Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hallottam egyszer egy ismerősö...

Hallottam egyszer egy ismerősömtől hogy összesen csak huszon valamennyi alaptörténet létezik? Linkelne egy oldalt amin rajta vannak ezek?

Figyelt kérdés
Minden történet visszavezethető egy alapszorira, mint pl. Rómeó és Júlia = West Side Story, stb...

2013. dec. 16. 16:51
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
huszon valamennyi?? viccelsz? kábé 5 alaptörténet van
2013. dec. 16. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

szerelem, harag, féltékenység, irígység, kapzsiság.


Ezekre lehet mindent visszavezetni.

2013. dec. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
0%

Én vagyok a legfontosabb, a másik is fontos vagy fontosabb vagy csak ő fontos.:)


Tehát valaki fontos vagy sem.

2013. dec. 16. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:

minden lényegében ugyanarról szól, csak más körettel

bár attól függ miről beszélünk...

filmekben ezekről van szó, ezért is utálom az olyanokat, ahol valami tök egyszerűen megoldható dolgokon nyavajognak egyfolytában, a sok idióta barom

persze lehet olyan történet is, ami összetettebb, például a történelem, feltalálók, életútjaik, stb

2013. dec. 16. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 Grielean ***** válasza:

"huszon valamennyi?? viccelsz? kábé 5 alaptörténet van"

Azért ehhez nagyon logikátlan módon kell már beskatulyázni a történeteket. Meg egyébként is, milyen szempontból van csak néhány?

Ha mondjuk vesszük azt, hogy sok történetbe belesulykolható, hogy ez a jó és a rossz harcáról szól, akkor van, hogy a jó győz, van, hogy a rossz, vagy egyik sem.

Nézzünk néhány példát az első esetre. Van egy krimink, meg mondjuk a Harry Potter. Mindkettőben a jó (magánnyomozó/Harry Potter) győz a rossz (gyilkos/Voldemort) fölött. Akkor most egy tetszőleges Columbo epizód és a Harry Potter alaptörténete ugyanaz? Ennyire túlegyszerűsítve a dolgot kb annyira értelmes, mintha az alapján titulálnál hasonlónak két random könyvet, hogy mindkettőben betűk vannak.


Na de visszatérve, a jó és a rossz viszonya ad nekünk néhány lehetséges alapsztorit. De mi van, ha nem ez alapján dolgozunk, ha nem is ez jellemzi a művet?

Lehet olyan a történet, ahol nem lesz pozitív és negatív szereplő, csak ellentétes személyiségek, akik mindketten hősei a történetnek a maguk módján, de egyik sem jó, se nem rossz. Mint pl a nemrég megjelent Hajsza a győzelemért. De ez a felállás is többféle cselekményre ad lehetőséget.

Sőt, az se biztos, hogy két ellentétes karakter a főszereplő a sztoriban. Lehetnek hasonló jelleműek is. Lehet, hogy megváltoznak majd a sztori alatt, vagy csak egyikük kerül szembe a másikkal, vagy épp nem történik jellemfejlődés.

Aztán semmi sem zárja ki, hogy ne vihetné több karakter a cselekményt, ezáltal kettőnél többpólusú cselekményeket létrehozva, újabb események és végkifejletek lehetőségét vonva maga után.

Na és mi van, ha nem is a karaktereken van a hangsúly, hanem valamilyen értéken, amit képviselnek? Vagy a hangsúly maga a cselekmény? Stb, stb...


Ez a huszonvalamennyi is gyanús nekem, kíváncsi lennék egy listára, ahol ezeket összefoglalják.

Az 5-ös viszont egyszerűen értelmetlen...

2013. dec. 16. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Mindegyikőtök olyan segítőkész mint egy tengeralattjáró a sivatagban. Az utolsó legalább megpróbált erőfeszítéseket tenni.

Leszarom hogy mit gondoltok. A véleményeteket feldughatjátok magatoknak, ha így jobban tetszik.

Kommunikációs szakos egyetemisták tanultak ilyet, valami irodalmi kurzuson. Nem érdekel hogy igaz-e szerintetek, csak annyi hogy hallottatok-e róla.

Igen=leírod hogy hol, nem=nem írsz semmit.

A további válaszolótól ezt várnám el.

Az előzők meg többet ne írjanak.

(Tudom hogy így is visszasértődtök valamit mindig szokott ilyen lenni, de legalább megpróbálom kikerülni)

2013. dec. 16. 19:17
 7/21 anonim ***** válasza:
36%
Megint szakad a plafon, nyilik a fold, edes istenem. "Kommunikációs szakos egyetemisták tanultak ilyet, valami irodalmi kurzuson" - na, a kommediasok aztan nagyon konyitanak az irodalomelmelethez. Nem, nem annyi van, roviden es tomoren ennyi; igy oldalt se lehet linkelni.
2013. dec. 16. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Szerinted mennyi van? Mondasz egy számot és a te ismeretedhez egy linket akkor oké.

Amúgy meg én matek szakon és kapok ki totál más jellegű órákat, mit a matek. Ennyi erővel lehet hogy ő is azért kapott ki ilyet.

2013. dec. 16. 21:48
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

Tobias, Ronald B. 20 Master Plots. Cincinnati: Writer’s Digest Books, 1993. (ISBN 0-89879-595-8)


Quest

Adventure

Pursuit

Rescue

Escape

Revenge

The Riddle

Rivalry

Underdog

Temptation

Metamorphosis

Transformation

Maturation

Love

Forbidden Love

Sacrifice

Discovery

Wretched Excess

Ascension

Descension.

2013. dec. 16. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :D
2013. dec. 16. 23:14
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!