Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miért Petőfi volt a "legnagyob...

Miért Petőfi volt a "legnagyobb magyar"?

Figyelt kérdés

Érvelnem kellene erre az állításra 2-3 oldalas fogalmazásban.


A probléma ott kezdődik, hogy rettentően utálom az irodalmat, és nulla belőle a tudásom. De muszáj megcsinálni, mert az alapvető műveltségünk alkotóelemeinek egyike..


Ettől függetlenül nem mondom valamire hogy rossz, amíg nem próbálom ki, ezért bele szeretnék látni ennek az embernek az életébe, hogy meg tudjam írni róla ezt a néhány soros kis dicsőítő szöveget egy számomra idegen embertől, aki elvileg tett azért hogy ezt a kérdést most legyen hol feltennem, a hazámban.


Szükségem lenne egy weboldalra vagy cikkre, ami a témával foglalkozik.


Remélem nem beszéltem túl tiszteletlenül, és nem sértettem senkinek sem becsületét, és nem dúltam lelkivilágába véleményem teregetésével.


Válaszaikat köszönöm előre is. :)

17/f



#irodalom #Petőfi #Petőfi élete #Petőfi költészete
2015. okt. 31. 12:08
 1/8 anonim ***** válasza:
17%
Biztos mert megszökött és soha nem találták meg. Magyar jellemző a gyávaság.
2015. okt. 31. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
28%

Mert költő volt és írt sok mindent, amit nem lehet megkérdőjelezni, hiszen szerelemről írt és szépségről.

Egy biztos nem fog "kiderülni", hogy Petőfi tévedett és valójában nem is szerelem volt az, amiről írt, hanem skizofrénia vagy pénzéhség.


Halott is Petőfi. Ez is jó, ha valaki a legnagyobb magyar akar lenni, mert különben el kezdenék a többiek kopácsolni a szószékét, hogy biztosan nem omlik-e össze, ha kicsit belerúgnak.


Összecsődített egy csomó embert, ezek után felelőtlenség azt mondani, hogy hülye vagy tehetségtelen volt, vagy hogy tévedett, mert akkor egyúttal azokról is ezt mondjuk, akik az utcára mentek a szavai miatt.


Búskomor, szegény ember volt, így kicsi az esélye, hogy kikezdik a gyanúsan nagy boldogsága vagy a rosszul elköltött pénze miatt.

2015. okt. 31. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
76%

"Biztos mert megszökött és soha nem találták meg. Magyar jellemző a gyávaság."


És te mit tettél le az asztalra? Hány generációig lesz majdnem minden településen utca rólad elnevezve?

2015. okt. 31. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A legnagyobb magyar, az nem Széchényi?
2015. okt. 31. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Biztos mert megszökött és soha nem találták meg. Magyar jellemző a gyávaság."


Hát az egy négyzetméterre eső hül.ék száma biztosan magas hazánkban.


De a kérdéshez:


Inkább Széchenyire mondják, hogy a legnagyobb magyar, Petőfit inkább a legnagyobb magyar költőként említik.


Én sem vagyok irodalomtudós, de én azért szeretem Petőfit mert szinte mindenről írt, de úgy, hogy az egyszerű parasztember is megértse, mégsem volt közhelyes. Ezt emelném ki a dolgozatban. Lehetne idézni, pl. szerelmes versek, "még nyílnak a völgyben a kerti virágok", vagy a népies témájúak: "falu végén kurta kocsma", ugye, mikor mulatnak a legények, üzen az uraság, hogy csend legyen, elzavarják a küldöncöt, mikor viszont valaki szépen szól, "szegény édesanyám beteg", a legények szó nélkül hazamennek.


Gondolj bele, ez az ember 26 évet élt. Ez nagyon rövid idő, ma sokan még szinte gyerekek ennyi idősen, a szüleikkel élnek még. Mégis, ő írt egy rakat verset, vedd csak a kezedbe a Petőfi - összest, nem kevés iromány. Volt katona, vándorszínész, megnősült, családot alapított, volt forradalmár, újból katona, majd eltűnt/meghalt, hogy a fenébe fért mindez bele 26 évbe?


Egy szerb kocsmáros és egy tót asszony fia, magyar hőssé vált, ma nincs ember Magyarországon aki ne ismerné a nevét. Kb. ezekre utalnék egy dolgozatban, hozzá sok idézet.

2015. okt. 31. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Jocopapa válasza:
A legnagyobb magyar jelzővel Széchenyit szokták emlegetni. Petőfi nagy költő volt, de nem volt a legnagyobb magyar. Szerintem.
2015. nov. 1. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Kedves 3mas...nem teszek le semmit az asztalra de tévesen se emelnek magasba évtizedekig ;)
2015. nov. 1. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nyugi, a probléma nem nálad kezdődik.

A mai magyar ifjúság a magyar költészetet, irodalmat többségében utálja, mert számukra száraz, semmitmondó, vacak. Az oktatási rendszer hibájának az áldozata vagy. Addig jó, hogy meg kell tanulni, de Petőfit "legnagyobb Magyar"-nak titulálni... drága sanyika átlagos magassággal bírt, amúgy meg zörögtek a csontjai. Egy átlagember volt, aki írt, alkotott. Ugyan úgy, mint egy kardkovács, egy kőműves vagy akárki más normális ember.

