Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Versben és zenében miért...

Versben és zenében miért szereti valaki a deprimáltabbakat, sötét dalokat, depressziós dolgokat? Ebből arra kell következtetni, hogy ő is épp olyan periódusban van vagy csak át tudja érezni az adott irodalmi művészi produktum hangulatát?

Figyelt kérdés
2014. ápr. 23. 11:25
1 2
 2/17 A kérdező kommentje:
Még nem hallgattam egyiket sem, de valószínűleg ezek újabb zenék, mivel számomra teljesen ismeretlenek. A címük alapján akár azok is lehetnek. Majd tüzetesebben átnézem és írok véleményt.
2014. ápr. 23. 12:47
 4/17 anonim ***** válasza:
2014. ápr. 23. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Meghallgattam a dalokat és próbáltam ízlelgetni, morzsolgatni a szavakat. A dalok hangulatából és az egész stílusból valóban tükröződik az, amire gondoltam az úgynevezett darkság. Egy fájdalom világgá üvöltése. A textusok egyértelműen mélyről jövő lelki folyamatok pontos leírása, amelyek evokálják régebbi rockelőadók, együttesek stilisztikai és szövegi világát. Ha egy recepcióesztéta szemüvegén keresztül nézném, akkor talán kijelenthetjük (bár nem tudom mekkora a rajongótábora), hogy még nem jutott el idáig, azaz talán kicsiny hazánkan még nincs kultúrája ennek. (mondja ezt, aki nem ért hozzá)

Ami a zenét illeti abban sem igazán dobozolható be egyetlen kategóriába sem. Talán gótikus rock lenne?

Mikor alakultak ezen együttesek?


Amelyekre én gondoltam:


https://www.youtube.com/watch?v=e9TmQQQGddQ

https://www.youtube.com/watch?v=e9TmQQQGddQ

https://www.youtube.com/watch?v=e9TmQQQGddQ

https://www.youtube.com/watch?v=PSVUDQyTDto

2014. ápr. 24. 00:48
 6/17 anonim ***** válasza:

Nem gondoltam, hogy valaki tényleg végig fogja hallgatni a zenéket:)

Örülök annak is, hogy nem hiába linkelgettem...

Igazából nem is tudnék most így hirtelen magyar nyelven hasonló számokat küldeni.

Persze metál és rock zene van, csak valahogy nagyon más stílusok ezek.

Egyébként a zenéim java részét a youtube segítségével és blogok túrkálásával találtam meg (nem kevés idő


alatt). Ez csak egy apró töredéke annak, amit hallgatok. Vannak együttesek, akiktől 1-2 számot és vannak,


akiktől szinte minden albumot szeretek.

Abban viszont biztos vagyok, hogy ha megmutatnám másoknak ezeket a zenéket, akkor a többség megijedne tőlem vagy elmebetegnek nézne. Pedig barátságosnak és értelmesnek tartom magamat:)

(nem vagyok híve sem a primitívségnek, sem a mások bántásának). Öltözködésben egyik stílust sem követem,


így külsőleg nem mondható meg rólam a zenei ízlésem. Van egyéniségem és az én vagyok.

Magyországon ha valaki a keményebb zenét hallgatja sem biztos, hogy tetszik neki, amit én szoktam. Mert


nekik meg vagy túl lassú vagy túl szomorú/szép/depresszív. Többen inkább a Death/Power/Heavy és egyéb metálokat preferálják.


Nagyon nehéz eldönteni a stílusát egy együttesnek. Jellemzően keverednek a stílusok és albumon belül is


akár teljesen más jellegű számokkal lehet találkozni. Az idő múlásával pedig a bandák is innovatív


folyamatok részéseivé válnak, ha lehet ezt így mondani.


Nagyon szépen fogalmazol (nem baj, ha tegezlek?).

A goth stílusról a legnehezebb eldönteni, hogy az vagy sem.

Például ha belinkelem ezt a négy számot:

https://www.youtube.com/watch?v=JbaIy_JC-K8

https://www.youtube.com/watch?v=HqXUDsFR-0s

https://www.youtube.com/watch?v=j0x8gmIFJ-I

https://www.youtube.com/watch?v=fx9Nfy85RC8


Tuti lesz, aki be fog szólni, hogy egyik miért nem goth, hanem miért más.

Vannak akik szerint a Nightwish is goth, szerintem csak 1-2 számra lehet mondani. Pl. a Nemo és a Ghost


Love Score.

https://www.youtube.com/watch?v=uN3yqMr3ffY


Elég késő van és sokat írtam (nem akarlak nagyon leterhelni), így rátérek a bemásolt számok együttesének stílusaira egy kicsit. (Igazából a Gothnál: a rock és a metál között sincs nagy különbség. A Gothic zene inkább szép vagy melankólikus/sötét, mint vad)


1. [Imber Luminis - I Am Not (2012)] --> Depressiv Suicidal Rock, Melancholic Metal ** 2006-ban alakult.

