Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan lehet nyers marhabőrt...

Hogyan lehet nyers marhabőrt kikészíteni úgy, hogy ostort is lehessen csinálni a bőrből?

Figyelt kérdés
2012. szept. 29. 22:25
 1/5 anonim ***** válasza:
Szép napot. Elég hosszú folyamat de elmondom. Nem tudom,hogy a bőr még nyers vagy már száraz. Ha még nyers akkor válaszd ki a has alatti részét a bőrnek mert az a legrugalmasabb és az a megfelelő vastagságú amiből ostort készithetsz. Szóval vágj ki teljes hosszában egy akkora darabot amennyire kb szükséged van az ostorhoz(4 es 6os 8as fonás) miután ez megvan,fogd a bőrdarabot és tedd bele mészbe vagyis jósürű meszes vizbe(hidratáltmész) benne hagyod addig amig teljesen le nem szőrtelenedik naponta megmozgatod,megfogod látni,hogy 2-3 nap után a mész teszi a dolgát. Ha már teljesen csupasz lesz a bőr kiveszed és addig csak kizárolag tiszta vizben(legjob folyó vizet használni pl csap) amig tiszta viz csepeg belőle(nem fehér)Nos ha ezzel is megvagy szépen kiterited egy sima felületre és hagyod száradni(ne napra tedd!) kb félszárazon mikor érzed az újaiddal,hogy még nedves kicsit jól hajlitható még,akkor szépen felhasogatod olyan széles csikokra amilyenekre szükséged van. Ha ezzel megvagy ajánlom a len olajat,jól beáztatod abba kiveszed belöle hagyod másnapig,és kész a bőr a munkára. Ha már száraz a bőr akkor előb áztasd be tiszta vizbe nyust meg utána vagd ki magadnak a szükséges darabot és a többi ugyan az mint amit leirtam a fentiekben. Figyelem a nem kikészitett bört mindig áztatni kell ha dolgozni akarsz vele. Soha ne hagy teljesen kiszáradni. És mindig használd a len olajat ahhoz a börhöz amivel dolgozni akarsz. Idövel majd magad is ráfogsz jöni a szakma csinjaira de ehhez tapasztalat kell. Remélem segithettem és jó munkát kivánok neked. Isten áldjon. :)
2012. szept. 30. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Bocsi egyvalamit elfeletjettem. Használd a timsót azokhoz a börökhöz amelyekkel dolgozni akarsz. A timsó megpuhitja és nem száritja. Ne feledd a börnek a kiszáradás a halála. Ez az egyik legfontosabb amit tudnod kell,a többire majd magad fogsz rájöni munka közben. :)Én örülök,hogy vannak emberek még akiket érdekel a hagyomány :)Nna kellemes Vasárnapot.
2012. szept. 30. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. Karácsony táján fogok kapni egy teljesen nyers, akkor nyúzott bőrt, és ostort (is) szeretnék készíteni belőle. Csak azért kérdeztem előre, hogy tudjam, miket kell beszerezni addig. Úgy hallottam, hogy a többi részéből is lehet csinálni dolgokat, pl bicskatartót. milyen lesz a bőr színe? a mésztől ki fog fehéredni?
2012. szept. 30. 21:49
 4/5 anonim ***** válasza:
Szia. Az pont jó ha frissen nyúzott bört kapsz. Terisd ki egy egyenes felületre. A nyúzástól is függ,hogy milyen a bőr,ha vannak rajta huscafatok akkor az probléma de azt is meglehet oldani. Frissibe beszórod jól Timsóval és jól beledörzsölöd,hagyod úgy két napig csak vigyázz,hogy ne legyen napon a bőr. Ha vannak rajta húscafatok lenagyolod,"lekaszálód" vagyis egy éles "spaklival" megprobálod ovatosan a husdarabokat leválasztani a bőrről,ami nem megy azt hagyd(majd lefog az) utána tedd azt amit mondtam az előzö üziimbe. Ha kivetted a mészből akkor már leválik a hus is rola jól meg kell nyujtogatni,hogy a hártya is jöjjön le. Hogy ne maradjon fehér a bőr azért kell folyó vizzel addig mosni amig tiszta marad a víz utána és nem fehér. Az olaj meg úgyis megbarnitja. :)Ha öreg a bőr akkor vastag,de lehet készíteni belőle pl ostort,a hasaljákól,pásztórtáskát a háta részéből,bicskatokot,ugyancsak arrol a részéről,tarsoly a véknyából,stb. Nyugodtan írj ha valami nem stim,szivesen segítek. Szép napot.
2012. okt. 8. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Egyenlőre nincs több kérdésem, az eddigieket köszönöm, ha lesz még kérdésem nyűglődök. :)

Szép napot neked is!

2012. okt. 8. 15:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!