Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Meg tudná nekem írni vki,...

Meg tudná nekem írni vki, hogy hogyan vannak sorba az Orson Scott Card által írt Ender könyvek? Most láttam a moziba a filmet és szívesen elolvasnám a könyveket is csak nem tudom, hogy hogyan jönnek egymás után.

Figyelt kérdés

2013. nov. 10. 23:09
 1/5 anonim ***** válasza:

First Meetings in Ender's Universe (Ender's Saga, #0.5) - (novellák)

Ender's Game (Ender's Saga, #1) - Végjáték

A War of Gifts (Ender's Saga, #1.5) -

Speaker for the Dead (Ender's Saga, #2) - A holtak szószólója

Xenocide (Ender's Saga, #3) - Fajirtás

Children of the Mind (Ender's Saga, #4) - Az elme gyermekei

2013. nov. 11. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
És az Ender árnyéka a Végjátékkal párhuzamosan futó történet, az egyik szereplő (Bean) szemszögéből
2013. nov. 11. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Szia!


Nem olyan rég összeszedtem egy barátnőmnek, hogy mi merre hány méter, bemásolom ide neked is.


A sorozat kezdőpontja az Ender's Game. Először mindenképp ezt olvasd el, utána érthetők lesznek a további kommentek.


Innentől sok irányba ágazik a történet:


***Speaker-sorozat***


Kötetek: Speaker for the Dead, Xenocide, Children of the Mind


Ezeket írta OSC a legkorábban, 3000 évvel játszódnak később, alapvetően Endert követik nyomon. Nagyon másmilyen, mint az Ender's Game volt (sok szereplőt mozgat, más idegen fajokkal való kapcsolatot tárgyalja). Tele van jó ötlettel, de nekem személy szerint nem annyira tetszik. A Xenocide és Children of the Mind lényegében egy regény, csak ketté van vágva.


***"Shadow-könyvek"***


Ender's Shadow: nagyrészt párhuzamosan játszódik az Ender's Game-mel, tulajdonképp ugyanaz, csak Bean szemszögéből. (Ő hogy került oda, mi minden történik a háttérben, hogy viszonyul ő és mások Enderhez.) Nekem az egyik kedvencem a folytatások közül.


Shadow sorozat (Shadow of the Hegemon, Shadow Puppets, Shadow of the Giant): az Ender's Shadow folytatásai, arról szólnak, hogy mi történik a Földön a háború után, mihez kezd mindenki a Hadiskolából (Bean, Petra, ...), aki nem Ender, hogy jut Peter hatalomra, stb.


Shadows in Flight: a Shadow sorozat folytatása, arról szól, hogy mi történik Beannel és gyermekeivel a Shadow of the Giant lezárása után. Valamiért készült belőle egy rövidített változat is, amiben viszont vannak illusztrációk és pár oldal új anyag. Az eredeti, teljes változat az "unabridged", a rövidített az "enchanced". A rövidítés nem volt túl sikeres, azt vágták ki a könyvből, amitől jó... mindenképp a teljeset olvasd el, utána pedig a rövidítettből a kiegészítő anyagokat. (Én először találkoztam a rövidítettel, és nem igazán értettem, mi ebben a jó. Aztán elolvastam az "igazit".)


***Egyéb kiegészítések***


Ender in Exile: egy (szerintem) eléggé vérszegény kisregény, valahol a Shadow-sorozat és a Speaker-sorozat között játszódik, arról szól, amikor Ender megérkezik az első kolóniára. Ha elolvasod, akkor a Shadow-sorozat után tedd, mert lezár egy ottani szálat. (Shadows in Flighthoz képest lényegtelen, hogy mikor olvasod.)


War of Gifts: újabb Ender's Game alatt játszódó, rövid kis történet. Sehová sem kapcsolódik, bármikor olvasható.


Van még egy kupac novella, ezek egy része megjelent "First Meetings in the Enderverse" című kötetben. Szerintem érdemes a vége táján olvasni őket. (Ender szüleiről, Jane-ről, Graffról szólnak emlékeim szerint.) A további novellákat még nem sikerült megszereznem.


Shadows Alive: Még nem jelent meg, de elvileg ez lesz a sorozat lezárása, ami összekapcsolja a Shadows in Flightot és a Children of the Mindot, azaz minden (de leginkább a két fősorozat) után kell olvasni majd.


Előzmények: elvileg folyamatban van egy előzménytrilógia, ami az első háború alatt játszódik (Earth Unaware, Earth Afire, Earth Awakens). Még csak az első jelent meg, én nem olvastam.


***Összefoglalás***

Először mindenképp az Ender's Game-t olvasd el. Utána szerintem érdemes elolvasni az Ender's Shadow-t és/vagy a Speakert. (Mindkettő értelmes magában a további folytatások nélkül is.) Amelyik jobban tetszett, arra folytasd. :-)


Ja, és még valami: szerintem az Ender's Game a science-fiction irodalom egyik gyöngyszeme. A sorozat maradéka (bármily szórakoztató és ötletes sokszor) közel sem üti meg az első rész színvonalát, de ettől még nagyon szerethető az is.


***Magyarul megjelent kötetek***

Ender's Game - Végjáték

Ender's Shadow - Ender árnyéka

Shadow of the Hegemon - A Hegemón árnyékában

Speaker for the Dead - A holtak szószólója (Két kötetben jelent meg, Végjáték 2 ill. 3 alcímmel.)

Xenocide - Fajirtás


A Speaker ill. a Xenocide lényegében beszerezhetetlen magyarul (6000 forint körüli áron mozognak, ha épp elérhetők). A Végjáték kiadásai közül a Dáin kiadó fordítását ajánlom, bár az Unio Mystyca sem rossz. A két Shadow-könyvet az Alexandra adta ki, náluk kapható.

2013. nov. 22. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A First Meetings utolsó sztorija az már a Végjáték után játszódik.
2014. márc. 2. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A Wikipedia így adja a kronológiát, idézőjelben a novellák:


Earth Unaware

Earth Afire

Earth Awakens

"Mazer in Prison" (az IGMS-re kell előfizetni évi 15 dollárért, [link] itt)

"The Polish Boy" (First meetings)

"Teacher's Pest" (First meetings)

"Pretty Boy" (ez is IGMS)

"Cheater" (ez is)

Ender's Shadow

A War of Gifts

Ender's Game

Ender in Exile

Shadow of the Hegemon

Shadow Puppets

Shadow of the Giant

Shadows in Flight

"Investment Counselor" (First meetings)

Speaker for the Dead

Xenocide

Children of the Mind

Shadows Alive (egyhamar nem lesz: I’ll certainly finish the trilogies begun with Pathfinder and The Lost Gate first, along with the two remaining Ender volumes, Shadows Alive (bringing together the storylines of Speaker and the Shadow books) and Fleet School, the direct kids-in-space YA sequel to Ender’s Game.)

2014. márc. 2. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!