2. [The Sins Of Thy Beloved - Until The Dark (1998)] --> Gothic/Doom Metal ** 1996-ban alakult.

3. [Tristania - December Elegy (1998)] --> Goth Metal keverék ** 1996-ban alakult.

4. Ennek még utána kell néznem, nem régen találtam.

5. [Draconian - Death Come Near Me (2005)] --> Gothic/Doom Metal. ** 1994-ben alakult.

6. [Draconian - The Dying (2006)] --> Gothic/Doom Metal ** 1994-ben alakult.

7. [Trees of Eternity - My Requiem (2013) --> Atmospheric Doom Metal / Gothic ** 2009-ben alakult.

8. [Trees of Eternity - A Million Tears (2013)] --> Lásd előző.

9. [Paradise Lost - Forever Failure (1995)] Gothic/Doom szerűség ** 1988-ban alakult.

10. [Tristania - Requiem (2013)] --> Goth Metal keverék ** 1996-ban alakult.

11. [Sirenia - Seven Widows Weep (2013)] --> Gothic/Symphonic Metal ** 2001-ben alakult.

12. [Sirenia - Seven Keys And Nine Doors (2007)] --> Lásd előző.

13. [To/Die/For - Silence Tells More (2003)] --> Gothic Metal ** 1993-ban alakult.

14. [AtomA - Skylight (2012) --> Atmospheric Doom-ból (Slumber-ből) alakult Ambient/Metal/Rock ** 2011-ben alakult.

15. [Mortal Love - I Want To Die (2002)] --> Gothic Metal/rock szerűség ** 2000-ben alakult.

16. [Sólstafir - Fjara (2011)] --> ennek is jobban utána kell nézni, de ez nem Goth. ** 1995-ben alakult.

17. [Frowning - Murdered By Grief (Új)] --> Funeral Doom Metal ** 2011-ben alakult.

18. [Cuckoo's Nest - Escape (2013)] --> Depressive Post-Black Metal ** 2011-ben alakult.


A Forgotten Tomb: Depresive Suicidal Black Metal, az Angellore Atmospheric Doom Metal.

Most befejezem, ha nem haragszol meg, mert reggel lesz:)

De ha bármi kérdésed/kéresd van, szólj nyugodtan:P


Jó éjszakát/reggelt:)


u.i.

Szerintem nagyon régi zenét nem fogok tudni mutatni (85 előttit). De 9x -ből akad néhány.


Amúgy amiket linkeltél zenék, nekem elég "lágyak":)

Na ez például tuti nem metál és nem goth.

A világban itt Magyarországon, én azt tapasztaltam, hogy a többség vagy a rádió zenét hallgatja vagy a régi híres együtteseket. De hát lehet,hogy tévedek, főleg ilyenkor :D

2014. ápr. 24. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a kommenteket. Azt sosem értettem, ha egy zenét szeretünk azt miért kapcsoljuk össze azzal milyen ember valaki, mi rejtőzik lelke legmélyén? Talán a rejtett fiókok is megnyílnak ezáltal? Nekem mindig azt jelentette a rock ami sokaknak. Egyfajta fájdalom, lázadás, és a bennünk lévő feszültség világgá kiáltása. Azt a nézetet is tagadnám, miszerint mindenki drogos, alkoholista, aki hallgatja ezeket a dalokat. Én egy abszolút szolid ember vagyok meg nem élt dolgokkal, félelmekkel, haraggal, némi dühvel, ami ily módon, a zenében ütközik ki. Nagyon fontosnak tartom a szöveggel való interakciót. Mindig is a szöveg oldaláról közelítettem meg a zenét és szerettem az intellektuálisabb szövegeket. Ezért fontos számomra Hobo művészete vagy a Rolling Stones és a Doors. És az érzékelés ajtói megnyílnak.

Az természetes, hogy itt mindenki tegeződik, másként szerintem nem működne.

Ma este megnéztem az Extázis 7-10-ig című filmet és hihetetlen hatást váltott ki még mindig.

Sosem értettem miért ítélkeznek morálisan ezekről a zenékről.

2014. ápr. 26. 00:35
 8/17 anonim ***** válasza:

"Köszönöm szépen a kommenteket."

Nincs mit, szívesen:)


"Azt sosem értettem, ha egy zenét szeretünk azt miért kapcsoljuk össze azzal milyen ember valaki, mi rejtőzik lelke legmélyén?"

