Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Egy teljesen kezdő, minden...

Egy teljesen kezdő, minden tapasztalat és felszerelés nélküli "fotósnak" mit ajánlanátok, hogy milyen irányban induljon el?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő:


Mivel a költségvetés minimális, lehetőleg online (és ha van ilyen) ingyenes tanfolyamra és/vagy könyvekre, olvasmányokra gondolok.

Felszerelésben is várnék néhány tanácsot.

Ezenkívül tippeket szeretnék kapni azzal kapcsolatban, hogy kellene belekezdeni.


Ha valami kimaradt volna,szívesen veszem a kiegészítéseket.


Remélem tud segíteni valaki.



2015. márc. 11. 22:06
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Mi az a minimális költségvetés? Pláne a gép esetében.

A lényeg: ha bármit meg akarsz tanulni a fényképezéssel kapcsolatban, akkor ne egy automata digitális gépet vegyél, mert azon semmit nem tudsz majd manuálisan állítani.

2015. márc. 11. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Én is full manuális gépet javaslok, mert azon az alapokat nagyon jól meg lehet tanulni. Egy gond van ezzel, hogy digitálisban azok jóval drágábbak, mint a kompakt automaták. Vagy lehet régi filmes kisgép, csak ott meg ugye elő kell hívatni a filmet, és maga a filmtekercs sem olcsó. (Gondolom lehet még kapni..?)

Itt is nézelődhetsz:

[link]


Ezen kívül gugliba írd be: 'amatőr fotózás', és keress olyan fórumot, közösséget, ahova csatlakozni tudsz.

2015. márc. 12. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
48%

Első körben sajátítsd el az alapokat. Ezekhez még fényképezőgép sem feltétlenül szükséges, az alapösszefüggések anélkül is megtanulhatók.


Pl:

[link]

[link]


Ezekből a lényeget nagyjából meg tudod tanulni. A többi az úgyis jönni fog közben. Ha valamire kíváncsi vagy, rákeresel/utánanézel. Rutinná meg úgyis csak évek alatt fog válni. Innentől két lehetőséged van:

- amatőr maradsz (nem keresel vele pénzt, hobbiként csinálod)

- profi leszel


Előbbiről nem sokat tudok, ott úgyis csak az számít, hogy élvezd amit csinálsz, az a lényeg, hogy szeresd csinálni, a többi nem érdekes. Még mutogatnod sem feltétlenül kell a képeidet, elég ha Te látod, elég ha Te élvezed.


Utóbbihoz szükséged lesz legalább egy OKJ-s vagy felsőfokú szakirányú végzettségre mert anélkül nem kapsz vállalkozói igazolványt/nem tudsz vállalkozást alapítani és nem leszel számlaképes. Megjegyzem nem árt ha már ezekre a képzésekre is úgy mész, hogy tisztában vagy az alapokkal, vagy akár többel is. Ha ez megvan akkor el kell döntened, hogy milyen ágban szeretnél dolgozni és ahhoz felépíteni a felszerelésed. Azt tudd, hogy ha az alkalmazott fotográfiát nézzük, akkor egy komplett felszerelés amit már munkára is tudsz használni - fényképészeti ágtól függően - alsó hangon 1-8M Ft között mozog. Akkor vágj bele a profik világába ha ezt tudomásul veszed és hajlandó vagy rááldozni ezt az összeget, ha hajlandó vagy tanulni, elfogadni a szabályokat stb...

