Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mit gondoltok erről? Tetszik...

Mit gondoltok erről? Tetszik a fogalmazás, a stílus? Milyen érzésetek van, amikor olvassátok?

Figyelt kérdés

Nem én írtam, ne essék félreértés, előre tisztázom. :) egy barátom műve, én nem tudtam eldönteni, hogy milyen benyomást kelt bennem pontosan. Író szeretne lenni, de nem tudja, van e keresnivalója a pályán. Titokban feltettem ezt ide. Szerintetek?


A billentyűkön a kezem, tíz ujjam mind azt várja, mit írok majd velük. Csalódottan visszahőkölnek, mikor megérzik, hogy agyam nem ily elszánt, s gondolataim nem jönnek olyan mélyről, amilyen mélyről sejtetik önmagukat. Okosságok sorát próbálom felhalmozni most előtted, de látod, nem járok sikerrel. Látod, nem beszélnek a sorok, csak helytöltő a betű a lapon. Látod, én sem tudok többet… csődöt is mond a tudomány, mert nincs az az iromány, melyet most szívből tudnék eléd vetni. Bár nincs az a szó, mely ne szívből jönne, de az ihlet tavában már lusták megmártózni, hogy miután élvezték a fürdőzést, versbe álljanak, rímekben vessenek cigánykereket a tó partján, hogy aztán valami üzenetet közvetítsenek. Bonyolult sorokban állnak, és csak arra várnak, hogy láss mögéjük, kedves olvasó. Láss mögéjük, és találd meg mondanivalójukat. S ha megtaláltad, kérlek adj tüzet, s gyújtsunk rá…


2011. jún. 8. 01:07
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Fontos lenne, szeretném megmutatni neki később a kommenteket :)
2011. jún. 8. 01:09
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem rossz ez.Sőt, biztatónak mondanám.Írnék nektek jobbat is, de most nem megy.Én így értelmeztem.Sebaj, majd legközelebb.Addig beosztom azt a sort"rímekben vessenek cigánykereket a tó partján". Ezért már érdemes volt elolvasni.Írjon nyugodtan a barátod és ne legyen szégyellős.
2011. jún. 8. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Eléggé bonyolult a nyelvezete, így nekem nem tetszik. Túl kacskaringós, mire a mondat végére érek, már azt sem tudom, mi volt az eleje. Sok mondatot alig bírok emiatt kihámozni, meg nem vágom, mit akart vele közölni. Van egy-kettő, ami jó, de a többség egymás után tett szavak sokasága.


Bocs a kritikáért (bár egy írókörben ennél durvábbakat kapna).


Én is írok, rengeteg novellám van, és igyekszem az egyszerűségre törekedni. Tapasztalat, h ami ilyen kacifántosan van megfogalmazva, azt sokan nem szívesen olvassák. Belefáradnak, megunják, az első mondat után félredobják, mert "nehéz", és fárasztó.

2011. jún. 8. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

köszönöm a véleményeket, remélem többen is fogják olvasni még a kérdést, és írnak választ. :)

utolsó: igen, egy kicsit tényleg bonyolult, viszont szerintem pont ez is a szépsége egyben, hogy összeáll, ennek ellenére is :)

2011. jún. 8. 14:23
 5/11 anonim ***** válasza:

részemről: :DD

bocsi, lehet már este van.

lehet nem olvasok elég ilyen művészi írást, nem hiszem el hogy valakinek ez folyékonyan jön magából, ez az alapállapota. és ez nekem nem tetszik. de én amikor egy ilyeneket olvasok, mindig az jut eszembe hogy: ugyan már mit koppintanak? mi ez a művészieskedés?

mintha csak a régebbi koroknak lenne megengedett, vagy -legjobb szóval- hiteles, hogy ilyen körmönfont barokk körmondatokba bocsátkozzanak. mert akkor az volt a természetes. de manapság nem az, így csak valami szánalmas próbálkozásnak tűnik. ha pl. ezt az írást úgy olvasnám hogy 50 éve íródott, akkor nem lenne vele problémám. és egyszerűen szépnek és művészinek találnám.

szóval, érdekes. lehet kicsit ostoba a következtetésem, de én így érzem.

2011. jún. 9. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

ja, még az előző vagyok.

