Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szerinted az, hogy a gyerek...

Szerinted az, hogy a gyerek (meg) szeret-e olvasni nevelés (és jó könyvélmények, stb. ) kérdése, vagy tulajdonság, amin nem lehet változtatni?

Figyelt kérdés
2012. aug. 16. 00:22
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Én elsős koromtól kezdve rengeteget olvasok. Mostanában, felnőtt fejjel már kevesebb alkalmam van rá, de hacsak lehet szakítok rá időt. Nagyon szeretem a könyveket, az olvasás nekem hobbi, lelki szükséglet, információforrás egyben. A testvérem már más tészta. Ő sokáig nem szívesen olvasott, minden más "földi" dolog jobban lekötötte. ma sem egy könyvmoly, de van néhány könyv, amit szeret és szívesen forgat.

Pedig a szüleink mindkettőnket az olvasás szeretetére neveltek, volt esti mese, közös mesekönyv-nézegetés... stb. Szóval, az én tapasztalataim alapján ez nemcsak nevelés kérdése. van,a ki egyszerűen nincs oda az olvasásárt, és punktum. :)

2012. aug. 16. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok és tartalmas választ.

Egyikőtök linkelte Louis sachar: Laura titkos társaságát. Azt gondolom Louis Sachar, Jacqueline Wilson, Lois Lowry kifejezetten jók arra, hogy a gyerekek megszeressenek olvasni.


Én magam mindig is szerettem olvasni, és úgy gondolom, nevelés kérdése a dolog, bár én még fiatal vagyok, és nincs gyerekem. De szerintem nem csak a gyerek kezébe kell adni a könyvet, hanem fejleszteni kell a képzelőerejét.

Én már leérettségiztem, tehát, amikor az osztálytársaimról nyilatkozom, alattuk már 19 éves embereket kell érteni, és az ő esetükben nagyon sokszor azt tapasztaltam, hogy a legokosabbak is egyszerűen nem tudják, hogy mit kezdjenek a dologgal, nem tudják elképzelni, egyszerűen nincs képzelőerejük.

2012. aug. 16. 16:11
 13/20 anonim ***** válasza:
Szerintem normális gyereknél, akinek nincs tanulási nehézsége, diszlexiája, stb., annál csak nevelés. Aki ilyenekkel küzd, annak nyilván egy könyv olvasása/értelmezése nehezebb, ebből kifolyólag valószínűbb, hogy nem fog annyit olvasni.
2012. aug. 16. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

11: Én is ezt látom (én vagyok a tegnapi a hosszú válasszal).

Sok környékbeli anyukával vagyok évek óta kapcsolatban, fel is járunk egymáshoz, láttuk egymás gyerekeit felnőni. Szinte minden kombinációra (olvasni szerető/nem szerető gyerek - olvasásra buzdító/nem támogató szülő - rendszeresen mesélő/nem mesélő) tudok nevet, házszámot (+emelet, ajtó) mondani. Van, hogy a testvérek között is az egyik szeret olvasni, a másik nem. De az is természetes, hogy az egyik gyerek jó matekból, a másik nem, az egyik gyerek szeret rajzolni a másik nem, stb.


Én csak a nem nevelés rossz hatását láttam az olvasásra (ovis gyerek este 10-11-kor a Cartoon networkre alszik el, anyuka minden megenged mert különben agresszív lesz a tiltástól a gyerek). De akikkel nem foglalkoznak, azok semmiben nem mutatnak fel eredményt.


Ott, ahol normálisak a szülők, anyuka minden este mesélt, vannak könyveik, ott vagy szeret a gyerek olvasni, vagy nem.

2012. aug. 16. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

13: Nem problémás gyereknél is, aki tudja értelmezni az olvasottakat is van aki szeret olvasni, van aki nem, ez nem csak nevelés kérdése. Egyszerűen azt nem lehet erőltetni, hogy talál-e a számára szépséget a könyvekben.

Ez szerintem olyan, hogy van aki szeret múzeumokban szép festményeket nézegetni, hosszú percekig csodálja mindegyiket, más meg végigfut előttük és egy pillantást vet rájuk. Nincs olyan, hogy mindenkit minden érdekel: olvasás, festészet, építészet, komolyzene, stb. , ez mindenkinél más erősségű. Na és van pont olyan, akit az olvasás nem köt le annyira.

2012. aug. 17. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
De szerintem sokakat azért nem köt le, mert nincs képzelőerejük, és azt nem lehet úgy megadni, hogy a szülő könyvet ad a kezébe, valahogy fejleszteni kell.
2012. aug. 17. 00:20
 17/20 anonim ***** válasza:

A képzelő erő fejlesztése azért nem könnyű, nem vagyok szakember, szerintem csodát azért nem lehet művelni.


