Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » "Az írók jobban értenek az...

"Az írók jobban értenek az emberi lélekhez, mint a pszichológusok. " Mit gondolsz erről az idézetről?

Figyelt kérdés
2013. márc. 7. 23:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Azt gondolom, hogy ez így ebben a formában nem feltétlen igaz.
2013. márc. 7. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
azt, hogy embere válogatja.
2013. márc. 8. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Szerintem attól függ, milyen íróról, és milyen pszichológusról van szó.


Egy jó írónak ösztönös érzéke kell hogy legyen ahhoz, amit egy pszichológus a diplomájához évekig tanul. A karakterek bizonyítják, hogy működik-e a dolog. Ha a szereplője él - vagyis a személyisége kialakult, a viselkedése érthető, a hatásokra emberileg reagál, a kapcsolatai valószerűek és következetesek, és majdhogynem lélegezni kezd, szívdobogást kap -, akkor az író teljesítette az idézet lényegét. Mi lehet durvább, vadabb, szebb oldala a pszichológiának, mint eleven embert teremteni a semmiből?


Szóval szerintem ez egy nagyon kedves idézet.

Persze ott van még az is, hogy az író az emberi lélek működésének leírásában jeleskedik. Egy pszichológusnak viszont az emberek megsegítése lenne az elsődleges dolga.

2013. márc. 8. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

A pszichológusé egy szerep: okosabb vagyok mint te, megtanították nekem hogy hogy működsz és mi bajod lehet amit te képtelen vagy megoldani, de persze én mindenképp tudom rá a megoldást és velem természetesen nem fordulhat elő.


Ezzel szemben az író személyesen tapasztalhatja meg azt amit leír és sok esetben az asztal másik felén foglalt helyet, őt diagnosztizálták. Olyan mintha a pszichológus lennének a játékvezetők, és az írók lennének a játékosok.

2013. márc. 8. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszi mindenki válaszát. Utolsó: azért azt nem hiszem, hogy a pszichológusok ilyen tudálékosok lennének. Velük is simán bármi előfordulhat. Na meg nem csak klinikai pszichológusok vannak. De tény, hogy mindkét kategóriában vannak jobbak és rosszak, az íróknál és a pszichológusoknál. Én most itt elsősorban a jó írókra gondoltam persze.
2013. márc. 8. 09:39
 6/12 anonim ***** válasza:

Azért van különbség.

Az író megfigyel, típusokat állít fel, kérdéseket tesz fel és előfordul, hogy a levezetése nem tükrözi az előzőeket, egyébként is mindez hézagos, fő a történet, a cselekmény. Azt elismerem, a jó író sokat megért az emberi jellemekről, rá-rácsodálkozik a világra.

A pszichológus tanulja a mesterségét, mélyebbek az alapok és tovább jut, de persze neki nem szükséges az olvasót szórakoztatni.

A művészetek ismerete feltételez sok dolgot, meg kell ismerni az embert. Leonardo boncolt és egy író is tanulhat pscichológiát, de nincs rá szüksége, hogy teljes mélységében megismerje azt, mert csak részben fedik egymást a területek.

Bizonyos esetekben előfordulhat az, amit a kérdező állít, de összességében ezt így nem lehet kijelenteni, sőt, inkább ellenkezőleg, az emberi lélek a pszichológus szakterülete, neki azért többet kell ehhez értenie.

2013. márc. 8. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Antimod ***** válasza:
Nagy általánosságban nem, de sok olyan írótól olvastam már, akinél nehéz jobban megérteni az emberi lelket. Inkább fogalmazzunk úgy, hogy szélesebb az eszköztáruk, ha ki akarják fejezni a megfigyeléseiket, illetve a pszichológusokat valamennyire köti a szakmai nyelv.
2013. márc. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"Én most itt elsősorban a jó írókra gondoltam persze."

és a pszichológusok közt is a "jó" pszichológusokra, vagy náluk csak úgy általánosságban?



Ismerek nagyon gáz pszichológusokat, viszont olyanokat, is, akik baromira jók. Íróknál ugyanez a helyzet.

2013. márc. 8. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Ez csak az írói lét romantizálása. Nem kell érteni a lélekhez, ahhoz hogy valaki jó író legyen.
2013. márc. 8. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
ja vannak pl. aspergeres kiváló írók is!
2013. márc. 8. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!