Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ki ír manapság még olyan...

Ki ír manapság még olyan durva körmondatokat, mint Krasznahorkai?

Figyelt kérdés

2019. jan. 4. 05:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Mutasd meg nekem az egyik legdurvább krasznahorkai körmondatot amit csak ismersz!
2019. jan. 4. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Különben is erről nekem inkább a Táncórák jutnak eszembe, de Hrabal egy kattant vén fószer volt, vicces, de azért csak messziről.
2019. jan. 4. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Biztos ismered, regénykezdő mondat:

„Minthogy a fagyba dermedt dél-alföldi településeket a Tiszától majdnem a Kárpátok lábáig összekötő személyvonat a sínek mentén tanácstalanul őgyelgő vasutas zavaros magyarázatai s a peronra idegesen ki-kiszaladó állomásfőnök egyre határozottabb ígéretei ellenére sem érkezett meg („Hát, kérem, ez megint fölszívódott…” – legyintett kajánul savanyú képpel a vasutas), a mindössze két, csupán efféle, úgynevezett „különleges esetben” pályára ereszthető rozzant, fapados vagonból és egy kiöregedett, beteg 424-esből összeállított mentesítő szerelvény a rá amúgy sem vonatkozó s máskülönben is hozzávetőleges menetrendhez képest jó másfél órás késéssel indult csak el, hogy a nyugat felől hiába várt személy elmaradását meglehetős közönnyel és tétova beletörődéssel fogadó helybéliek ily módon mégiscsak célhoz érjenek a szárnyvonal még hátralévő, közel ötven kilométeres útján.”

2019. jan. 4. 14:17
 4/10 A kérdező kommentje:
ja ja ja, én is messziről szeretem az öreget :)
2019. jan. 4. 14:22
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Á én őt még soha nem olvastam, még meg sem halt hozzá igazán. Egyedül a Sátántangó ismerős címre, amúgy semmi.

Jó az neked, hogy többször kell nekifutni egy mondatnak hogy érthető legyen? Megnézném hogyan elemeznék nyelvtanórán az ilyen mondatokat. Nekem az állítmányt is csak harmadszorra sikerült megtalálni az első tagmondatban. És a vége felé az a "személy" az tök félreérthető, hogy az a vonat, vagy valaki érkezését is várták a vonattal. Ma már leginkább tőmondatokban írunk. Így is milyen nehéz egyértelműnek lenni. Többszörös tagmondatokba talán még Krúdy keveredhetett, vagy csak full nem értettem miről beszél néha... mondjuk így Karinthyval is voltam. Viszont ők már eléggé meghaltak. Manapság. Azt se tudom kik írnak manapság. Manapság nem másokról írnak? Ilyen ismertebb emberek életéről, akik ráadásul még élnek is. Furcsa dolgok vannak, én azt mondom az a biztos amit olyan írt aki már nem él. Az már nem gondolja meg magát.

2019. jan. 4. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Egész regényeket visz végig így, én ezt a mondatot kábé ötödszörre értettem meg. Azóta nem okoz gondot. Viszont szerintem van benne egy döccenés.
2019. jan. 4. 22:58
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Pedig nincs döccenés, de nem lenne hozzá idegzetem, hogy egész könyvet olvassak el ilyen mondatokkal.

A személyvonat nem jött, a mentesítő szerelvény késve indult el. Az utasok másfél órát vártak a fagyban, de már megszokták, hogy így megy ez.

Ami vicces, hogy azóta csak rosszabbodott a helyzet. :D

2019. jan. 4. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
89-es a szöveg (Az ellenállás melankóliája)
2019. jan. 5. 09:03
 9/10 A kérdező kommentje:
Itt a döccenő: _Minthogy_ (mivel, mert)… (a) személyvonat… (n)em érkezett meg, a mentesítő szerelvény a rá amúgy sem vonatkozó s máskülönben is hozzávetőleges menetrendhez képest jó másfél órás késéssel indult csak el. Tehát: azért ment innen tovább másfél órával később a mentesítő, mint ahogy az eredeti haladt volna ki (már ha jól fejtem meg), mert az eredeti meg se jött. Sejtem, mit akar mondani, azt, hogy "abszolút értékben" késik a vonatozás, na de ha jött volna az eredeti, a mentesítő nem is indult volna. Tehát nem tűnik jónak a minthogy, nekem ide inkább mellérendelő kapcsolat kéne: a mentesítő PEDIG bla bla bla, így az eredeti menetrendhez KÉPEST… de lehet, hogy tévedek.
2019. jan. 5. 09:09
 10/10 Crisopher ***** válasza:
100%
Pedig ezt elég egyszerűen is le lehetne írni: "A vonatok szokás szerint késtek." :D
2019. jan. 7. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!