Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szerintetek mit jelent a...

Szerintetek mit jelent a következő idézet? ". építészeti élményünk akkor keletkezik, ha az alkotás a világegyetem hangját szólaltja meg bennünk. "

Figyelt kérdés
"...építészeti élményünk akkor keletkezik, ha az alkotás a világegyetem hangját szólaltja meg bennünk..."
2011. nov. 28. 19:38
 1/9 anonim ***** válasza:

hm. Ez egy hasonlat, vagy inkább: zenei élmény összekapcsolása az építészeti térélménnyel - ami mivel mozgunk a térben ,az időhöz is kapcsolódik.

Az építészet megfagyott zene- mondta Goethe.

Ilyesmi. Bővebben is kell?

2011. nov. 28. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen, kellene! :)
2011. nov. 28. 20:20
 3/9 anonim ***** válasza:
ezt a tanulmányt ajánlanám (elég nehéz, nem tudom, hányadikos vagy? középiskolás?) [link]
2011. nov. 28. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
A menyasszonyom építész szakon van a Pollackon, és ezt az idézetet adták ki neki ma este(!), hogy csütörtökre(!) legyen kész egy előadás, aminek ez az alap gondolata... Amúgy mi is elkezdtük már bontogatni, de több szem többet lát alapon ide is feldobtam a dolgot. :) Köszönjük szépen, amúgy! Most neki állok elolvasgatni, amit küldtél. :)
2011. nov. 28. 20:31
 5/9 anonim ***** válasza:
Ó! akkor jó helyre ment (nehéz,de mélyértelmű:)
2011. nov. 28. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

[link]

egy kevésbé erős, de talán található benne inspiráló gondolat

2011. nov. 28. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

(csak érdekesség képpen, a goethei idézet nyomán lett,már a 1900(?)-as évektől, egész sokáig egy építész -humoros kiadvány, évkönyv a:

Megfagyott Muzsikus

(mert hát akkor az építész, bizony az:))

[link]


[link]

2011. nov. 28. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönjük a sok segítséget, így már legalább van valami támpontunk:) A könyvet meg talán a könyvtárban megtalálja. Egyébként ez a gondolat az arányokkal- arányrendszerekkel is kapcsolatban áll, mert most találtam meg az idézet folytatását: „ Az építész a formák arányviszonyával valamilyen rendet valósít meg…; az arányoknak ez a teremtett rendje mély visszhangot ébreszt, mert egy olyan rend mértékét adja meg, amelyet az ember a világéval egybehangzónak érez.”

Szóval az is benne lehet, hogy az építészet a világegyetem és az ember közti kapcsolatot teremti meg az arányok játékával, illetve a zene is benne van, mert az pedig rendet tesz a világban. Még nem tisztult le pontosan ez a gondolat:) Mit gondolsz? Köszi még egyszer:)

2011. nov. 28. 21:22
 9/9 anonim ***** válasza:

„ez a gondolat az arányokkal- arányrendszerekkel” –hogyne, ez nagyon jó gondolat

Itt van Chartres( valószínű a világ egyik legszebb, legzeneibb emploma :)

Itt egyszerűen az arányokhoz a harmonikus hangsort rendelte a szerző. ( Φ = Numero Aureo)

Az alapja: az aranymetszés.

[link]

Az van az arányokban, és az van a nagyszerű zenei művek mélyén is (valamikor olvastam egy tanulmányt: amelyik Bartók műveiben kereste ezt, de azt most nem találom. Az aranymetszést ,azt az arány érezzük úgy , hogy a világ , a kozmosz teljessége, harmóniája, rendje benne van egy kicsi műben– a tenger egy hullámban : )

Ez mind térbeli arányokkal, mind időbeli hosszal kifejezhető. Egy zenében a zenei ívek hossza hordozhatja.

A szerző másik geometriai elemzése:

[link]

Chartres –ról még egy nagyon jó (ami most az előadásig nem fog menni,) de majd érdemes (akár ajándéknak is), valóban nagyszerű elmélyült tanulmány, tradicionális szemlélettel (nem marxista esztétika):

Titus Burckhart: Chartres és a katedrális születése

[link]

Rövid írás erről:

[link]


[link]

(csak vigyázni, mert csütörtökig nincs sok idő:)

Jó tanulmányozást!

2011. nov. 29. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!