és az hogy kacifántos és ezért nem szeretik olvasni az emberek, ezért egyszerűen írnak - az gáz dolog. szerintem nem azért kellene egyszerűen írni mert azt az átlagember elolvassa, hanem mert ez az írás, ebben a formában olyan..elcsépeltnek tűnik. (vagy bocsánat, nem biztos hogy ez a jó szó)

2011. jún. 9. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
és egyébként jó érzés olvasni :) legalább valami felemelőbb dolog a szürkeségben.
2011. jún. 9. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő választ. :D egyet értek veled, de ez a kor hibája, hogy egy ilyen szöveg tűnik elcsépeltnek.egyébként teljesen folyékonyan jönnek nála a szavak, de a hétköznapokban nem így beszél,hanem természetesen sokkal egyszerűbben. Bár jó fogalmazási készsége van akkor is, nyilván nem ilyen irodalmi nyelvezettel kommunikál pl a boltban. :D

még azért várok pár hozzászólást, szeretnék minél többet mutatni nekI!!! :)

2011. jún. 9. 06:11
 9/11 anonim ***** válasza:

Kérlek ne haragudj meg rám, de ez úgy ahogy van blöff!


"A billentyűkön a kezem, tíz ujjam mind azt várja, mit írok majd velük."


Nem lehet a billentyűkön a kezed, csak a billentyűzeten, ugyanakkor lehetnének a billentyűkön az ujjaid. Felesleges nevesíteni, hogy tíz ujjad van (ez az erős többségre igaz, habár azt írod: "egy" kezed van a "sok" billentyűn így bizonyosan fantasztikus irodalmat olvasok, hiszen azon az egy kezeden van tíz ujj.) Az egyes és többes számok zavarosak ebben a szövegben. Erős a gyanúm, hogy nem olvas a szerző szépirodalmat.


"Csalódottan visszahőkölnek, mikor megérzik, hogy agyam nem ily elszánt, s gondolataim nem jönnek olyan mélyről, amilyen mélyről sejtetik önmagukat."


Ennek nincs értelme. Elég lenne ennyi : "A pics@ba ma sem megy az írás!"


"Okosságok sorát próbálom felhalmozni most előtted, de látod, nem járok sikerrel."


Ki előtt? Felhalmozni a sorokat inkább felfűzni vagy rendbe állítani szoktuk.


"Látod, nem beszélnek a sorok, csak helytöltő a betű a lapon. Látod, én sem tudok többet… csődöt is mond a tudomány, mert nincs az az iromány, melyet most szívből tudnék eléd vetni."


Az irományokat nem szokták senki elé sem vetni. A tudomány - iromány versben jól hangzik prózában nem. És még mindíg ugyanazon a közlésen kottlunk, még azt sem mondhatnám hogy a közlést kibontottuk.


"Bár nincs az a szó, mely ne szívből jönne, de az ihlet tavában már lusták megmártózni, hogy miután élvezték a fürdőzést, versbe álljanak, rímekben vessenek cigánykereket a tó partján, hogy aztán valami üzenetet közvetítsenek."


Ez szörnyű. Jelző halmozás és felesleges, meg giccses is. Valami üzenetet? Na itt árulja el magát a szerző: semmi mondanivalója nincsen!


"Bonyolult sorokban állnak, és csak arra várnak, hogy láss mögéjük, kedves olvasó. Láss mögéjük, és találd meg mondanivalójukat. S ha megtaláltad, kérlek adj tüzet, s gyújtsunk rá…"


Igen. A mondanivaló hiánya az első cirkalmas és nyelvtanilag kaotikus mondat után világossá vált. Elnézést, nem dohányzom!

2011. jún. 9. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"""ha pl. ezt az írást úgy olvasnám hogy 50 éve íródott, akkor nem lenne vele problémám. és egyszerűen szépnek és művészinek találnám."""


Na ne röhögtess! Másolj már ide ilyen borzalmat Karinthytól, Kosztolányitól, Sántától, Gelléri Andor Endrétől, Örkénytől! De akár még """"régebbi"""" szerzőktől! (Akik lényegében modernebbek mint ma bárki). Te nem vetted észre, hogy ez nyelvtanilag nincs rendben? Még hogy művészi! Szegény Goldoni, Racine, Gogol, Capek, Dickens, Dosztojevszkij, Rjunoszuke, Márquez, Kafka Capote, Faulkner, Wilde,Hauff, Bulgakov, Fuks, hogy egyebeket ne is említsek.....


grrr! Ennyit az irodalom oktatásról...

2011. jún. 9. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!