2015. márc. 12. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
48%
#2: Amúgy egy tekercs film ami 36 kocka kétezer forint körül van, és kb. ennyiért is hívják elő (ha találsz valakit aki még nagyít filmről és nem otthon kell csinálnod). Az 4ezerFt/36kocka. Egy belépő tükrös gép 100.000 expo-ra van hitelesítve és objektívvel együtt kb. 150.000 Ft-ba kerül. Tehát egy expo digitális gép esetén kb. 1,5Ft. Ugyanez Filmnél 111Ft és a zárszerkezet a filmnél is "fárad". Sokkal drágább filmre fotózni.
2015. márc. 12. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

az ilyen kérdéseknél sokan írják, hogy ha ennyire nem tudod az irányt, akkor érdemes lehet előbb elolvasnod néhány könyvet a fotózásról, és mikor már tisztában vagy az alapismeretekkel, akkor könnyebben tudsz dönteni, hogy milyen gépet vegyél.

az sem mindegy, hogy mit is akarsz fotózni. általános dolgokra jók az általános megoldások, de ha vannak speciális dolgok, mint például a csillagfotózás, madárfotózás, sportfotó, azoknak lehetnek (sokszor nagyon komoly költségekkel járó) speciális igényei.


ahogy írták, az alapok elsajátításához elég lehet bármilyen egyszerűbb és olcsóbb gép is, amin van manuális mód, esetleg tudsz rá tenni szűrőket. a tükörreflexes, vagy tükörnélküli cserélhető objektves (MILC) gépek általában jobban variálhatók, így van rá esély, hogy tudod fejleszteni, nem kell majd mindent lecserélni, ha a rendszer egyik eleme (akár a gép, akár egy objektív) nem felel meg az igényeidnek.


viszont szerintem általában az első gépét mindenki kinövi előbb vagy utóbb, úgyhogy szinte mindegy mit választasz, az egy idő után kevésnek fog majd bizonyulni. viszont amíg nem tudod, hogy mire lesz később szükséged, addig nem is tudsz előre gondolkodni a választással - és ezt mások tanácsai sem tudják kiváltani, hiszen amennyire te nem tudod, hogy mire lesz majd szükséged, úgy más sem láthatja ezt előre helyetted. ilyenkor általában a saját ízlése és véleménye alapján ajánl mindenki valamit, ami neki bevált, de egyáltalán nem biztos, hogy neked is az a legjobb, vagy hogy más nem lehet ugyanolyan jó, vagy mégjobb - persze azt sem, hogy ettől számodra nem jó megoldás. de az emberek elfogultak és szeretnek másokat is elfogulttá tenni.

ne az eszközeiddel és magával a fotózással alakíts ki érzelmi viszonyt, hanem a témád legyen az érdeklődésed középpontjában. a gép és annak kezelése csak eszköz ahhoz, hogy a témát a lehető legjobban be tudd mutatni. ehhez fontos, sőt nélkülözhetetlenek az eszközök és azok kezelésének ismerete, de inkább ne az eszközért és a műveletért kezdj el rajongani, hanem azt az eszközt keresd meg, amivel a legjobban fel tudod dolgozni a témádat. ha könyvet akarsz írni sem az a fontos, hogy milyen toll milyen széles vonalakat húz, vagy melyik írógép mekkora betűket ír, hanem hogy az írás folyamatát melyik segíti a legjobban. a végén pedig nem az lesz a fontos, hogy mivel csináltad, hanem hogy mit tettél hozzá te, amit az eszköz nélküled, vagy akár más kezében sem tudott volna.

2015. márc. 12. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
48%
jól ráéreztél arra az idézőjelre. amíg teljesen kezdő vagy és se tapasztalatod, se géped nincs, addig nem vagy fotós. az autó nélküli embert sem nevezzük autósnak és bringás is csak biciklivel együtt lesz az ember...
2015. márc. 12. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

a film lehet, hogy drágább, de egyáltalán nem biztos, hogy az olcsóbb mindig jobb is. ez a tanulásban éppúgy igaz, mint szinte minden másban is. mondok is rá két témába vágó példát.


analóggal kevesebbet és folyamatosan növekvő költségekkel fényképezhetsz, míg digitálissal előre ruházol be viszonylag sokat, de aztán egy jó darabig szinte ingyen van, míg a géped bírja. az viszont egyáltalán nem biztos, hogy a tanulást az olcsóbb és több kép jobban szolgálja.

