Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szerintetek miért van az,...

Szerintetek miért van az, hogy ide Magyarországra a világirodalmi művek közül az angolszász, német, francia, orosz, egy-két spanyol, latin-amerikai, olasz szerzőn kívül más nem jutott át?

Figyelt kérdés
Nem értem, miért nem adtak ki észt, új-zélandi, maláj, dán, svéd, ausztrál, afrikai, etc. szerzőktől műveket magyar vagy angol fordításban.
2015. júl. 18. 14:37
 1/2 anonim ***** válasza:

Weöresnek sok különleges fordítása van, az említettek közül is. Nekem van egy Észt költők verseskötetem is... ez:

[link]

2015. júl. 18. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
82%

Ha csúnyán fejezem ki magam, akkor van a sxggnyalásnak egy iránya, a világ kulturális domborzatának egy lejtése, a lének meg folyása.


Nem tudom csak irodalomra konkretizálni ezt a kérdést, a gépipari termékektől, a karalábén át, a popzenéig így megy.


Szerencsére az internet már megadja a lehetőséget, hogy más kultúrák világával is ismerkedhessünk! Olyanokéval is, akikét semennyire sem tolják az orrunk elé. De kevesen élnek ezzel a lehetőséggel.


Szerintem ez úgy működik, hogy vannak önkultúra terjesztésben "erősebb" országok, magánvállalatok, akik kikönyöklik maguknak a piacot. Olyan országokban könnyen megy ez, ahol a döntéshozók körében minden kenőpénz boldogan eltűnik. A legjobb magyar fejlesztéseket is aljas mód sutra vágják, ha a felsőbb pénzek mást diktálnak. És még maguk is elhiszik, hogy jót cselekednek. Mért menne ez másképp az irodalomnál? Azt a műfordítót valakinek ki kéne fizetni, a nyomtatást ki kéne fizetni...


A másik ok pedig, hogy a magyar társadalom komoly hányada tényleg betegesen rá van állva a felsorolt országok világára. Az alul felsoroltakéra meg nem igazán. Persze nem csoda, sose hallott róluk semmit, ha csak önerőből nem nézett utána. Nem tudom, mi fog tudni lendíteni ennek megváltozásán. Mert egyelőre - néhány csodabogarat leszámítva - igény sincs rá. Előbb ki kéne alakítani, hogy igény legyen rá. Társadalmunk két részből áll: akik fél lábbal az angolszász kultúrában élnek, meg akik mindenkit utálnak, a csillagot is az égen...

2015. júl. 18. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!