más téma népszerű a körükben.

Szerintem nem ezen múlik, hogy tehetséges vagy-e.

Én szívesen megnézném a képeidet.

ápr. 24. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

Engedd el a számokat. Ha élvezetből csinálod, hobbiként, akkor teljesen irreleváns. Maximum annyi derült ki, hogy ezeken a platformokon nem lenne kereslet a munkáidra, tehát ne ebből akarj egyelőre megélni. Az algoritmusok teljesen kiszámíthatatlan módon változnak, inkább fektesd az energiát az alkotásba. Jelenleg egyébként a reel videók hoznak némi népszerűséget, esetleg próbálkozz azzal. Én maximum akkor érek el szemmel látható számú lájkot, ha egy sok követős, népszerű account megosztja véletlenül. Tudok ezzel együtt élni, az a lényeg, hogy szeretem csinálni, a család és a barátok értékelik a kézzel festett képeslapokat minden alkalomra és kirakják otthon (van, aki falra, keretben, van aki csak a hűtőre mágnessel). Találtam klubokat, ahol együtt alkotunk másokkal és ott mindig nagyon pozitív a légkör, keress valami ilyesmit, ha nagyon kell a külső megerősítés.

Ha az alkotás belső késztetés, akkor neked ez az utad, akkor is, ha csak hobbi marad.

ápr. 24. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, jöhetnek még!


Nincs kikapcsolva a kommentelési lehetőség. A spam-botok ugyanis rendre betalálnak, aktívabbak, mint a hús-vér, "humán" követőim. :'D


Igen, ezt magam is tapasztaltam. Saját sztorival és karakterekkel még, ha vért izzadok sem tudok még huszadannyira sem érvényesülni, mint a fanartokkal. Bármennyire is szeretném ezt csinálni, ha egyszer azt látom, hogy az emberek nem kíváncsiak rá, vagy eleve el sem jut hozzájuk, mert interakció híján kinyírja a posztokat algoritmus. :(


Mindig mondják, hogy az alkotónak meg kell találnia a közönségét, azt a "piaci rést", amire a későbbiekben építhet. De mi van akkor, ha ez a piaci rés egyszerűen nem létezik? Akkor meg aztán végképp hiába erőlködök.


Tisztában vagyok vele, hogy a sikeres alkotókat is sok pofára esés meg visszautasítás érte/éri, viszont abban is biztos vagyok, hogy legalább egy ember mindig akadt, aki végig mellettük állt, hitt bennük és biztatta, támogatta, segítette őket.


Mellettem viszont nem áll senki. Mint mondtam, legfeljebb néhanapján kapok egy "Tök jó." vagy "Szép." kijelentést egy-egy alkotásomra, de mivel részletezve szinte sosincs, ezért nehezemre esik komolyan venni. Perpillanat ott tartok, hogy fogalmam sincs, hogy rajzos téren miben vagyok jó, hogy jó vagyok-e bármiben is, vagy, hogy egyáltalán reálisan látom-e magam kívülről.


Így jobban belegondolva, egyedül talán a mimikákra, meg az expresszív, kifejező karakterábrázolásra kaptam konkrétabb elismerést pár alkalommal, különböző személyektől, de ez is viszonylag ritka.


Lényeg, ami lényeg, fogalmam sincs, hogy van-e tehetségem az alkotáshoz, pláne olyannyira, hogy meg a későbbiekben meg is tudjak belőle élni. Tisztában vagyok vele, hogy a rajztudás fejleszthető. Viszont, ha valaki tehetséges, akkor kevesebb idő és energiabefektetéssel képes ugyanazt a teljesítményt nyújtani, mint a gyengébb képességűek, gyakran még jobbat is. Akinek meg nincs érzéke hozzá, az meg hiába jut el technikai szempontból egy jó szintre, sosem fogják szakmailag elismerni.


Nem tudom, hogy az alkotói népszerűség, vagy éppen annak hiánya, lehet-e indikátor művészi tehetség terén, ezért is írtam ki a kérdést. Szerintem, ha eltekintünk a fanartoktól meg a trendektől, akkor egyenesen arányos a kettő. Persze lehet, hogy tévedek.



