Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miért nem szerencsés tájleírás...

Miért nem szerencsés tájleírással vagy környezetleírással kezdeni egy prózát?

Figyelt kérdés
Ezt, mint általános érvényű szabályt hallottam, ami alól csak jó okkal érdemes kivételt alkotni. Ezt én nem értem, miért nem jó környezetleírással kezdeni? Én emlékszem, hogy mindig amikor egy próza in medias res jelleggel belekezdett egy jelenetbe, a karaktereket és a jelenetet valóban megértettem hamar az írásból, de szörnyen kellemetlen érzés volt mindig, amikor csak bekezdésekkel vagy oldalakkal később említett valamit a környezetből az író, és ott kellett ráeszmélnem, hogy "egész eddig rosszul képzeltem a környezetet". Én mindig is a híve voltam, hogy egy rövid tájleírással, napszakban és nagyjából helyileg, környezetileg elhelyezem a jelenetet, és csak utána kezdek bele. De ez állítólag nem jó, miért?
2018. ápr. 29. 19:42
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Talán a kettő nem ugyan az. A tájleírás hosszú és részletes, belehelyezni valakit egy környezetbe gyorsabb. A tájleírásnál jó tudni ki nézi és miért azt a tájat, gondolom ezért nem szerencsés enélkül elkezdeni, vagyis úgy nyitni a sztorit.
2018. ápr. 29. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nincsenek szabályok :)


Amúgy az lehet talán a magyarázata, hogy az érdeklődést fel kell kelteni azonnal, ahhoz pedig akció kell.


Szerintem nincs semmi baj vele, megteremtheti a hangulatot és előrevetíthet mindent egy jó, jelképes tájleírás.

2018. ápr. 30. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

 

Jókai idejében, amikor Az arany ember megszületett, teljesen elfogadott volt négyoldalas tájleírással indítani és minden egyes fűszál és arra mászó éticsiga teljes családfáját felvázolni. Ma száz emberből kilencven azonnal a sarokba vágná a könyvet, mert unalmas. Alapszabály, hogy az első bekezdésnek, legfeljebb az első fél oldalnak fel kell keltenie az olvasó figyelmét. Van, akinek erre megfelel az, hogy a domborzati elemeket boncolgatjuk és az ég színét elemezzük, mert ezt is lehet jól csinálni, de még többen vannak, akik mást akarnak. Lapozz fel mostanában megjelent sikeres könyveket, nem nagyon találsz az első oldalon hosszúra nyúlt tájleírást, legfeljebb annyit, amennyi okvetlenül kell ahhoz, hogy el tudd képzelni, merre jársz.

2018. ápr. 30. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
aaz már régen rossz ha az olvasónak írsz.
2018. ápr. 30. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!