Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Művészet vs tudomány?

Művészet vs tudomány?

Figyelt kérdés

Létezik, hogy a művészemberek spirituálisan magasabb szinten állnak, mint a tudományos beállítottságúak? (Nem intelligenciára vagy tanultságra gondolok tehát.)

Az ismert tudósok, feltalálók közül nem sok olyat találni, aki ne kóstolt volna bele valamilyen művészeti ágba. Vagy éppen teljesen át is nyergelt. (Vegyészből író stb.) Fordítva viszont ez nem szokott így lenni; hogy egy zseni festő, zenész hobbiból atomfizikát tanul.


Biztos vannak kivételek, de most őket hagyjuk, nem veszekedést akarok szítani, és nem is a reál beállítottságúakat "lealacsonyítani", hiszen én sem vagyok egy kimondott művész típus. Viszont a velük való beszélgetéskor mindig érzek valami olyasmit, hogy ők valahogy közelebb vannak az "igazsághoz" (na, mondjuk ez is egy újabb téma lehetne, hogy mit nevezünk annak).


Az oké, hogy a művészet célja a gyönyörködtetés, szórakoztatás, önkifejezés. De mi az oka? Mi hajt egy ilyen lelkületű embert? A lelki fejlődésnek egy bizonyos ponton túl velejárója a művészi hajlam megjelenése? Vagy a humán és a reál beállítottság csak két olyan egyenrangú dolog, mint hogy az egyik ember a spenótot szereti, a másik meg a sóskát?


2012. jan. 7. 11:17
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
78%

A művészlelkek fiatalon mind úgy gondolják, hogy változtathatnak dolgokon. Ez nincs így. De jó elhinni. Engem annak mondanak, és aki az, az gyűlöli, ha így hívják. Így szélsőséges a gondolkozása, képtelen "reálisan" és annyira higgadtan gondolkozni, mint egy matematikus. Vagy repetitív munkát végezni. Esetleg magolni.


A lényeg, hogy el kell dobni a beszűkült és unalmas gondolkozásmódot és új utakat keresni. Ha nem találsz munkahelyet, találj ki magadnak egy újat.


Érdekes kérdés amúgy. De szerintem egy művész és egy tudós is ugyanúgy közel lehet az "igazsághoz". Csak éppen két teljesen más oldalról közelítik meg azt. Hogy mi dönti el, hogy valakiből egyik lesz vagy másik?


Hogy mennyire érzékeny, mennyire okos, hogy az értelem vagy az érzelem áll számára előrébb. Esetleg, hogy sz@r volt-e a gyerekkora.


Egyszer egy író azt mondta, hogy egy művész a legbonyolultabb dolgokat is képes holt egyszerűen megfogalmazni. Míg egy intellektuel egyszerű gondolatokat képes a legérthetetlenebb mondatokba csomagolni. Igaza lehetett.

2012. jan. 7. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
70%

Bár a kérdésedre konkrét választ nem tudok adni, de itt vagyok én egy példa. Én művész beállítottságú ember vagyok, festek, zenét tanulok, gyakorlatilag bármit képes vagyok megtanulni, ami alkotásról szól. Az egyik sógornőm reál beállítottságú, ő közgazdászként a számok világában van otthon, rengeteget tanult és nagyon jó nyelvérzéke van. Miért hoztam fel példának? Mert ő egy olyan családtagom, akivel meg tudom vizsgálni a különbséget az eltérő gondolkodás módunk végett a hétköznapi életünre gyakorolt hatásairól.

Neki jóval magasabb iskolai végzettsége van, mint nekem, de pl. nem tud IQ tesztet elvégezni jó eredménnyel. Nekem jobban megy.

Ő jó matekos, én eléggé hadilábon állok a matekkal :-)

Ő körülményes, én lazán, könnyen oldom meg a problémákat.

Számára, ami nincs elírva a nagykönyvben, az nem is létezik.

Én pedig még egy föl nem fedezett dimenzióban úszkálok, amiben nagyon jól elvagyok.

Nem tudom neki könnyebb, vagy nekem :-) Összességében jól kijövünk.

2012. jan. 7. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
74%

"Létezik, hogy a művészemberek spirituálisan magasabb szinten állnak"


Nem. Ilyen alapon ki lehetne jelenteni, hogy a tudományos beállítottságúak intellektuálisan magasabb szinten állnak.

Ez igaz volna?


"Az ismert tudósok, feltalálók közül nem sok olyat találni, aki ne kóstolt volna bele valamilyen művészeti ágba."


Ez volt régen, amikor a tudomány még a nemesek kiváltsága volt, akiknek a kitanításukhoz hozzá tartozott, hogy megtanultak több hangszeren játszani, és belekaptak a képzőművészetekbe is. Ma már szerintem nehezebb volna összeválogatni olyan tudósokat, akik közben festenek, szobrászkodnak, regényeket írnak.


"Viszont a velük való beszélgetéskor mindig érzek valami olyasmit, hogy ők valahogy közelebb vannak az "igazsághoz""


Lehet, én azt éreztem velük kapcsolatban, hogy furcsák.

Nem az igazsághoz vannak közelebb, hanem a valóságtól távolabb. Ezzel együtt szociálisan érzékenyebbek az átlagnál.


"Vagy a humán és a reál beállítottság csak két olyan egyenrangú dolog, mint hogy az egyik ember a spenótot szereti, a másik meg a sóskát?"


Én inkább olyasmihez hasonlítanám, mint a humorérzék. Valakinek van, másoknak nincs, mégis mindkettő azt hiszi magáról hogy neki van.

