Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Olajfestéshez tanácsok?

Olajfestéshez tanácsok?

Figyelt kérdés
Eltudnátok látni pár tanáccsal? Teljesen a nulláról indulok az olajfestés felé így nem nagyon vannak tapasztalataim ezen a téren. Eddig csak angol videókat néztem róla. Nem tudom, hogy vásznak között is vannak-e jobb vagy rosszabb minőségűek, milyen festéket, ecsetet érdemes venni meg, hogy egyáltalán milyen kellékek, plusz dolgok kellenek hozzá. Minthogy ha láttam, olvastam volna, hogy festés előtt le kell alapozni a vásznat, azt mivel kell, meg miért kell...stb. Eddig csak ceruzával meg vízfestékkel dolgoztam, most szeretnék kipróbálni valami nagyobbat. Előre is köszönöm a segítséget. :)

2019. ápr. 16. 14:36
 1/9 A kérdező kommentje:
És persze a festékkeverés is érdekelne. :)
2019. ápr. 16. 14:42
 2/9 anonim ***** válasza:
Mindenben van minőség beli különbség, csak ez legtöbbször ár beli különbséggel is jár és ha kezdő vagy még nem tudod hogy tetszeni fog e technika akkor nem biztos hogy érdemes rögtön a legdrágább, legjobb minőségűt venni mindenből. Főleg a vászonnál nem érdekes annyira a dolog amíg kezdő vagy meg főleg nem. Ecsetből lapos ecsetet szoktak, azzal lehet jól fedőfestékkel festeni, de lehet más ecsettel is, attól függ milyen hatást akarsz elérni. Azt viszont javaslom, hogy ne az akvarelles ecseteiddel fess olajjal, mert pár használat után már nem lesznek a régiek akvarellezés szempontjából. A legtöbb vászon amit megvehetsz már alapozva van, azért kell rá, mert ha nem lenne rosszul szívná be a festéket a vászon magába, vagyis inkább az olajat a festékből, nem feltétlenül lenne az a végeredmény amit keresel, de megint lehet festeni alapozatlan vászonra is, csak más lesz a végeredmény és ha nem valami experimentális dolgot és nem ismered az anyagokar, akarsz akkor nem érdemes:D Amúgy lehet farost lemezre is festeni olajjal, azt is lehet kapni előre alapozva is de otthon is le lehet alapozni, csak arra kell figyelni, hogy a széleket is alapozd le, különben idővel megszívhatja magát nedvességgel a fa és elhajolhat. Ami kell még az valamilyen festőszer, én terpentin-lenolaj keveréket használok, saját magamnak keverem össze tetszés szerinti arányban, de lehet mással is dolgozni, lehet előre kevert festőszert is kapni. Én egy kis befőttes üvegbe öntök belőle, nem sokat csak annyit hogy éppen ellepje az ecsetek sörtéit ha belerakom, aztán használat után rázárom a tetőt és utána az az adag újrahasználható párszor. A festéket is érdemes valamilyen fém dobozba kinyomni és onnan keverni, ha elég jól zár, akkor akár egy hétig jól használható még a festék belőle. Kell még egy rongy amiért nem kár, valamint az ecsetek kimosásához meg kézmosáshoz nekem az ultra derm vált be, a terpentin amit általában ajánlanak annyira nem. Az ecseteket jól mosd ki, főleg a tövénél, mert oda szeret megtapadni és bekötni a festék, ami lassan gyilkolja az ecsetet. Szintén az ecsetek védelme érdekében keveréshez érdemes venni festőkést. Olajat keverni sok féleképp lehet, vagy a palettán kevered össze teljes mértékben, vagy a palettán de csak valamennyire, vagy a vásznon dolgozod össze. Ami jó az olajban az az, hogy nagyon finom átmeneteket hozhatsz létre vele, pont azért mert egy színhez amit lefestettél egy óra múlva kb ugyanúgy hozzákeverhetsz egy másikat mint fél perc múlva. Ez viszont lehet nehézség is, amikor éppen nem akarod hogy annyira keveredjen két szín, akkor előfordul, hogy várni kell amíg megszárad az a réteg, ami eltarthat pár napig. Azzal is játszhatsz amúgy, hogy mennyire vastagon kened a festéket. Nem szokás annyira, de egész lazúrosan is lehet olajjal festeni, vagy ötvözni a többféle állagú festéket, mikor mire van igény. Módszer is több van a festék felvitelére, van aki felteszi a különböző foltokat és utána összemossa a határaikat, van aki sok réteget fest egymásra, stb. Igazából szerintem az elején csak kezdj neki és csináld ami jól esik:) Sok sikert!
2019. ápr. 17. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat :) így könnyebb lesz. Köszönöm. :)
2019. ápr. 17. 13:26
 4/9 immacculatatta ***** válasza:
100%

Az alapozott vásznat is érdemes lealapozni. No persze csak akkor ha mondjuk minél élethűbbet szeretnél festeni. A lágy hiperralisztikus kidolgozást lehetlenné teszi a mély textúra. Éppen ezért érdemes valami olcsó vászont venni és arra legalább 3 rétegben (3 száradás) Gessot felvinni. Egészen addig amíg nem válik bársonyossá a felület.