Viszont őt belekeverték a politikába, aminek a rabja lett. Végül pár műve miatt lett "celeb" és ezért foglalkozik vele jobban a magyar irodalom.


Könyvet nem írt, csak verseket. Nagy része jelentéktelen, igaz, van közötte pár tényleg becsülendő. De az akkori írók ebből éltek. Verset írtak a helyi újságoknak, és kaptak cserébe pénzt, vagy ételt. Színészként sem vált be nagyon. Nagyon fiatalon halt meg és ha bizonyos szemszögből nézzük, akkor erősen szélsőséges politikai nézetei voltak. Persze más szemszögből ezt másként is hívhatjuk.

Kiskőrösön született, akkor kb. jó ha párszázan laktak ott, vasút volt ugyan (oda járt szenet lopni), de otthona egy tégla-vájogtégla épület volt... eléggé parasztias inkább már leromlott tanyasias épület. Gyerekkorában sokat nélkülözött, mint akkor szinte minden magyar a monarchia idejében (a gazdaság romokban hevert, szántóföld volt, de nem volt aki megművelje, ha meg volt, akkor annak nem volt rendes munkaeszköze hozzá)... ha a kommunista rendszer létezett volna, akkor Petőfi is inkább lett volna egy jegyrendszerben élő, de állással rendelkező szürke személy, mint egy nyomorgó életű ember.

Annyi "mázlija" volt, hogy ott volt a Duna, amiből tudtak a helybéliek halászni (bár nem sok sikerrel), volt ivóvíz is bőven. Tüzelő viszont drága volt, a tél meg hideg. Sokaknak nem volt csak egy-egy ruhájuk.

Ez pl. pár költeményéből felmerül. Illetve maga a család, a család működése, az, hogy ő el volt hanyagolva. Fiatalon fogta magát, beállt színésznek, nem ment neki, csak tengett lengett, lovakat, ökröket etette, ganézta, szinte mindent apró fizikai jellegű munkát elvállalt némi ételért, pénzért. Közben persze írt is. Igazából csak életben akart maradni, mint mindenki más. Utána szerencséje lett, felkerült pestre, egy újsághoz. Ahol bár nem volt túl magas a fizetése, de legalább tellett ételre belőle. Itt bekerült a nagyváros zsibogásába, hírekhez közel, hamar bele is cseppent a politikába. 1847-ben már szinte egyértelmű volt, hogy ebből népfelkelés lesz, de a tél hideg volt, egészen tavaszig húzódott a forradalom. Aztán jöttek a sikerek. Ő amolyan propaganda vezető lett, remek szónok volt, állítólag kellemesen zengő hangja nagyon sokakat győzött meg a "zsarnokság" ellen való harcba való csatlakozásba. Sok ifjú (mint ő) álltak be koszt és kvarték (kaja és szállás) reményében, sokakat a hazaszeretet vezényelt be, másokat a hit vitte oda.

Épp emiatt kezdődött jól.

Végül az Oroszok ellen a Magyarok jól kikaptak. Szendrey Júliával pecsétes oklevelet írattak alá, hogy bizonyítja, hogy Petőfi meghalt. Ő aláírta, majd rá egy évre másik férfihoz férjhez is ment (ő sem volt egy túl gazdag asszony, kellett neki a biztonság). Mivel a holttestét valójában nem találták meg, így sok teória terjedt el, hogy hová menekült. Sokak szerint Franciaországba, ahol betegségbe elhunyt, van, akik szerint Erdélybe, ahol felkelést is szított... de ahány mendemonda, annál zavarosabb.

Persze utána a kiegyezésig nem is nagyon volt "celebritás" utána eléggé sok versét ki is adták. Később pedig a történészek, irodalmárok csináltak belőle jó írót.


Igazából muszáj volt intelligensnek lennie, aki pedig az, könnyebben ír verset. Intelligenciája ebből kifolyólag magas volt, bár tudása nem volt mérhető egy tanult arisztokratával szemben, de egy átlagember számára "nagynak" számított. (illetve sok régi csatában a vezérekről születnek mendemondák, hogy 5-6 méter magas lovon ülve szikrázó szemekkel lovagolt neki az ellenségnek...stb.)


A többi válaszadónak:

Amit leírtam nem provokáció, régebben tanulmányoztam Petőfi életét. Akiket viszont véletlenül megbántottam volna, elnézést kérek tőle, vegye válaszom felhőnek.


Petőfivel sok weblap foglalkozik. Hungaricana oldalon rengeteg adat van, de akár pár wikipédiai szócikk is sokat segíthet (de azokkal vigyázz, ellenőrizd, hogy normális a forrás-e). Illetve irodalomkönyvekben is eléggé szépen le van taglalva róla egy csomó dolog.

Lényeg, hogy próbáld magad beleélni az ő életébe, abba, ami volt és hogy ami lett. Úgy könnyebb kicsit fogalmazni.


Remélem segítettem, mégis kérdésed lenne, írj bátran privátba.

2015. nov. 22. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!