Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Tényleg ennyire engedett a...

Tényleg ennyire engedett a kiábrándítóan egyhangú és megkülönböztethetetlen stílusú a fiatal kortárs költészetben?

Figyelt kérdés

Egyetlen "szerzőt" sem szeretnék negatív reklámmal illetni, ezért általánosságban, a fiatal kortárs költők többségére teszem fel a kérdést. Nem a rímeket hiányolom, ahogy nem is az időmértékes vagy ütemhangsúlyos szerkezetet. Ami zavar, az a jellegtelen és egymásra kísértetiesen hasonlító stílus, mintha egy teremben lenne 100 ember, és mindenki ugyanúgy beszélne.


"sötét sorokat írok egyben

az ágyamon ülve, téged látlak

miközben kint autóriasztók

gyáva hangja kiált vakon a csípős

éji télbe, mikor kezed kezemmel

első alkalommal robbant

méla meleg tüzijátékká"


Ezt és pontosan ezt a jelleget már legalább egy tucat kortárs fiatal költőtől olvastam, ráadásul pont azoktól, akiket a recenzió és irodalmi élet igyekszik jónak és tehetségesnek adni el. Értem azt, hogy a művészet szubjektív. Lenne helye az ízléskülönbségnek. De az ilyen pózolás és szándékos semmitmondás szerintem irritálóan gyenge és erőltetett, ez sokkal több mint egyéni ízlés. Tényleg nem fogok senkit bántani és példát írni, de ha mondasz hatot a legtöbbször szerepeltetett és népszerű figurákból, négyre tökéletesen igaz lesz ez a tucatolt és trendkövető stílus.


Eltérő témák vannak. Jellemző szófordulatok, hasonlatok is. De a gondolatmenet, az írásmód ugyanaz, és ez tényleg kiábrándító. Ha meg véletlenül mégsem bólogatás hanem kritika érné őket, jön a szokásos terelés, akinek nem tetszik, az olvasson a régiektől, vagy nem születhet mindenki Adynak vagy Petőfinek, vagy aki rákérdez, ez mégis mi, az biztos nem érti a mély mondanivalót, számára túl magas, stb. Unalomig ismételt, ezeket a sablonos válaszokat ismerem. A kérdés tehát, miért nincs korrekt, értelmes tartalmi elvárás az ilyen versekkel és szerzőikkel kapcsolatban? Miért lehet mindent a szubjektivitásra és "egyéni" kifejezésmódra fogni?


Holott éppen ellenkezőleg, ez a kortárs líra nagyon távol áll az egyeditől és kimerül és megreked az elkapkodott, megrágatlan gondolatok egymásra dobálásán. A világ egyébként nem ettől lesz rosszabb, és nekem sem ez a legnagyobb gondom az életben, de volt rá feles 10 percem, gondoltam megkérdem.


2014. dec. 10. 18:22
 1/2 A kérdező kommentje:
Címben lett egy felesleges 'ú', ha máshol is hibás nyelvtanra egészítette ki, nem szándékos.
2014. dec. 10. 18:23
 2/2 anonim ***** válasza:

Vagy ez van, vagy megpróbálnak 19. századi nyelvezettel költeni. Szerintem is szomorú egyébként ez a kor, nem csak költészet, hanem alapból a szocializáció szempontjából is. A korosztályok laza tömböket képeznek, mintha egyszerre akarnának külön és együtt lenni. Hiába ér égig a liberalizmus sok helyen sok tekintetben, ők nem képesek egymást annyira elfogadni, hogy vállalják saját magukat. Nem tudják értékelni, csak azt, ami egyforma. Persze sűrűn használt jelszó ez az egyek/egyenlőek vagyunk-dolog, de sokan megfeledkeznek magukról a szó szoros értelmében. Hiába a tehetségkutatók, a különleges vagy-közhelyek, ugyanúgy elkallódik rengeteg ember, talán még több is, mint régen.


De ez nem is annyira mai dolog. Amióta a művészetben nem történt változás, azóta meg van rekedve a világ is. De nyilván érik már az új korszak, mint ahogy egy háború is. Azok mindig tartogatnak valami frisset.

2014. dec. 10. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!