Hát ez valóban jó kérdés kedves kérdező...Én két féle nézetet ismerek. Az egyik szerint mindenki olyan zenéket szeret hallgatni, ami kifejezi az érzéseit, vagy amivel azonosulni képes. A másik nézet szerint pedig a zene befolyásol valamilyen szinten és hatással van rád.

Egy zene átfogó elemzését is két síkon lehet végrehajtani. Lehet vizsgálni a szövegét (annak tartalmát és mondanivalóját), illetve lehet magát a hangokat (a zenét).


A főkérdésedre válaszolva:

Szerintem jó, ha az ember tudja magát kontrollálni és van személyisége (tehát van ízlése, egyénisége és fontos azt is megjegyezni, hogy nem egy zene irányítja az életét). De az is jó, ha van képessége az empátiára és az önkritikára illetve valamilyen szinten az alkalmazkodásra.

Tehát szerintem az nagy dolog, ha valaki bele tudja magát élni valamibe, ami nem irányítja őt.

Például művészetben miért ne lehetne szomorú, sötét dolgokat kifejezni valósághűen, anélkül hogy teljesen komolyan gondolnának (tehát, hogy romokban volna az életünk)? De ha komolyan is gondoljuk, mert ott az érzés, az sem feltétlen jelenti, hogy a valóságban megtesszük vagy benne vagyunk a sötétségben. Csak fel akarjuk hívni a figyelmet, adni másoknak egy hangulatot, vagy elgondolkodni másokat egy problémán. Megoldást is lehet nyújtani stb...

És most nem arra akarok célózni, hogy mű legyen a zene. Csak attól, mert valamit alakotunk vagy érzünk, még nem leszünk rosszak vagy hiteltelenek.


" Nekem mindig azt jelentette a rock ami sokaknak. Egyfajta fájdalom, lázadás, és a bennünk lévő feszültség világgá kiáltása. Azt a nézetet is tagadnám, miszerint mindenki drogos, alkoholista, aki hallgatja ezeket a dalokat"

Én sem vagyok drogos, sem alkoholista, sem dohányos, sem függő. De egyiket sem ítélem el.

Az elsőt azért nem támogatom, mert leépít és befolyásolja a tudatot (bár elég csábító lenne másnak érezni magamat, amiben nem hiszek). Alkoholt elég ritkán iszom, de nagyobb mennyiség inkább kikészít, mint feldob. A cigit meg azért nem próbálom ki, mert eddig kibírtam. De egyáltalán nem ítélem el, aki cigizik. Sőt néha tetszik is az illta :D

Nem vagyok bűnöző, nem vagyok gyilkos, sőt kereszténynek vallom magam, ha muszáj. (nem mintha manapság ez túl sok jót jelentene).

És most érkeztünk el egy új témához. Sokan a vallási fanatizmus/fundalizmus és szűklátás miatt ítélik el a keményebb zenéket vagy tartanak fent előítéletek velük kapcsolatban.

De azért néha nem alaptalan vigyázni. Vannak tényleg olyan rock vagy metál zenék, amiknek destruktív a tartalma és ezeket többen komolyan gondolják.

A kemény hangokat sem bírja mindenki (van akikből félelmet is vált ki).


Teljesen megértelek, hogy tetszenek neked az említett együttesek. (bár sajnos ciki, de komolyabban nem ismerem őket). De egy zenének mindig az a lényege, hogy tudjon valami különlegeset adni. (ami nem feltétlen rózsaszín).


Nekem az a mottóm, hogy a művészetben mindent szabad és nem létezik bűn.


Egyébként úgy közelítem meg a zenét, hogy ha a zene teszik, megnézem a szövegét.


Ez például egy nagyon különleges egyedi zene nekem:

https://www.youtube.com/watch?v=D90fkYiuOJo

2014. ápr. 26. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Jaj, ezt akartam linkelni, de a másik szám is jó.

https://www.youtube.com/watch?v=U6ZDjDS72u0

2014. ápr. 26. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Egyébként miért vagy dühös és feszült?:(

És mennyire segít neked a zene?

Nem lehet a kemény zenére fogni ezt sem, hogy csak azok hallgatják, akiknek valami rejtett bajuk van.

"lágy, vidám" zenét is hallgathatnak jó és rossz emberek is. (én azt is szoktam, vidámat).


Tegnap volt egy horror film (régen szerettem őket), de inkább most elmentem aludni, mert nem bírtam azt a sok állatságot benne, amit műveltek. Elborzasztott.

De amíg szerettem sem voltam beteg és gonosz ember.


Szerintem a zene nagyon jó feszültség oldó:)

Én igazából elég szorongós típus vagyok, némi kis depresszióval és még kisebb szociális fóbiával. (csak én tudom, hogy mi irracionális, de még sem bízok senkiben vagy nem mindig úgy kezelem, ahogy jó lenne).

2014. ápr. 26. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!