2012. jan. 7. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nagyon jókat írtok. Én igazából nem tudom magamat hová tenni, valószínűleg ezért is foglalkoztat a kérdés. Az emberek többsége be tudja magát sorolni egyik vagy másik kategóriába, én meg úgy vagyok vele, hogy kicsit mindkettő vagyok, de igazán egyik sem. Ha befogadni kell (passzív), akkor művészlélek vagyok, de ha alkotni (aktív), akkor egy földhözragadt, fantáziátlan kocka. :) Szeretem és értékelem a jó könyveket, filmeket. De hogy én pl írással próbálkozzak... És nem tudom, hogy mi az, amit el kellene fogadnom magamban úgy, ahogy van, és mi az, amit lehet fejleszteni. Hogy a kockaság adott, vagy rejtett gátak vannak, amiket le lehet rombolni. De az tény, hogy egy tudós ember társaságában biztonságot érzek, vele szemben nincs kisebbségi érzésem, annak ellenére, hogy tisztában vagyok vele, fényévekre vagyok tőle. Egy művész társaságban nem érzem ezt a biztonságot.
2012. jan. 7. 12:10
 5/22 anonim ***** válasza:
Második voltam. Akkor inkább műélvező vagy. Egy reálisan gondolkodó ember lehet műélvező, sőt akár műértő is, de nem feltétlenül tud alkotni. Szerintem tudod te ,hogy hova sorold magad. Biztos sok dolog iránt érdeklődsz, ami nagyon jó dolog és hasznos. Tág az érdeklődési köröd, ezért nem tudod magad hova tenni, de nem is kell. Az embernek nem kell magát bekategorizálni, mindenkinek kijár ebből is, abból is.
2012. jan. 7. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

Igen, te inkább műélvező vagy.

Hiszen a művészet lényege, hogy valamiféle élvezetet nyújtson különböző művészi közlési formákon keresztül.

Például egy képet is azért nézünk, mert élvezettel tölt el a látványa, nem azért, mert pont passzol a keretbe.

Viszont a tudomány is hasonló célt szolgál. A tudomány célja az élet megkönnyítése az egyre fejlettebb technológiájú berendezések által, illetve, hogy kiterjesszük a lehetőségeinket. Kutatás közben az ember a kíváncsisága által vezérelve az ismeretlen megismerésének vágyát elégíti ki. A kutatás, fejlesztis is örömet okoz az azt végző illetönek.

Szerintem a tudós emberek közelebb állnak az igazsághoz. Ha megnézzük, hogy a tudomány mennyivel előrébb vitte a világot...

2012. jan. 7. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

"Ha megnézzük, hogy a tudomány mennyivel előrébb vitte a világot..."


Technikailag igen, de spirituálisan? Arra gondolok, hogy amikor az ember meghal (vagyis az azt megelőző néhány percben) mennyire tiszta lelkiismerettel tud elmenni, vagy mennyire érzi a hiányát valaminek, azt a kínzó tehetetlenséget, hogy nincs több esély, pedig jobb lett volna másképp csinálni/gondolni/érezni. Mert lehet, hogy minél inkább sikerült még az életében megközelíteni azt az igazságnak nevezett valamit, annál könnyebb lesz neki a távozás a túlvilágra. És a tudományok általában az evilági dolgokat kutatják, a művészetnek több köze van a lélekhez. De az is lehet, hogy pont az a dolgunk, hogy csak az evilági dolgokkal foglalkozzunk, hiszen mégiscsak "e világon" vagyunk (egyelőre). :)

2012. jan. 7. 14:03
 8/22 anonim ***** válasza:
Én inkább a tudományos dolgok iránt érdeklődöm. Persze nagyon élvezem a művészetet sok formájában. De mégis, ha a művészettel foglalkoznék, valahogy úgy érezném, hogy elpazaroltam az életemet, időmet, tehetségemet, hiszen engem nem az érdekel, nem abban vagyok igazán jó. Kiegyensúlyozottabnak érzem magam a tudománnyal foglalkozva. Te inkább a művészeti oldalhoz állhatsz közelebb, ezért érezheted spirituálisan felemelőbbnek. "Ki-ki a maga borát tartja jobbnak".
2012. jan. 7. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

"Ő körülményes, én lazán, könnyen oldom meg a problémákat. "

Ez akár férfi női különbségből is fakadhat. :)


Konkrétan mit értesz spirituálisan magasabb szint alatt?

2012. jan. 7. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

Elsőnek írtam ide. Azt még hozzátenném, hogy az utolsó hozzászólónak igaza van. A pénz szempontjából valóban érdemesebb tudósnak állni. De én például sose értettem az algoritmusokat, a kémiai képleteket, a bonyolultabb fizikai ábrákat, a törvényeket nehezen tanultam, a jogi blabla se fogott volna meg, nyakig turkálni emberekben... nos, az se.


Így humán érdeklődéssel, az önkifejezés ilyen-olyan módszereinek alkalmazásával (legyen az graffiti vagy novella), de a fajtámnak hinnie kell abban, hogy lehet, hogy be fog fagyni a s3gge egy fűtetlen szekrényben, miközben éhen hal... de lehet, hogy nem.


Tudományokkal akkor érdemes foglalkozni, ha szeretsz elmerülni részletekben, kíváncsi vagy az objektív miértekre. A másik (művész) oldal - idegesít, már, hogy ennyit használom ezt a két szót... elkopnak - pedig arról szól, hogy bekattanjon valami, ami nem hagy nyugodni. És a semmiből valamit csinálj.

2012. jan. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!