Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Pontosan mitől ingott meg Ady...

Pontosan mitől ingott meg Ady Endre Istenbe vetett hite?

Figyelt kérdés

Gyerekként mélyen vallásos volt, mely tényezők hatására vesztette el a hitét?

A világháború borzalmai tudom hogy megviselték, ahogyan az is, amikor a csucsai kastélyból végignézte a román katonákat, ahogy ártatlan civileket kegyetlenül gyilkolnak le, de ez mind 1914 után történt, az istenes költészete pedig 1908-tól 12-ig tartott.



2014. okt. 29. 17:29
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Ez egy tudományos kérdés?
2014. okt. 29. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A bölcsészethez hozzátartozik, nem? :)
2014. okt. 29. 17:50
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

Nem.

A tudományhoz semmilyen tekintetben nem tartozik hozzá.

2014. okt. 29. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
És ez téged komolyan zavar? Ha nem tudsz értelmesen hozzászólni egy értelmes kérdésre, fölöslegesen szaporítod a hozzászólásaid számát. Persze valakinek annyira nincs élete, hogy ezekkel foglalkozik és okoz neki örömöt, ami nem is zavarna, ha nem velem kötözködne. Pakoltasd át a kérdést ahova jónak látod, csak ne próbálj okoskodni, kérlek.
2014. okt. 29. 20:20
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Megingott, de nagyon szépen vissza is tért. Fennmaradt, hogy élete végén csak a Bibliát olvasta. Persze adysan, harcolva, néha falhoz vágta, majd felkelt, felvette és a szívére borította...

Ady Endre:

Az Úr érkezése


Mikor elhagytak,

Mikor a lelkem roskadozva vittem,

Csöndesen és váratlanul

Átölelt az Isten.


Nem harsonával,

Hanem jött néma, igaz öleléssel,

Nem jött szép, tüzes nappalon

De háborus éjjel.


És megvakultak

Hiú szemeim. Meghalt ifjuságom,

De őt, a fényest, nagyszerűt,

Mindörökre látom.

2014. okt. 29. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Tequila Sunrise, azt tudom, hogy visszatér a hitéhez, de már nem fog annyira hinni, mint gyerekkorában. Az okokat keresvén arra jutottam, hogy a szifilisz és a Lédával való kapcsolatának megcsömörlése miatt (is) hagyta el Istent, majd a világháború kitörése meggyőzte arról, hogy ha lenne a mindenható, ilyen szörnyűségeket nem engedne, hogy megtörténjen (ember embert öl, az erőszak megrészegíti az embert). Csakhogy az istenes költészete, mint írottam, '12-ig tartott, engem pedig az ezen ciklusán belül költött verseinek a háttere érdekel.

De köszönöm a válaszodat!

2014. okt. 30. 09:42
 7/7 anonim ***** válasza:

"ilyen szörnyűségeket nem engedne, hogy megtörténjen"

-Adynak szerintem ennél sokkal mélyebb Istenképe volt, ez egy kommersz, felszínes ateista nézet, szakfelügyelői,a "nem engedné". Ez milyen szép:"Hallom, ahogy lelkemben lépked"

Ady Endre

ÁDÁM, HOL VAGY?


Oszlik lelkemnek barna gyásza:

Nagy, fehér fényben jön az Isten,

Hogy ellenségim leigázza.


Az arcát még titkolja, rejti,

De Nap-szemét nagy szánalommal

Most már sokszor rajtam felejti.


És hogyha néha-néha győzök,

Ő járt, az Isten járt előttem,

Kivonta kardját, megelőzött.


Hallom, ahogy lelkemben lépked

S az ő bús »Ádám, hol vagy?«-ára

Felelnek hangos szívverések.


Szivemben már őt megtaláltam,

Megtaláltam és megöleltem

S egyek leszünk mi a halálban.

2014. nov. 1. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!