De ha belegondolsz, az olvasás-irodalom szeretete egy dolog, van még a művészetek szeretete, lelkesedés a festészetért-szobrászatért, fontos a zenei műveltség, a matematikai logika és persze a gyerek sportoljon, hiszen nagyon fontos a fizikai aktivitás.


Ha a szülő mindenre meg akarná tanítani a gyereket, akkor a kis ovis a négyütemű fekvőtámaszozás közben hallgatná ahogy apukája hegedül, anyukája verseket olvas, a pedig nagymama híres festmények fotóit mutogatja.

Az én zenei műveltségem gyakorlatilag nulla, viszont versenyszerűen sportoltam és ugyebár olvasni is szerettem. Más meg két hangszeren játszik, mindig jó volt matekból, viszont ha be kell mennie egy múzeumba, akkor az neki egy kínszenvedés. Van ismerősöm, aki meg imádja a művészeteket, múzeumból múzeumba megy, de az elsőre már fel nem gyalogolna, csak lifttel megy fel.


Szóval én nem kárhoztatom azokat a szülőket, ahol az olvasásra buzdítás (ha már a gyerek nem lelkesedik érte magától) nem túl erős, ha helyette adnak valami pluszt bármely más területen.

2012. aug. 17. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
Én nem mondtam, hogy ez rossz, csak most épp ez a példa, ez a téma. A többi is fontos, amiket felsoroltál, és jó a példa, hogy akkor mindent kéne csinálni, és ez nem várható el. Én a könyveket szeretem, ezért most erről szól a kérdés. Amúgy szerintem kis alapot kell adni. Én, mire suliba mentem, hallottam van Goghról, anyukám megrendelte a Híres festők című heti magazint, és mutogatott képeket, meg történetekkel (pl.: Van Gogh fülének levágása) próbálta érdekesebbé tenni számomra. Vagy pl.: Mozart, Beethoven nevét más ismertem. Emlékszem, a bernát hegyis filmet néztük, és utána anyám leült, és elmondta, ki volt Beethoven igazából, és, hogy mért úgy választottak nevet a filmben, hogy zongoráztak. És pl. általános iskolában, emlékszem, ha elvittek minket egy múzeumba, akkor az osztálytársaim meglepődtek a van goghos dolgon, nekem meg az volt meglepő, hogy ők nem tudták. Nem arról van szó, hogy milyen okos vagyok, csak, hogy adtak a szüleim, főleg anyukám egy alapvető tudást, műveltséget, és szerintem nagyon jól tette, hogy már ilyen 5 éves koromban megtette, mert később nem lettem volna fogékony. Onnan tudom, hogy tudom, hogy nem szeretem a festészetet, se a komoly zenét. Olyan vagyok, mint a barátod, aki nem megy be egy tárlatra, csak, ha viszik. De anyám ezeket a történeteket érdekesen mesélte el ("volt egyszer egy festő..."), illetve olvasott Odüsszeiát gyerekmesében, és azóta szeretem az Odüsszeiát. Más osztálytársaim azt látták benne, hogy de nehéz olvasni, én meg, hogy ez a régi esti mesém, és akkor ugyan prózában volt, de most ebben a formában van,d e attól még ez az a jó kis történet.
2012. aug. 19. 22:59
 19/20 anonim ***** válasza:
kicsit régi kérdés, de azért hozzászólnék - mert látom, rengetegen gondolják, hogy minden a nevelésen múlik. abszolút nem. otthon van kb. 1200 könyvünk, én és a húgom kiskorunkban rengeteg mesét hallgattunk a szüleinktől (kitaláltat, meg felolvasósat is). apukám állandóan a könyveket bújja, anyukám is minden este, lefekvés előtt legalább negyed órát olvasott. én is imádok olvasni, viszont a húgom félévente egyszer, ha kezébe vesz bármilyen könyvet, és azt is félbehagyja. és nem, nem buta, sőt kifejezetten okos lány, és nincsenek olvasási nehézségei. egyszerűen csak nem köti le. tehát nem csak nevelés, hanem alkat kérdése is az olvasás szeretete.
2012. dec. 18. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, nem baj, hogy írtál, pont ki akartam emelni a kérdést. érdekes, amit írsz, de egyébkánt én pont úgy vettem észre, hogy mindenki ellenkezőleg gondolja. Nem hiszem amúgy, hogy itt bárki is eldönti a kérdést, csak érdekelnek vélemények. Én például nagyon szeretek olvasni (biztos leírtam már ezt), de igazából nem emlékszem, hogy kezdődött.
2012. dec. 18. 01:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!