Amit megfigyeltem, hogy az ember témaválasztása és főleg a rajzstílusa nagyban meghatározza, hogy mennyire lesz népszerű. Tapasztalataim alapján az alábbi stílusok valamelyikét, illetve ezek esetleges egyvelegét szokták az emberek preferálni:


- anime/manga - tudom, ez kissé tág fogalom, de mindig akad legalább egy stílus, ami felkapottabb ezen belül is - bishounenek, bishoujók előnyben


- kawaii, vagyis a tündi-bündi stílus (ez lehet az anime/manga stílus egyik része, de nem feltétlenül), mert cukisággal bármit el lehet adni


- edgy/artsy - tehát az ilyen elvont, művészies jellegű dolgok, minél bizarrabb és/vagy "betegebb", annál jobb


- realizmus


Ha ezek egyikébe sem passzol bele az ember és ennek dacára sikeres tud lenni, akkor vagy jó hátszele/támogatóbázisa volt/van, vagy jól tudja magát PR-ozni, vagy szimplán csak mázlista és jókor van jó helyen.


Én legalábbis ezt tapasztalom, de könnyen lehet, hogy rosszul látom a dolgokat, úgyhogy erre rácáfolni ér.

ápr. 24. 13:21
 7/20 A kérdező kommentje:

Illetve, ha tényleg kiderül, hogy nem vagyok tehetséges, akkor hogyan dolgozzam fel?


Mi értelme van úgy az életnek, ha nem vagy jó/kiemelkedő semmiben sem, még abban sem, amit szeretsz és szíved-lelked beleadod?


Annyi különböző területen próbáltam már ki magam, de vagy nem voltam benne jó, vagy nem érdekelt. Ez lenne az egyetlen terület, amit élvezek és érdekel annyira, hogy folyamatosan és önként fejlesszem magam. Máshoz huszadennyi motivációm sem lenne. :/

ápr. 24. 13:50
 8/20 anonim ***** válasza:
Akkor nem leszel kiemelkedő. Nem kell mindenből versenyt csinálni. Ha szereted és érdekel, akkor gyakorolj, fejlődj. Lehet, hogy egyszer csak felértékelődik a stílusod/témád, vagy idővel annyival jobb leszel. Lehet nem most, hanem 5-10-15-20-30 év múlva. Amúgy ahány népszerű youtubert, insta tartalomgyárost ismerek, mind azt módja, hogy nehéz úgy alkotni, hogy a megélhetés múlik rajta, nagy a nyomás, akkor is meg kell csinálni, ha nincs ihlet/motiváció/kedv, ha 20szor kell újrakezdeni és már a hátad közepére sem kívánod az egészet. És alig marad idő saját projektekre. Az is ember sok mindent meggyűlöl, ha kötelesség lesz belőle, akkor is, ha előtte szívesen csinálta.
ápr. 24. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

De mégis mi értelme az életnek, ha szó szerint semmiben nem vagy kiemelkedő?


És még mondják, hogy mindennek és mindenkinek megvan a maga helye a Földön…


Annyira belefáradtam már, hogy soha senkinek nem voltam/vagyok/leszek elég jó, semmilyen téren: sem én magam, sem pedig a munkáim. Mert hát így voltaképp teljesen feleslegesen foglalom a helyet ezen a világon.


Az meg, hogy én élvezem nem jelent semmit, ha szó szerint a kutya nem kíváncsi a rajzaimra. Most is megosztottam egy Discord szerver rajzos csoportjában a legutóbbi munkámat és egy nyomorult szívecskét adtak rá, azt is gondolom azért, mert szánalomból mindenki kap legalább egyet. Bezzeg a felettem posztoló kezdő rajzos kapott vagy hármat is a skicceire.


És mint mondtam, tíz esetből kilencszer ez megy: foglalkozok vele egy csomót, élvezem, kiposztolom és oldaltól függően 1-2, de nagyon max. 10-20 reakció (kedvelés/megosztás/szívecske/upvote/stb.)érkezik rá, ha belegebedek akkor is. E ponton a fejlődés sem ér semmit, ugyanis van az a téma/stílus, ami, bármennyire alaposan van kidolgozva, de nem vevő rá érdemben senki. Lehet, hogy nálam is ez a helyzet, ki tudja. Vagy szimplán csak rajzos antitálentum vagyok.


Mindenesetre a visszajelzés hiánya enyhén szólva is frusztráló és lehangoló, arról nem is beszélve, hogy erre nem lehet építeni semmiféle jövőt, pláne karriert. Akkor legalább írnák meg/mondanák nyíltan az arcomba, hogy tehetségtelen vagyok és kész, akkor hagyom is az egészet a fenébe.

ápr. 24. 19:00
 10/20 anonim válasza:

Hát, figyelj... Lehet ez kicsit hülye ötlet, de! Egy kicsit a rajzolás MELLETT próbálj meg más dolgokkal IS sztem foglalkozni, lehet az majd segít...

A reakciókat meg szerintem kevésbé vedd figyelembe, nem feltétlen az az igazság amit a közösségi média mond.

ápr. 24. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!