Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi azon műfaj, vagy esztétikai...

Mi azon műfaj, vagy esztétikai minőség elnevezése, melyben a szomorú ill. lesújtó, fájdalmas tényezőt elviccelik, főként feloldást keresve? Nem puszta önirónikus esetekre gondolok és nem groteszkre.

Figyelt kérdés

...azért se groteszk, amire én gondolok, egyrészt mert utóbbi egyértelműen nem ad feloldást, amiről meg én írok, az legalábbis MEGPRÓBÁL, vagy keres feloldási lehetőséget megnyilvánulásával, sőt, a groteszk komikuma a félelmetesre, torzra vonatkozik.


Amire én gondolok, pl. amikor egy irodalmi műben, filmben stb egy szereplő -olykor önironikusan, de nem feltétlenül így- elvicceli a súlyosabb betegség, vagy helyzet (pl. hajléktalanság, fogságba esés, stb) meglétét avval a céllal, hogy esélyt adjon a vonatkozó kellemetlen érzelem feloldására.


Példa: egy hajléktalan csoport egy filmben kisegít a bajból egy férfit; utóbbi -aki mit sem tud segítői nehéz sorsáról- hálából megjegyzi, hogy ha -neadjaisten'- egyszer szorult helyzetbe kerülnének, viszont fogja segíteni őket, és odaadja névjegykártyáját, mondván, elérhetik őt azon. Erre az egyik hajléktalan -huncut halvány mosollyal- aképpen reagál, hogy "köszönjük, de mi sose vagyunk szorult helyzetben :)"

;)


2012. jan. 16. 13:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Nem a szarkazmusra gondolsz?
2012. jan. 16. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Tragikomédia? Nem, szerintem nem ilyen közszájon forgó kifejezésre gondolsz.
2012. jan. 16. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

...hm... koszi a tippeket, megy is a hasznos kezecske, mivel megprobáltok egyutt gondolkodni velem a kérdésemről. :)

Bár nem ezekre gondoltam... várom a további tippeket, hátha kiderul a helyes válasz. :)

2012. jan. 16. 20:17
 4/13 anonim ***** válasza:

Nem tudsz valami konkrét művet, vagy valami közelebbi meghatározást? Tulajdonképpen mihez keresed ezt?

Most már engem sem hagy nyugodni, hogy mire gondolhatsz.

2012. jan. 17. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Tokiói Keresztapák (Tokyo Godfathers)

(ld: animeaddicts hu)


... vagy pl. jelen hetekben jelent meg egy film -nem emlékszem a cimére, a Petőfin reklámozzák az ismertetőjét, egy csávó rákos lett, és viccesen fogja fel a szitut, miközben szenved a kemótól, stb.


A grotesz hasonlit legjobban az általam keresett esztétikai minoségre, vagy stilusra, művészi eszkozre. De bizonyos pontokon eltér attol, mint irtam.

2012. jan. 18. 11:49
 6/13 anonim ***** válasza:

Azt már tudjuk, hogy amit keresünk, az nem esztétikai minőség.

[link]

2012. jan. 18. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Itt pedig az irodalmi műfajok vannak, de itt sem találtam azt, amit keresünk.

Ami ehhez az egészhez hasonlított, az a groteszk és a tragikomédia.

De az ut. mégsem.


[link]


A műfajok főoldala lenyíló mezőben az összes műfajt megtalálod.

Vagy mégsem az összeset?

2012. jan. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Örülök, h téged is ennyire izgat a válasz. :) Bár, látom, nem jutottunk előbbre érdemben még. De majd csak meg lesz a válasz. :)


Tuti nem műfaj, amit keresek.

Vagy stílus, vagy esztétikai minőség - a groteszket pl. a wikipedia az utóbbi kategóriába helyezi, és ahhoz áll legközelebb, amire én gondolok.

2012. jan. 18. 18:29
 9/13 anonim ***** válasza:

Igen. Olvastam én is a Wikipédiában a groteszk magyarázatát, tudom, hogy nem az, de egyszerűen nem találom.

Én nagyon szeretem az irodalmat, a verseket, tulajdonképpen minden érdekel, főleg az ilyen kérdéseket szeretem.

Azt sem tudom, hogy a kifejezés magyar,vagy esetleg latin szó lehet.

Tudom, mit keresel, de egyszerűen nem találom.

Lehet, hogy megkérdezem a lányomat, ő magyar-tanító szakos, csak ő most külföldön van.

Mindegy, írok neki e-mailt.

Hátha tud adni tanácsot.

Majd értesítelek a fejleményekről. Üdv. Ági

2012. jan. 18. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszi, ő autentikus a kérdésben, vélhetőleg. :) Várom. :) És köszi nektek! :)
2012. jan. 21. 15:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!