Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A La Marseillaise dallamát...

A La Marseillaise dallamát végül is ki szerezte?

Figyelt kérdés

Nekem úgy tanították, hogy Rouget de Lisle katonatiszt írta melódiát és a szöveget, de kísértetiesen hasonlít a dallam Claude Balbastre - La Marche des Marseillois et l'air "Ça ira" névre hallgató indulójára.

Balbastre 1724-1799-ig élt, de Lisle pedig 1760-1836-ig. Szóval volt köztük átfedés.

Régóta foglalkozom zenével, zenetörténelemmel is hobbi szinten, de ez most megfogott, és nem találok róla semmi infót.

Köszönöm a válaszokat!

(

Itt meg lehet hallgatni a Balbastre-féle művet:

https://www.youtube.com/watch?v=xzbAeNElzsU

)



2016. máj. 6. 22:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Ilyenkor érdemes megnézni az angol wikipédiát ! Én azt találtam ott hogy a dalnak már több zenei előzménye volt ! Nem vagyok jó angolból de nagyábból megértettem és szerintem te is megfogod !


[link]


Több zenei "előzménye is van a dalnak többek között ezeket sorolja fel a wikipédia :


Several musical antecedents have been cited for the melody:


Mozart's Allegro maestoso of Piano Concerto No. 25[8]

the credo of the fourth mass of Holtzmann of Mursberg[9]

the Oratorio Esther by Jean Baptiste Lucien Grison[10]

More recently, a tune by Giovanni Battista Viotti was cited as an antecedent[11]

Rouget de Lisle himself never signed the Marseillaise score.


A konkrét mű szerzőjénél azonban mindenhol Rouget de Lisle -t említik ...

2016. máj. 6. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, ez eszembe sem jutott :)!
2016. máj. 7. 03:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!