Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Valaki tudná nekem elemezni...

Valaki tudná nekem elemezni ezt a verset? Radnótitól az Aludj c. -t. Én már megpróbáltam elmagyarázni a bátyámnak, de képtelen elfogadni, hogy igazam van. Megköszönném. ;)

Figyelt kérdés

ALUDJ


Mindig gyilkolnak valahol,

lehunyt pilláju völgy

ölén, fürkésző ormokon,

akárhol, s vígaszul

hiába mondod, messzi az!

Sanghaj, vagy Guernica

szivemhez éppen oly közel,

mint rettegő kezed,

vagy arra fenn a Jupiter!

Ne nézz az égre most,

ne nézz a földre sem, aludj!

a szikrázó Tejút

porában a halál szalad

s ezüsttel hinti be

az elbukó vad árnyakat.


1937



2012. nov. 26. 19:51
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Verselemzésnél nincs olyan, hogy valakinek igaza van, vannak vélemények, amiket meg lehet beszélni. A "tutit" csak a költő tudja, mi többiek meg találgathatunk, hogy mire gondolt.
2012. nov. 26. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ezt tudom, de mivel ő irodalmi analfabéta, kell neki valami, amivel legalább meg bírná érteni, hogy körülbelül mit jelenthet ez a vers, hogy miről is szól. Úgy tágabb körben.(pl. remegő kéz-kinek a keze, szerintem Fanninak írta a verset, míg bátyám szerint az anyjának, ait abszolúte nem értek, mivel hogy csak a nevelőanyját ismerte...)
2012. nov. 26. 20:31
 3/6 A kérdező kommentje:
Összefoglalva zsidóüldözöttség, közben pedig aggódik a szeretteiért, és ők is aggódnak érte. Vagy hülye vagyok??
2012. nov. 26. 20:33
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha ezt a verset nem érti meg, akkor nincs mit tenni, kezdje a Bóbita című, amúgy kiváló könyvvel, és tanuljon általános iskolai szinten történelmet.

A spanyol polgárháború, a kelet -Kínai terület japán megszállása,az ottani kegyetlenkedések, és az ekkor már leplezetlen náci agresszió, pogromok Európában, a zsidóság kiirtásának kezdete minden gondolkodó ember számára elővetítette mi lesz itt, más kérdés, hogy csak az tudott emigrálni, akinek volt pénze, és elég kemény volt, hogy gyökereit elszakítsa. (pl. Einstein, és a zsidó magasértelmiség felső pár ezre).

Nem kell neki bebizonyítani semmit ha elolvassa és nem érti, minimum műveletlen és tanulatlan, amin lehet segíteni, vagy klinikai értelemben idióta ami sajnálatos.

2012. nov. 27. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen mindegy, kinek írta. Szólhat a feleségéhez, az olvasóhoz, akár önmagához is. Nem ez a lényeg.
2012. nov. 27. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Szerintem azért olyan sokféleképpen nem lehet értelmezni mert vannak olyan egyetemes szimbólumok amik mindenhol igazak. Azért érdemes ismerni az írót és a kort amiben írta. De lehet többfajta értelmezése, mint például egy festménynek, de csak bizonyos határokon belül. De szerintem az eddigiek is félre értették, főleg a 4.

Csak az utolsóval értek egyet. Valószínűleg az én értelmezésem sem teljesen helytálló

Az én értelmezésemben:

Mindig gyilkolnak valahol,

lehunyt pilláju völgy

ölén, fürkésző ormokon,

akárhol, s vígaszul

hiába mondod, messzi az!

Sanghaj, vagy Guernica

szivemhez éppen oly közel,

mint rettegő kezed,

vagy arra fenn a Jupiter!


Mai példával lefordítva:

Mindig gyilkolnak valahol, akárhol, és te hiába vigasztalod magad avval hogy messze van, Gáza vagy Szudán

épp olyan közel van mint rettegő kezed vagy a Jupiter..

Ezt úgy kell érteni hogy akárhol van a világban háború akár a Jupiteren vagy másik kontinensen, az éppen olyan rossz mintha a szomszédban lenne.

Persze manapság nemhogy nem vigasztalják magukat az emberek de inkább nem is törődnek vele, közönyösek, azt sem tudják mi folyik itt közel pl Szlovákiában a magyarok ellen.


Ne nézz az égre most,

ne nézz a földre sem, aludj!

a szikrázó Tejút

porában a halál szalad

s ezüsttel hinti be

az elbukó vad árnyakat


Na ez már nehezebb, mit jelenthet az elbukó vad árny?

Radnóti többi verséből sejthető hogy az ég mit szimbolizál nála "az égről sziszeg le" vagy "A holdra tajték zúdúl, az égen, sötétzöld sávot von a méreg"

Az ég az isteni elrendelés, isteni rend, és olyan rossz korról beszél, amikor már az égen is a halál a gonosz, vad árnyakat ezüstözi. Földön és égen sötét erők uralkodóak.

Ezért ne nézz se égre se földre, hanem aludj.

2012. nov. 27. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!