sokan gondolják úgy, hogy filmes géppel jobban és alaposabban meg lehet tanulni fényképezni, mert rákényszerít a tudatos gondolkodásra, alaposabb mérlegelésre, így jobban bevésődnek a tudnivalók. egy filmes gépnél előre át kell gondolnod, hogy mikor milyen beállításokkal fényképezel, annak mi lesz a következménye és ha hibázol, az csak utólag fog kiderülni, amikor már késő javítani. ha meg akarod tanulni a fotózást, akkor ez komoly motivációt jelenthet, mert az árát is megfizeted.

a digitálissal valóban olcsóbban fotózhatsz, mert nem fogy el a film, nincs kockázata, ha elrontasz valamit, rögtön megnézheted az LCD-n és korrigálhatsz, viszont emiatt nem is kényszerít rá, hogy alaposan megtanuld a gép használatát, nem büntet érte, ha rosszul csinálod, ami nem feltétlenül jó tanulási módszer.


ugyanígy igaz a könyvekre és a tananyagokra is, hogy a neten találsz egy csomó féle leírást, tanácsot, tananyagot, talán tanfolyamokat és könyveket is, akár még ingyen is. viszont az egyáltalán nem biztos, hogy ezek közül bármelyik, vagy akár az összes együtt van olyan hasznos, mint kiadni akár csak egy kis pénzt is egy jobb könyvért, vagy tanfolyamért. lehet, hogy drágább a mindenféle netes megoldásoknál, de többet is érhet. persze azt nehéz eldönteni, hogy nálad melyik módszer a leghatásosabb. a netes információ forrásokkal az a legnagyobb baj, hogy a neten bárki írhat bármit (még én is ,-)), ami vagy jó úgy, vagy nem, vagy hasznos számodra, vagy máshogy sokkal jobban megértenéd. a fórumokra és képértékelő oldalakra különösen igaz, hogy mindenki mondhat mindenfélét és nagyon nehéz megállapítani, hogy kinek a véleményére érdemes adni és kiére nem. persze ettől használd őket bátran, hiszen ingyen vannak, csak kezeld kellő mértéktartással és kritikával a véleményeket és nem árt néha egy kicsit máshol is nézelődni. például fotós könyveket (is) találsz antikváriumokban és könyvtárakban, ahol így nagyon olcsón hozzájuthatsz ilyen információkhoz is, amik vagy megerősítik a neten olvasottakat, vagy cáfolni fogják.

ne ijedj meg a nagyon régi fotós könyvektől sem, azokból is rengeteg dolgot tanulhatsz és a zöme a digitális fotózásban is teljesen jól használható, mert a fizikai és optikai alapjai semmit nem változtak a fotózásnak azóta. az érzékenységek jóval nagyobbak lettek, a film helyett digitális érzékelő van, de az elmélet és a fényképezőgép használatának lényege ugyanaz maradt.


szerintem ne (csak?) az "amatőr fotózás"-ra keress rá, hanem sokkal inkább a "fotózás alapjai", "fotó alapok", "bevezetés a fotográfiába", "fotográfiai alapismeretek", "fotótechnika alapok" és hasonló kulcsszavakra.

2015. márc. 12. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

a 4-es által írt nagyjából helyesnek tűnő számokból (4e egy tekercs film, 150 ezer egy digit gép) kiindulva kb 36 tekercs film, durván 1300 kép jön ki egy digitális gép árából, amivel durván 8-10x ennyi képet készíthetsz az élettartama alatt. sokan egy nap, vagy akár egy óra alatt készítenek ennyi képet. de hogy értelme is van ennek, pláne amíg csak tanulod a fotózást, az egyáltalán nem biztos, mint írtam.

sokan a mai napig emlegetik, hogy régen nemhogy egy tekercs filmet elhasználtak volna az emberek egy nap alatt, de egy több hetes nyaralás, vagy több kirándulás képei (az én szakmámban meg több fotóriport is) elfért egyetlen tekercs filmen. és nagyon sokan nem veszik észre, hogy attól, hogy ma százával-ezrével készülnek a képek a kirándulásokon és nyaralásokon, attól még nincs több értelme a képeknek és ugyanúgy csak egy párat van értelme meg is mutatni belőle másoknak, csak kevesebbet gondolkodnak úgy a fénykép elkészítésekor, mint utólag.

