Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Egy templom mennyezetén lévő...

Egy templom mennyezetén lévő írások, motívumok magyarázata, segítenél?

Figyelt kérdés

Nem tudom mit jelenthetnek ezek a motívumok. Az első képen egy sárkány található, vagyis nem tudom pontosan mi, de talán az.

Igazából nem tudom, hogy hol is kellet volna feltennem ezt a kérdést, de majd meglátjuk mi lesz belőle, ahogy a vak mondta.

[link] A templom mennyezete. Rá lehet guglizni, ha esetleg többet szeretnétek megtundi a templomról. Almágyban épült. Felvidéken található. Wikipedia azt írja, hogy 13. században épült. A feliratok azt hiszem latin, de ne, vagyok benne biztos...

Hát, előre is köszi!


2011. jún. 13. 16:07
 1/5 A kérdező kommentje:
Jah, amúgy az első képen az említett állat felső részében egy kettős kereszt található.
2011. jún. 13. 16:08
 2/5 anonim ***** válasza:
Ezek keresztény jelképek. ill. néhol latin nyelvű feliratok, amennyire látom. Sajnos, lefordítani én sem tudom. De nagyon szép, festett famennyezet, nagyon értékes műemlék lehet ez a templom! Esetleg az ottani pap /plébános v. lelkész,attól fügően, h. katholikus v. protestáns templom-e jelenleg/ - szóval talán ők tudják, mi áll a feliratokon.
2011. jún. 13. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

[link] szerint eredetileg katolikus a templom és 1703-ban készült a mennyezet. Latinom elég csekély...


1. kép:

- A kakas alul középen: feltámadás; igehirdető; Péter 3x tagadta meg Jézust, mielőtt megszólalt; evangélikus egyház jelképe.

- Balra lent azt hiszem, arról van szó, hogy Júdás felakasztotta magát.

- Balra középen egy imádkozó alak. A szöveget nem látom sajna, talán "* ... egressus... elevit ... amare" de lehet, hogy egyáltalán nem :) vagy egy adományozó alakjára vagy az imádkozásra való intésre tippelek.

- Középen sárkány helyett főnixre (dicsőséges feltámadás) tippelek. A kettős kereszt azt hiszem, a keresztény diadal, győzelem, hatalom, uralkodás jelképe. De lehet, hogy valami címerből vették át ezt az ábrázolást?

- Jobbra középen a Nap, talán benne egy IHS-sel? (Krisztus görög monogramja): jó, győzelem, feltámadás, élet, teremtés jelképe lehet.


2. kép:

- Balra alul Krisztus a kereszten (vagy az egyik, a "jó" lator, mivel egy másik keresztes kazetta mellett van, de ez nem túl szokványos).

- Középen egy váza ágakkal.

- Balra felül egy üres kereszt INRI felirattal ( [link]

- Középen azt hiszem, egy pelikánmadár (saját vérével táplálja fiókáit, mint Krisztus a hívőket).

- Jobbra megint egy nap, arccal... ebe sok mindent bele lehet magyarázni.


3. kép:

- Fent főnix és nap, lent talán középen megint váza ágakkal (, de ezúttal levelessel) ?, mellette valami díszítő ornamentika


4. kép:

- Középen fent pelikán, a többi látszódó nép barokkos ornamentikának tűnik


5. kép:

- Felül balra bárány zászlóval, glóriával (református jelkép, feltámadás, húsvét). Mellette két ornamentika.

- Alul sajnos a latint nem látni. Középen az Omni =minden, a Mori = halál, gondolom valami intés.


6. kép:

- O.A.M. D. G. = Omnia Ad Maiorem Dei Gloriam = Mindent Isten Nagyobb Dicsőségére. (A jezsuiták jelmondata is.) Gondolom alatta a készítés éve, ilyesmik...

- Ezen kívül jobbra lent egy pávára tippelek (feltámadás, szépség, bölcsesség, remény, szabadulás).


7. kép:

- Középen fent azt hiszem a latin tele van rövidítéssel, úgyhogy passzolok :), mellette egy páva.

- Lent egy barokk angyal (?) szalaggal és két ornamentika.


A többihez nem tudok már újat mondani. A 8 szögletű-ágú virágok/csillagok/ábrák lehetnek a betlehemi csillag (ref. jelkép, remény, Jézus születése) átdolgozásai, de lehet sima díszítés is.

2011. jún. 14. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Fú, köszönöm mindkettőtöknek! Már voltam ebben a templomban és csodaszép!
2011. jún. 14. 08:46
 5/5 A kérdező kommentje:
Tényleg nagyon köszi! (ismét) Az utolsó nagyon kitett magáért.
2011. jún. 14. 08:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!