Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mért nem szereti sok ember...

Mért nem szereti sok ember Oscar Wilde-ot? (Vagy csak én vettem ezt észre? )

Figyelt kérdés
2012. okt. 17. 09:23
 1/10 anonim ***** válasza:
Talán azért, mert homoszexuális volt. Börtönben is ült emiatt. Persze lehet, hogy a stílusát nem szereti valaki, én például nagyon szeretem!
2012. okt. 17. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
De voltak még páran ilyenek, mégse utálnak mindenkit. Valahogy azt vettem észre, hogy vele szemben erősebb az ellenszenv a szokásosnál. A sztorit ismerem, én is szeretem Wilde-ot, és szerintem jókat ír, bár keveset olvastam. Köszi a válaszod, várok még véleményeket. Meg nem nagyon ismerik el szépirodalomnak amit csinált. Vagy nem veszik komolyan. Vagy hogy is mondjam....
2012. okt. 18. 00:11
 3/10 anonim ***** válasza:

"Meg nem nagyon ismerik el szépirodalomnak amit csinált. Vagy nem veszik komolyan."


Hát ami azt illeti, komoly regénye csak egy van, a "Dorian Gray portréja", inkább verseket és főleg színdarabokat írt.

Kritikáit és esszéit tényleg gyakran megkérdőjelezték, a viktoriánus, sznob angol társaság csőre nem vette be a szerintük túlságosan is különc és szabadgondolkodó Wilde gondolkodás -és írásmodorát!

2012. okt. 18. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"és főleg színdarabokat írt"


Hát a színdarab az simán lehetne szépirodalom.

2012. okt. 18. 19:50
 5/10 anonim ***** válasza:
Wilde életművének legértékesebb része a mesék, azok nagyon időtállóak, sallangmentesek. A Dorian Gray meg más regényei, nem beszélve a színdarabjairól, dugig vannak szellemesnek szánt aforizmákkal, amiket egy vagy több szereplő állandóan hangoztat, emiatt elég fársztóak.
2012. okt. 18. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"szellemesnek szánt aforizmákkal, amiket egy vagy több szereplő állandóan hangoztat, emiatt elég fársztóak."


Ezek csak azért tűnnek fárasztónak, mert idejüket múlták. Saját korukban érthetőek és nyilván szellemesek sőt irónikusak is voltak. De a korok változnak, nekem ma már Balzac is kissé unalmasnak tűnik...

Vannak persze "örökérvényű" alkotások is, (gondolok pl. Dumas-ra vagy Verne-re többek között), de ezeknél nincs politikai vagy erkölcsi "ostorozás"...

Aéi pedig a színdarabokat illeti, hát ma már nem játszák őket, mert "porosak" és az erkölcsi - politikai hátterük igencsak túlhaladottak, mai ember nem nagyon értheti meg az akkori problémákat!

Dickens műveit is csak akkor értékelheti az olvasó, ha ismeri az akkori körülményeket.

2012. okt. 19. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
*Ami, bocs!
2012. okt. 19. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Van színdarabja, amelyből nemrég filmet rendeztek. És Ti szeretitek, ha már itt tartunk? Amúgy a meséi tényleg nagyon jók.
2012. okt. 19. 16:51
 9/10 anonim válasza:

Az a baj, hogy manapság az embereknél az irodalom kimerül a középiskolás tanulmányokban, esetleg felnőttként olvas egy-két Danielle Steelt, vagy Stephen Kinget, Agatha Christie-t, Ken Follett-et Szürke ötven árnyalatát, önsegítő könyveket, vagy a Trónok Harcát.

Nem szólom le ezeket a könyveket, én is olvastam Agatha Christie-t, meg Stephen Kinget, de a komolyabb alkotások nem érdeklik az átlagembert.

Oscar Wilde pedig egy elég nehezen emészthető kategória. Én Kosztolányi stílusát valahogy mindig "csöpögősnek" tartottam, nem tudom, miért, de így van.

Mivel kevés ismeretünk van a viktoriánius Angliáról, így mi, magyarok nem érthetjük igazán Shaw-t, H. G. Wells-et, Wilde-ot, Forstert. Mivel az iskolában nem is tanulunk erről, feléről azt sem tudjuk, hogy kicsodák.

2015. dec. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én szeretem.
2020. jún. 14. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!