2015. márc. 12. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

#3


"Első körben sajátítsd el az alapokat. Ezekhez még fényképezőgép sem feltétlenül szükséges, az alapösszefüggések anélkül is megtanulhatók."


Erre gondoltam én is.

Muszáj tanulnom a fényről, árnyékról, megvilágításról, és a különböző fényviszonyokról, szakszavakról, beállításokról, stb.

Ezeket tartom a legnagyobb gyengémnek - egyenlőre - a kis kompakt géppel szerzett tapasztalataim által.


"Még mutogatnod sem feltétlenül kell a képeidet, elég ha Te látod, elég ha Te élvezed."


Ismét csak egyetérteni tudok.


"... szükséged lesz legalább egy OKJ-s vagy felsőfokú szakirányú végzettségre..."


Merrefelé keressek ilyen tanfolyamokat, mert próbáltam rákeresni a neten és "magán" tanfolyamokat találtam, de hivatalos papírt adó (OKJ) iskolát nem leltem.


"... ha az alkalmazott fotográfiát nézzük, akkor egy komplett felszerelés amit már munkára is tudsz használni - fényképészeti ágtól függően - alsó hangon 1-8M Ft között mozog."


Mi az alkalmazott fotográfia? (Kérlek ne nevess.)

1 millió Ft.-tól 8 millió Ft.-ig vagy 1,8 millió Ft.-ig?



vAfotóriporter


Tudnál konkrét könyveket ajánlani?


"Ne az eszközeiddel és magával a fotózással alakíts ki érzelmi viszonyt, hanem a témád legyen az érdeklődésed középpontjában ... nem az lesz a fontos, hogy mivel csináltad, hanem hogy mit tettél hozzá te, amit az eszköz nélküled, vagy akár más kezében sem tudott volna."


"... sokan egy nap, vagy akár egy óra alatt készítenek ennyi képet. de hogy értelme is van ennek..."


"... sokan nem veszik észre, hogy attól, hogy ma százával-ezrével készülnek a képek a kirándulásokon és nyaralásokon, attól még nincs több értelme a képeknek és ugyanúgy csak egy párat van értelme meg is mutatni belőle másoknak, csak kevesebbet gondolkodnak úgy a fénykép elkészítésekor..."


Minden szóval egyetértek.



Nem gondolkodom és nem is gondolkodtam filmes gépen.

Első körben szerintem még egy tükrös gép sem fér bele a büdzsébe.


Azt mondjátok, hogy a lényeg, hogy minél több legyen a gépen a manuális állítási lehetőség.

Ez pontosan mire vonatkozik? (Ismét csak ne nevesetek.)



Az a problémám, hogy rengeteg téma ötletem van (nem csak a fotózás, de más művészeti ág területén is), azonban tehetségem, képzettségem, gyakorlatom, felszerelésem nincs.


Az összes eddigi és - remélhetőleg - a még érkező válaszokat köszönöm.


Ha bármivel ki tudnátok még egészíteni csak nyugodtan. Mindenféle infóre vevő vagyok.

2015. márc. 14. 11:44
 10/14 anonim ***** válasza:

"Azt mondjátok, hogy a lényeg, hogy minél több legyen a gépen a manuális állítási lehetőség.

Ez pontosan mire vonatkozik?"


- Záridő,

- rekesznyílás,

- élesség (fókusz),

- érzékenység (a film régi "DIN" értéke).


[link]

(Itt az objektíven a mélységélesség megbecsüléséhez is van skála. Ezeket jó ismerni, hogy mi mit jelent.)

2015. márc. 14. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!