Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi a különbség a román,...

Lizzy93 kérdése:

Mi a különbség a román, gótikus, és a reneszánsz stílus között? (Iskolai házi) Valaki el tudná mondani, egyszerűen, mert a lényeget a tankönyvben nem találtam meg? 14/L

Figyelt kérdés

2015. szept. 2. 16:47
 1/4 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy más stílusúak, csak a jellemzőik kellenének. Román megvan :)!
2015. szept. 2. 16:52
 2/4 anonim válasza:
100%

A román kori épületeket, templomokat könnyen fel lehet ismerni pár jellegzetességük alapján. Ránézésre is feltünő, hogy ezek a templomok vastag falakkal , apró, lőrésszerű ablakokkal rendelkeznek, mivel nem utolsó sorban védő célt is szolgáltak. Kőből építkeztek, mely súlyát csupán a donga- ill. keresztboltozat tudta elbírni. A román templomok homlokzata szintén jellegzetes. A harangtornyokon sisak, kút alakú tető található. A kapuzat kialakítása bélletes, felette dombormű helyezkedik el az esetek többségében. A kapu , ill. domborművek felett rózsaablak=rozetta található, bár helyenként órára cserélődött az idők folyamám. A szegény díszítést vakárkádokkal, ill. ún. ikerablakok kialakításával tudták le. Példának említsünk pár templomot, jáki templom, tihanyi apátság altemploma, bélapátfalvi apátság.

Ezzel szemben a román stílust követő gótika mást mutatott. Itt már az Isten felé törekvés hajtotta az embereket az építészet területén is. Igy konkrétan megnyújtották a templomot. Magasabb lett, tronyokkal, oszlopokkal tüzdelve, valamint méretes, üvegfestészettel díszített ablakokkal töltötték ki a sivár falak jelentős részét. A falak elvékonyodtak, így azokat kénytelenek voltak támívvel, támpillérrel megtámasztani oldalról. A csúcsíves rendszer dívott akkoriban, kialakult a csúcsíves keresztboltozat és az ablakok, ajtók is ezt az ívet vették fel. Példának megfelelő a párizsi Notre Dame, budapesti Mátyás templom, kassai Szent Erzsébet székesegyház.

A reneszánsz a humanizmus korszakának a stílusjegye, így annak eszméi szerint alakult a művészete. Visszatértek a gyökerekhez, az antik művészetekhez egyfajta újjászületésképp, valamint az ember, az emberi tudás és ennek eszméi kerültek a középpontba, ez ékes példája az emberközpontú gondolkodásnak, mely tiszteletére készült a temérdek olyan festmény, szobor meg miegymás, mely az ember a faját magasztalja.

Korántsem minden, amire szükséged lehet, de ugródeszkának szerintem ennyi bőven elég, hiszen ennyiből ki tudsz indulni véleményem szerint. Remélem segíthettem.

+ [link] – román t. homlokzata

+ [link] – gótikus t. sémája

2015. szept. 2. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :D
2015. szept. 2. 21:04
 4/4 anonim ***** válasza:

A reneszánsz építészet stílusjegyei kimaradtak az előző válaszból.

[link] :

"Reneszánsz építészet jellemzői:

A reneszánsz építészeti stílus a 15. Századba, Toszkánában alakult ki. Európában csak a 16. században vált közismertté. Az építészeti jellemzői:

- Az épületeket igyekeztek összhangba helyezni a tájjal.

- Használtak antik építészeti elemeket: kupola, lépcsősor…

- A szimmetria előkelő szerepet kapott."

2015. szept. 3. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!