Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi a véleményetek erről a...

Mi a véleményetek erről a verstől? Ezt egy amatőr íthatta? (nem hosszú)

Figyelt kérdés

Két toll összecsapása


két toll összecsapása

két univerzum zúgása

két életnek egymásba játszó hulláma


serceg a toll

ha elfogyott a tinta

vérrel ír tovább a hófehér papírra


le nem teszik soha

testük lehet céltábla

lelküket megőrzi a örökre a Ma


2012. ápr. 25. 21:37
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
* versről akart lenni a kérdésben bocsi
2012. ápr. 25. 21:37
 2/16 A kérdező kommentje:
*írhatta
2012. ápr. 25. 21:38
 3/16 anonim ***** válasza:
Csak az írhatta.
2012. ápr. 26. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Az első versszaknál még gondolkoztam rajta, hogy amatőr írta-e. A második versszak végénél viszont már biztos voltam benne, hogy igen.


(Aztán, lehet, hogy tévedek.)

2012. ápr. 26. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.De ti mit javítanátok ezen a versen? Mi jó benne és mi rossz? Köszi előre ha válaszol az aki az előző két válaszokat írta!
2012. ápr. 26. 15:22
 6/16 A kérdező kommentje:
privátban is szívesen fogadok véleményt mert egyébként én írtam.
2012. ápr. 26. 15:59
 7/16 anonim ***** válasza:

Ha már megszólítottál, meg is próbálok válaszolni.

Vannak, valóban, többféleképpen értelmezhető versek: olyanok, mint egy-egy "absztrakt" műalkotás, amely egyéni, szabad asszociációkat kelt a nézőjében (amelyek lehetnek hihetetlenül izgalmasak is).

Ez előtt, azonban, értetlenül állok. Nem jelöl ki semmilyen irányt, vonalat, amelynek mentén elindulhatnának az értelmezési kísérleteim. Értelmezni lehet egy verset rációval (gondolj egy Arany-balladára, amely keretbe foglal egy történetet) + emócióval (az Arany balladánál az is feltámad benned, hisz a mesélő művészete megborzongat!) - vagy CSAK emócióval, mert erősen zárt jelkép-rendszerrel "dolgozik" a szerző - és akkor rajtad áll, hogy érzelmileg megfog-e, és ha már megfogott, hogy "bontod vissza" önmagadnak. Más szóval: hogy értelmezed.


Ennél a versnél nem tudok rációval értelmezni. Mert: két toll (összecsapása..ütközete? konfliktusa? harca?) - két univerzum (zúgása; oké, ez rendben volna, miért is ne?) - két élet (egymásba játszó hulláma)

Ha rációval közelítek, a "két toll"-at nem tudom hová kötni; a "két univerzum"-ot és a "két élet"-et már sokkal inkább egymáshoz kapcsoklódik, mert két élet igenis lehet két párhuzamos univerzum, amely - zúgva - "egymásba hullámzik", áthatja egymást. (Ugyanakkor: a "két életNEK egymásba játszó hulláma" nehézkes és magyartalan.)


A következő versszak megint csak "letörik" az előzőről és önmagában áll. Itt újra felbukkan a "toll" - de már csak egyes számban. Nem is szólva arról, hogy a "vérrel ír tovább a hófehér papírra" erősen közhelyes. ("Melodramatikus" hangon is meg lehet szólalni, de ott is törekedni kell az eredetiségre).


Harmadik versszak: "le nem teszik soha". Kik? Honnan bukkan elő ez a többes szám harmadik személy?

"Testük lehet céltábla" (önmagában egész jó sor..) - kiké? Az első sorban hívatkozott többes szám harmadik személyű cselekvőké? Itt megint csak azt kérdezem: kik ők?

(Lehet kihagyásos/elhallgatásos "technikával" írni, de csak úgy és akkor, ha az olvasó logikai úton kiegészítheti maga számára azt az írást..magyarán: lehetőséget kap (szubjektív) ÉRTELMEZÉSRE. Én itt nem kaptam tőled.)

"Lelküket megőrzi örökre a Ma". Ez még meghökkentően jó kis sor is lehetne, mert van benne egy "pikáns" ellentmondás: a Ma (az épp itt lévő, hamar megszűnő, "holnapba fordulásra" ítélt Ma, amely "örökre" őrzi meg a lelkeket..Látod: itt gondolhatok arra is, hogy szerinted az idő egy folyamatos MA, amely - ha így látod - képes "örökre" bármit megőrízni). Az értékét azonban elveszi, hogy nem tudja az olvasó, kiknek a lelkét őrzi meg a Ma? A tollakét? Vagy azokét, akik le sem teszik őket, és a testük lehet céltábla? Tanácstalan vagyok.

Összefoglalva: ez nem tematikus vers, amelyet kézenfekvő lenne rációval, logikailag értelmezni - de nem is puszta "hangulatvers", hisz valakik cselekszenek is benne valamit; így, ahogy van, nekem semmiképp "nem áll össze", nem raqad meg.

(Ezzel együtt: aki írta, nem tehetségtelen, de még biztosan nagyon fiatal. Aki - függetlenül minden bírálattól - két olyan sort le tud írni, mint amelyek a verset zárják, annak reménye lehet arra, hogy "kiforrja magát").

2012. ápr. 26. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
köszi pont rád gondoltam,kedves 74%-os válaszoló.mert láttam egy másik versnél a véleményed és be kell hogy valljam megfogott.azt hiszem pont előttem kérdezte valaki hogy tehetséges lehet-e és belinkelt egy oldalt a verseivel.nem tudom te válaszoltál-e neki abban,amelyben a "bizarr tűzről" írtál.te biztos nagyon hozzáértő lehetsz a kommentjeidől ítélve.
2012. ápr. 26. 16:57
 9/16 A kérdező kommentje:
ja és köszi ezt a kommentedet is.és mit értesz az alatt hogy nagyon fiatal? mármint korban kb. hány éves ha ilyeneket ír vagy mint költő amatőr?
2012. ápr. 26. 17:03
 10/16 A kérdező kommentje:
Amúgy 18 éves vagyok ha ez nagyon fiatal akkor az vagyok.
2012. ápr. 26. 17:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!