Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ha csak a tehetséget nézzük,...

Ha csak a tehetséget nézzük, nem a történelmi szerepet, Petőfi nem túlértékelt?

Figyelt kérdés
2018. nov. 16. 19:21
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
97%
Nem. Petőfi nem a kedvencem, de zseni!
2018. nov. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
És miért, meg tudod mondani?
2018. nov. 16. 20:22
 3/18 anonim ***** válasza:
94%

Kifejthetnéd, kit tartasz nagyobbnak, jobb költőnek magyar viszonylatban!

.

Költészete nem a sznoboknak szól, aki tud magyarul, annak érthető a nagytudású értelmiséginek és a 'nép egyszerű fiának' is.

Már ez is a zsenialitása jele.

2018. nov. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
De. A népies jellegre szándékosan rájátszott, ami szerintem gáz. Viszont képes volt fejlődni, úgy 46 után már egész más verseket írt mint kezdetben, bár akkor is voltak egyedi témái, ami azért sokat számít. Ha az lenne a kérdés, hogy ha nem lett volna szabadságharc és maradt volna a szerelmi- tájleíró dolgainál akkor is bekerült volna a neves költők közé, szerintem igen. Már csak azért is mert nagyon akarta ő ezt, szóval hogy tudatosan is, és szerette is a költészetet ami szintén jó hatással volt a műveire. Tény, hogy nem mindegyikre. Ami nem olyan nagy baj, szóval nem attól lesz túlértékelt, mert vannak gyenge szerzeményei is, hanem hogy ezeket a nem túl jónak mondhatóakat felülértékelik néhányan, csak mert az övé.
2018. nov. 16. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Pl. a János vitéz szerintem jól van megírva, de pont a forradalmi versei nem olyan nagyon jók szerintem, csak ugye a történelem jelentőségük miatt olvassuk őket.


Az bennem is felmerült, hogy talán nem igazságos összehasonlítani egy rövid életművet egy hosszúval, ha 80 évet élt volna, talán később sokkal jobbakat ír.


Azzal nem értek egyet, hogy attól zseni, hogy mindenki érti, ezt hogy lehet így kijelenteni? A Teletabit is mindenki érti meg azt, amit most írok.


Magyar viszonylatban jobbnak tartom pl. Arany Jánost. Vagy Kosztolányit, a maiak közül Laczkfit is, de pl. Dsidát is.

2018. nov. 17. 12:47
 6/18 A kérdező kommentje:
*történelmi
2018. nov. 17. 12:47
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Mikor tanultunk róluk én is úgy voltam vele, hogy Arany sokkal jobb. A többivel már nehezebb összehasonlítani, nagyon más kor, és hát igen, lehet máshogyan gondolkozik 20 évesen meg 50 évesen ugyan az az ember. Viszont egy verset több szempont szerint lehet megfeleltetni és ehhez talán az is kell, hogy egyszerűen csak a megfelelő időben és a megfelelő helyen kimondja sokak véleményét vagy nagy közös érzelmeknek adjon hangot, kevésbé törekedve a formai megfelelésnek. És az sem mindegy ilyenkor, hogy kitől jönnek ezek a sorok. Úgy látszik Petőfi akkor és ott olyan ember volt akinek el is hitték ezeket, szóval hogy nem csak beleállt a történelembe verseket irogatni az eseményekről, hanem közvetlenül befolyással volt az akkori eseményekre. Ez azért mégsem olyan mintha utólag megírta volna, hogy emberek mekkora buli volt, majd az utókor ezt megköszönve neki jól túlértékelte. Szerintem nem ez történt. Talán kevésbé szépirodalmi jelentőségűek ezek a versei, de a költészet célja nem is csak annyi, hogy szép, vagy mesterien felépitett szókapcsolatokból álljon össze. Stílustól függetlenül szerintem azokat a művészeket ismerik el az emberek, akiknek hinni lehet, hogy amit leírtak az olyan általános érvényű mindenkori igazság. Amit nem torzít el a saját igazságuk, mert sikerült háttérbe helyezniük önmagukat.
2018. nov. 18. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
81%
Más kor, más stílus, ezt nem lehet összehasonlítani, Petőfi nagyságát a korára gyakorolt hatása adja elsősorban.
2018. nov. 18. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy van igazság abban, amit mondotok.
2018. nov. 19. 19:21
 10/18 Persival ***** válasza:
100%
Van olyan nézőpont, amiben a politikai költészet nem is líra, attól pedig, hogy valaki érthető az nem szempont a szépirodalomban. Petőfi korabeli populáris költő volt, rákényszerült, hogy érthető legyen és ezzel elront nagy műveket. A Szeptember végén csodálatosan kezdődik és olyan giccshalom a vége, hogy még. Ettől még Petőfi zseni, de kiforrotlan, éppen a János vitézben, Helység kalapácsában, Felhők ciklusban zseniális, amikor nincs rajta megfelelési nyomás. Nagyon szeretem például a regényét, A hóhér kötelént, sok Jókait kenterbe ver.
2018. nov. 22. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!