A lényeg a különböző technikák elsajátítása. Pld. van a Wet on wet ami azt jelenti nem vársz száradást hanem még a fehér vászont is lekened fehérrel vagy éppen olyan színnel ami a megfelelő hatást hozza. Ez egyben a leg könnyebb és a leg nehezebb is. De kezdéshez mindenképp ezt ajánlom. Plusz youtubon keress rá Bob Rossra és csináld amit Ő. Ez azért fontos mert oltári jó figura és általa megszereted a festést. Nem görcsölsz hanem lazán festesz. A lényege pedig, hogy nem Te festesz hanem hagyod, hogy az ecset fessen. Ugye Minden ecset más és elég meglepő nyomokat hagy. Főleg ha raksz rá anyagot bőven. Sokkal szebb dolgokat lehet csinálni főleg ami a természetfestést illeti ecset nyomokkal mint szöszmötöléssel. A siker élmény borzasztó fontos. Aztán ha megtanultál magadnak örömet szerezni akkor jöhet a komolyabb része a dolognak. Nagyon fontos, hogy NE görcsölj. Csak lazán. Színkeveréshez a legjobb tanács amit lehet adni az, hogy Mindig élő előtted lévő dolgot keverj ki!!! Ergo bőrszín kikeverése: Váalasztasz egy színt ami a legjobban hasonlít a kis kezedre és "megszugerálod" milyen szín kellene hozzá szerinted, hogy jobban hasonlítson. Ez teljes mértékig adottság része a dolognak. Speciel így kéne tehetségeket is keresni.. Valaki a büdös életbe nem kever olyat mint a keze valaki közel valaki még közelebb jut hozzá és vannak zsenik vagy inkább nevezzük abszolút szín látásnak, akik kezdőként is pár perc alatt kikeverik..

Ugyanez vonatkozik pld. zöld színek kikeverésére. Nem a monitort meg a tv -t bámulod hanem szépen kimész azt tépsz füvet laput vagy ami van... beviszed és megpróbálsz minél közelebb jutni a színéhez.


Természet festéshez a kövi színeket ajánlom. Cad yellow, sap green, égetett sienna és umbra, sima sienna és umbra, Light okker, deep okker, pthalo kék, párizs kék, cerulian kék, permanent zöld, Van dyke brauwn (earth brawn), payne grey Titánfehérből kb négyszeres mennyiség kell. Abból vannak nagyobb kiszerelések is direkt. Mondjuk mindenből csak a magyaroknak nincs rá zs.

2019. ápr. 19. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 immacculatatta ***** válasza:

Permanent piros és a karmazsinvörös sem árt, cadmium piros. Természetfestésnél szerintem a karmazsinvörös a legfontosabb. Crimson lake a másik neve. Kraplak. Amúgy elvileg csend életekkel kellene ketdeni ugye. Már csak a színkeverés miatt is. Ugye auz sem fényképről. A festészet az valahol a valóság előtti tisztelgés. Fontos, hogy amikor tudsz valóságot fess legrosszabb esetben ugye fényképet. Személy szerint óva intem az embereket a másolástól. Azért jó egy Bob Ross tól tanulni mert ott nem másolsz. Esetleg magát a kompozíciót.

Akkor leszel jó festő ha el tudod dönteni mikor van kész valami. Valamint észreveszed a szépséget.

2019. ápr. 19. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a hasznos információkat :) mostmár többminden világos. Én is inkább az élethű festés felé hajlok úgyhogy jó tudni, hogy ezért kell lealapozni a vásznat. Tényleg köszönöm :)
2019. ápr. 19. 23:29
 7/9 immacculatatta ***** válasza:

Ami nagyon fontos még és nehéz, hogy megismerd a színárnyalatokat. Ergo ha nagy nehezen kikeversz egy színt akkor ismerd fel hol szerepelnek még pont olyan vagy ahhoz közeli színárnyalatok a képeden. Haladóként logikailag is megterveznek emberek képeket. Ergo úgy keverik a színeket, hogy előre tudják majd milyen színek kellenek miből mit lehet keverni és ehhez mérten rakják fel az első színt. Bár szerintem ez talán nem számít bele a mű végső minőségébe de abba, hogy mennyi idő alatt készül és abba, hogy mennyi mindent kensz össze nagyon. :-)

Jobb is, hogy nem számít mert akkor logika is kéne egy jó festőnek. Ezzel szemben van egy csomó logikátlan festő aki szebbet fest és ez így van jól szerintem. Lényeg az ízlés.

2019. ápr. 20. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a véleményed, valóban nehéznek tűnik elsőre a színkeverés :)
2019. ápr. 21. 22:23
 9/9 Alllien válasza:
A youtubeot nézegesd. Rengeteget lehet tanulni. Igen jó festők mutatják be lőben, hogyan festenek. Ne ilyedj meg elsőre mindenkinek nehéz. Főleg ne görcsölj!!! Lazán és örömből fess. Ne idegeskedj.
2019. máj. 1. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!